Max Speur: Dijital ölçeklenebilirliğe ulaşmanın yolu yapay zeka altyapısından geçiyor

class = “medyanet-inline-adv”>

Günümüz dünyasının artık yeni hammaddesinin veri olduğunu belirten Max Speur, şunları söyledi: “Ancak dijital dönüşümün başarılı bir şekilde uygulanabilmesi için çevresel değişkenler de veri kalitesi kadar önemlidir. Kamuoyunda sıklıkla kullanılan bir tabir vardır: “Veri artık yeni petroldür.” Bu ifade, verinin değerini açıklamak için doğru olabilir. Ancak tek başına yeterli değildir. “Çünkü bir arabayı petrolle çalıştırabilirsiniz, ancak o arabanın istediğiniz yere gitmesi için doğru lojistik, operasyon ve teslimat altyapısına ihtiyacınız var” dedi.

İş dünyasının son yıllarda yapay zeka odaklı büyük bir dönüşüm yaşadığını belirten Max Speur, şunları söyledi: “Bu dönüşüm, sunduğu büyük teknolojik ilerlemenin yanı sıra kaynak kullanımı konusunda da ciddi soruları gündeme getiriyor. Bugün bu alandaki çalışmaları şu soruyla ilerletmeliyiz: “Yapay zeka modellerini doğru ve etkili kullanmak için gereken altyapı ve becerilere sahip miyiz?” Yapay zeka önemli düzeyde operasyonel güç, depolama kapasitesi ve enerji gerektirir. Ancak bulut teknolojileri ve veri merkezlerini de içeren altyapı hizmetleri orta vadeli ihtiyaçları karşılamaktan uzaktır. Dolayısıyla yapay zeka odaklı dijital dönüşüm için bu kaynakları sağlayabilecek altyapı yatırımları büyük önem taşıyor” dedi.

class = “medyanet-inline-adv”>

Bilimsel araştırmalara göre yapay zeka modellerinin getirdiği ek yüklerle başa çıkabilmek için yakın gelecekte 38 GW’lık ek kapasiteye ihtiyaç duyulacağını belirten Max Speur, şöyle konuştu: “Ancak bu yönde büyük yatırımlar öngörmüyoruz. ne veri merkezi sektörü ne de şirketler açısından. Sabancı gibi bizim de bu alana odaklanmamızın temel nedenlerinden biri bu. Burada ikili bir hedef belirlemesinden bahsedebiliriz. Öncelikle bir ölçeklendirme fırsatı görüyoruz. Bu yatırımların Sabancı’nın dijitale bakış açısını ve geleceğin teknolojilerini geliştirici olma vizyonunu yansıttığını düşünüyoruz, diğer taraftan bulut teknolojilerinin, ölçeklenebilir dijital teknoloji platformlarının ve hiper ölçekli veri merkezlerinin de yeşilin ana lokomotifi olacağına inanıyoruz. Sabancı olarak Toplumsal Vaadimizin temelinde bu dönüşüm yer alıyor. Öte yandan dijitali gerçek bir iş kültürü haline getirmenin, dijital işler yaratmanın ve siloları kesin olarak ortadan kaldırmanın yolu bu yatırımlardan geçiyor” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir