Bakan Kacır’dan İsrail zulmüne tepki

class = “medyanet-inline-adv”>

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, TRT World Forum 2023’e katıldı. Şişli’de bir otelde düzenlenen forumda Bakan Kacır bir konuşma yaptı. Kacır konuşmasında şunları söyledi; Yapay zeka teknolojilerine, Türkiye’nin mevcut ve planlanan teknolojik hamlelerine, İsrail-Filistin savaşına değindi.

“6,7 MİLYAR MİLYAR YARDIM SAĞLADIK”

Bakan Kacır, şunları söyledi: “Yapay zeka geliştirme faaliyetleri, şirketlere karşı doğrudan sorumluluğu olan devlet veya akademik aktörler yerine, kârı en üst düzeye çıkarmaya odaklanan şirketler tarafından yürütülüyor, ABD ve Çin, dünyanın geri kalanıyla aralarındaki uçurumu genişletiyor. ve bu yeni bir hegemonya yarışıdır.” Bu alandaki geliştiricileri, profesyonelleri ve ürünleri sınırlayan küresel bir ortak vizyon yoktur. Şu anki durumu bu şekilde özetleyebileceğimi düşünüyorum. Yapay zeka ve buna bağlı teknolojiler günlük insan hayatımıza daha fazla entegre oldukça, bazı iş alanlarına ve hizmet sektörlerine olan ihtiyacın azalması kaçınılmazdır. Endüstriyel tarih, kaybolan ve yeniden ortaya çıkan sayısız iş örneğiyle doludur. Dolayısıyla teknolojik değişimlere direnmek yerine bu dönüşümü içselleştirmek ve etkin yönetmek Türkiye için bir tercihten ziyade zorunluluktur. Bu yaklaşım, Türkiye’nin küresel rekabet gücünü artırmayı, ekonomik ve teknolojik bağımsızlığını sağlamayı amaçlamaktadır. Ulusal Teknoloji Atılımımızla da örtüşüyor. Bu hedef doğrultusunda 2021 yılında Yapay Zeka Ulusal Stratejimizi hayata geçirdik. Türkiye’de yapay zekanın sanayide ve kamu kurumlarında kullanımının yaygınlaştırılmasına ve bu alanda uzmanlaşmış iş gücünün artırılmasına öncelik veriyoruz. “TÜBİTAK burs ve destek programları kapsamında son 21 yılda bu alanda 3.700’den fazla projeye destek verdik ve 1.300’den fazla kişiye 6,7 milyar liralık nakdi yardım sağladık” dedi.

class = “medyanet-inline-adv”>

“İSRAİL ZULÜMÜ, TEKNOLOJİK AHLAK NORMLARININ EKSİKLİĞİNİN İNSANLIĞI NASIL YOK ETTİĞİNİ GÖSTERİYOR”

Kacır, şöyle konuştu: “Tarih bize, ahlaki normlardan yoksun teknolojik imkanların insanlığa nasıl felaket getirdiğinin sayısız örneğini gösteriyor. Bu cümle bile belki yetersiz kalıyor. ‘Filistin’de tanık olduğumuz İsrail zulmü. İnsanlığı her geçen gün yok eden, ahlaki normlardan yoksun bir teknolojik kapasitenin sonucu olarak, her an nasıl yok ettiğinin şaşırtıcı gerçekliğini bize gösteriyor ve bu suça izin veren hukuksuz dünya düzeni, nelere parlak bir gelecek sunmuyor. sonra gelir. dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir