Uber: Uçan taksiler 2020’de hazır

Akıllı telefon üzerinden araç kiralama hizmeti sunan Uber, 2020 yılında Los Angeles’ta hava taksilerini test etmeyi planlıyor.

REKLAM

Akıllı telefon üzerinden araç kiralama hizmeti sunan Uber, 2020 yılında Los Angeles’ta hava taksilerini test etmeyi planlıyor. Şirket, ABD ve Avrupa’daki havacılık otoriteleriyle görüşmelerini sürdürüyor ve rotaların belirlenmesi için NASA ile birlikte çalışıyor. Proje yöneticilerinden Jeff Holden şehirlerdeki trafik sorununun ancak havayolu ulaşımı ile çözülebileceği görüşünde:

“Gökyüzüne bakıyoruz çünkü orası kentsel aktivitenin tam merkezi. Şehir içi insan ve eşya taşımacılığının kurallarını kırmak istiyoruz. Her geçen gün daha fazla insan şehirlere yerleşiyor ve bunun sonucunda da ulaşım sorunu daha da kötüleşecek. “Bu sorunu çözmek için çığır açan yeniliklere ihtiyacımız var.”

UberAIR projesi kapsamında ilk aşamada mevcut pervaneli araçlar şehir içi ulaşıma uygun hale getirilecek. Airbus’tan Mathias Thomsen, yeni araçları “geliştirilmiş helikopterler” olarak tanımlıyor:

“Blade Runner’ın uçan araba benzetmesinin şehir içi hava yolculuğu için pek kullanışlı olmadığını düşünüyorum. Bu bence yeni bir ulaşım sistemi, helikopter olarak bildiğimiz araçlarda yeni bir devrim. Daha iyi bir helikopter.”

Uber, elektrikli uçaklar için Embraer, Mooney, Bell Helicopter ve Pipistrel Aircraft gibi şirketlerle görüşmelerde bulundu. Uber’in 2023 yılında dört yolcuyla şehirlerarası ulaşım için kullanmayı planladığı hava taksilerinin saatte 300 kilometreyi aşması bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir