Kaç tane yapay zeka var? Yapay Genel Zeka (AGI), Yapay Dar Zeka (ANI) ve Yapay Süper Zeka (ASI) Nedir?

AI (yapay zeka) sistemi olarak da adlandırılan yapay zeka modeli, insan zihnini taklit ederek bazı işlevleri yerine getirme yeteneğine sahip bir teknolojidir. Bu teknoloji, insanların belirli bir süre içerisinde gerçekleştirdiği görevleri daha hızlı bir şekilde gerçekleştirebilmektedir. AI sistemi farklı kategorilere ayrılmıştır. Çeşitli yapay zeka uygulamaları sayesinde kullanıcılar birçok farklı fonksiyonu daha kısa sürede gerçekleştirme olanağına sahip oluyor.

Kaç tane yapay zeka var?

Günümüzde akıllı telefonlardaki sesli asistanlar başta olmak üzere sürücüsüz araçlara, modadan sanat eserlerine, ekonomiden finansa kadar çok çeşitli yerlerde yapay zeka uygulamaları kullanılıyor. Yapay zeka sistemi insan zihnine benzer nitelikte olması ve tıpkı insan zihni gibi çalışması nedeniyle teknoloji açısından oldukça önemli bir yer tutmaktadır. Yapay zeka sistemi özelliklerine göre üç farklı gruba ayrılıyor: genel yapay zeka, dar yapay zeka ve süper yapay zeka. Bu noktada genel bir yapay zeka sisteminin ne olduğu sorusu ortaya çıkabilir. Bu yapay zeka sistemi insan zihninin taklit edilmesinde çok önemli bir rol oynuyor.

Yapay Genel Zeka (AGI) Nedir?

AGI olarak kısaltılan ve yapay genel zeka olarak kısaltılan yapay genel zeka teknolojisi, teorik olarak insanın yapabileceği her şeyi yapabilecek güce sahip bir sistemdir. Bu bağlamda genel olarak yapay zeka konusunu daha derinlemesine incelemek gerekebilir. Bu AI modelinde herhangi bir kısıtlama yoktur. Kendi kendine öğrenme yeteneğine sahip olan bu sistem için “bilinçli” tabiri de kullanılabilir.

Birçok fonksiyonu hızlı bir şekilde öğrenme yeteneğine sahip olan bu uygulama aynı zamanda öğrenilen bilgileri de geliştirebilmektedir. Çünkü tam olarak insan zihni gibi çalışan bir sistem olduğundan onu taklit etmek yerine anlama, düşünme gibi yeteneklere de sahiptir. Bu yapay zeka sistemini diğer modellerden ayıran en belirgin özelliklerinden biri de önceden kodlanmasına gerek olmaması. Her şeyi kendi başına öğrenebilir, planlayabilir ve uygulayabilir.

Dar Yapay Zeka (ANI) Nedir?

ANI harfleriyle gösterilen ve dar yapay zeka olarak kısaltılan dar yapay zeka modeli, yapay zeka modelleri arasında ikinci sırada yer alıyor. Zayıf yapay zeka olarak da adlandırılan bu yapay zeka sistemi, genel yapay zeka sistemi gibi her şeyi yapma yeteneğine sahip olmasa da yine de birçok alanda başarıyla çalışıyor. Üstelik bu yapay zeka modeli şu anda kullandığımız cihazlarda da mevcut.

Özellikle Google Asistan; Alexa, Siri ve benzeri sanal yardım sistemleri yapay zekanın sadece birkaç örneğidir. Bu yapay zeka uygulamasının belirli işlevleri gerçekleştirmek üzere önceden programlanmış olması önemlidir. Bu yapay zeka sistemi, belirli kısıtlamalar dahilinde kullanıldığından, kısıtlayıcı olarak adını almıştır.

Yapay Süper Zeka (ASI) Nedir?

İnsan zihnine benzer özelliklere sahip bir diğer yapay zeka sistemi ise yapay süper zeka uygulamasıdır. ASI harfleriyle gösterilen ve süper yapay zeka olarak ifade edilen süper yapay zeka programı, süper yapay zeka olarak da biliniyor.

Yapay süper zeka, adından da anlaşılacağı gibi dar ve yapay genel zeka modellerinin en üst versiyonu olarak tanımlanabilir. Genel AI uygulamasına giriş yaptıktan sonra süper AI sistemine geçebilirsiniz. Bu yapay zeka modeli, insan zihninin kapasitesini ve bilişsel yeteneklerini aşıyor. Kısaca çok üstün bir yapay zeka makinesi olarak tanımlayabiliriz.

ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
CHP için kullandığı açıklamalar sıradanlaştı! "CHP'li babam Üsküdar belediye başkanı olsa...CHP için kullandığı açıklamalar sıradanlaştı! “CHP’li babam Üsküdar Belediye Başkanı olsaydı…
Hakkari'de 361 kilo uyuşturucu ele geçirildi!  2 şüpheli tutuklandıHakkari’de 361 kilo uyuşturucu ele geçirildi! 2 şüpheli tutuklandı
İstifa suçlamaları günün gündemiydi!  İsmail Saymaz'ın şaşırtıcı sözleri: İstifa suçlamaları günün gündemiydi! İsmail Saymaz’ın şaşırtıcı sözleri: “Öğrendiklerim kadar…”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir