Mars misyonu için özel astronot kıyafeti

REKLAM

İnsanlığın Mars’a yolculuğu yakın geleceğin en büyük hedeflerinden biridir. Rhode Island Tasarım Okulu öğrencileri, kızıl gezegene yapılacak bir gezi için tercih edilebilecek kıyafetler üzerinde çalışıyor. Tasarımları Hawaii’deki HI-SEAS Mars simülasyonunda test ediliyor.

Hawaii Uzay Araştırmaları Analog Simülasyon Ekibi Lideri Andrzej Stewart, testlerin Ağustos ayına kadar devam edeceğini söyledi ve; “Bu kıyafeti HI-SEAS için deniyoruz. Bu Mars’ın bir simülasyonu. Astronotların görevlerini yerine getirirken hangi giysinin en çok işe yarayacağını araştırıyoruz. Söylemeliyim ki, bu kıyafet onu kesme konusunda oldukça iyi. Yani burada izole durumdan kaynaklanan bir psikolojik durum hakimdir. “Simülasyonlarda bu sorun üzerinde çalışmaya devam ediyoruz” dedi.

Uzay kıyafetleri genellikle sıfır yerçekimine göre tasarlanmıştır. Bu yüzden Dünya yüzeyinde taşınamayacak kadar ağır bir yapıya sahiptirler. Bu sorunun yanı sıra uzay giysisinin maliyeti de oldukça yüksektir.

Simülasyonda yer alan kıyafet tasarımcısı Michael Lye şunları söyledi: “NASA’da çalışan insanlar bile bazen gerçek bir uzay giysisini görme şansı bulamıyor. Bunlardan birine milyonlarca dolar harcanıyor. Artık satın alınabilecek uygun fiyatlı tasarımlar üzerinde çalışıyoruz. “Bu uzay giysisinin ekipmanıyla birlikte maliyeti 10 bin dolar” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir