Turkcell Genel Müdürü Dr. Ali Taha Koç: En büyük önceliğimiz ülkemizin dijital egemenliğidir

class = “medyanet-inline-adv”>

Turkcell’in üstün teknolojik kabiliyetleri ve inovasyon gücü sayesinde önümüzdeki dönemde pazardaki konumumuzu güçlendireceğini vurgulayan Turkcell Genel Müdürü Dr. Ali Taha Koç, geçtiğimiz yılı şöyle değerlendirdi:

“Sektörümüz açısından bakıldığında son bir yılda yeni nesil teknolojiler, siber güvenlik, yapay zeka ve dijitalleşme gibi konuların ortaya çıktığını gözlemledik. Küresel belirsizliklerin hakim olduğu günümüzün hızla değişen dünyasında, sektörün karşı karşıya olduğu riskler de dönüşüyor. Hem küresel olarak hem de ülkemizde veri güvenliğine, özellikle de siber güvenliğe güçlü bir şekilde odaklanılması gerekiyor” dedi.

Gelecek yılın 2023’ten daha parlak geçeceğine inandığını vurgulayan Dr. Ali Taha Koç, hedeflerini şöyle açıkladı: “2024’te büyük veri, siber güvenlik, yapay zeka, nesnelerin interneti, blockchain, 5G teknolojileri ve ötesi, sürdürülebilirlik gibi konular ön plana çıkacak. hayatımızın bir parçası olmaya devam ediyor. Gelecek hedeflerimizin en önemlisi ülkemizin dijital egemenlikteki lider konumunu daha da ileriye taşımaktır. Her zaman söylediğim gibi; Hedefimiz Türkiye’nin yüzyılını “dijital yüzyıl” haline getirmektir. Bu amaçla çok katmanlı bir stratejiyle ilerleyerek üst yapıda rekabeti artıracağız. Yeni nesil iletişim altyapılarının yanı sıra mevcut kara tabanlı altyapımızın geliştirilmesi de radarımızda olmaya devam edecek. Alternatif altyapılar üzerinde çalıştığımız ve bunların ilk örneklerini gördüğümüz bir yıl olmasını umuyoruz.” class = “medyanet-inline-adv”>

Dr. ayrıca toplum için daha etkili ve güvenli bir dijital gelecek için çalıştıklarını söyledi. Ali Taha Koç şunları söyledi: “Tüm çalışma arkadaşlarımızla birlikte ülkemizi teknolojik dönüşümün liderliğine taşırken, çevre ve insan odaklı yaklaşımımızdan vazgeçmeyeceğiz. 2024 yılında hem teknoloji hem de toplumsal fayda anlamında çalışmalarımız hızlanacak. “Bir yandan yerli ve milli teknolojilerle Türkiye’nin dijitalleşme süreçlerini hızlandıracağız, diğer yandan deprem bölgesinde faaliyetlerimize devam edeceğiz” dedi.

class = “medyanet-inline-adv”>

İklim değişikliği karşısında teknolojinin gücünden yararlanarak işlerini daha çevreci, verimli ve sürdürülebilir bir modele dönüştürdüklerini belirten Dr. Ali Taha Koç, şöyle konuştu: “Turkcell gibi yüzde 100 sertifikalı kaynak kullanmanın yanı sıra yenilenebilir enerji, bu alanda da yatırımlarımızı hızlandırıyoruz. Bu kapsamda 2021 yılında satın aldığımız 18 MW kurulu güce sahip rüzgar santrali ile ilk adımımızı attık. Güneş enerjisi santrallerinde yatırımlarımıza devam ediyoruz ve üç yıl içinde 300 MW kurulu güce ulaşmayı hedefliyoruz. Bu yatırımların ilk etabında 54 MW kurulu gücün önümüzdeki yılın ilk yarısında hizmete açılmasını bekliyoruz. 2026 yılına kadar Turkcell’in toplam enerji tüketiminin %65’ini yeşil enerji kaynaklarımızla karşılamayı hedefliyoruz. Sürdürülebilirlik 2024 yılındaki önceliklerimizden biri. Turkcell, iklim krizinin büyüklüğünü uzun zamandır fark etmiş ve bu alanda önemli yatırımlar yapmış bir şirket. . Hedefimiz, 2030 yılına kadar elektrik tüketimimizi yüzde 100 yenilenebilir enerjiyle kaynaklarımızdan karşılamak ve 2050 yılına kadar sıfır karbonlu şirket olma önceliği doğrultusunda çalışıyoruz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir