Hat ne sıklıkla değiştirilmeli? Numarayı getirmek kaç ay sürer?

Kullanılan mevcut operatörlerden memnun kalınmaması, diğer operatörlere yönelik cazip kampanya veya paketlerin daha cazip gelmesi gibi çeşitli nedenlerle numara taşınabilirliği istenebilir. Bu işlem için numaranın veya hattın aktarılacağı operatörün kanalları üzerinden hareket etmek gerekmektedir.

Hat ne sıklıkla değiştirilmeli?

Hat değiştirmek her mobil operatör kullanıcısının yasal hakkıdır. Ancak bazı kurallara uygun olarak yürütülmesi gereken bir süreçtir. Hat transferi çağrı merkezi, mobil uygulama, resmi internet sitesi gibi farklı yöntemlerle ya da doğrudan şubelerle bizzat iletişime geçilerek yapılabilmektedir.

Bu işlemi Turkcell, Vodafone veya Türk Telekom üzerinden yapmak, mevcut numaranızı ve hattınızı taşımak için belirli bir dönem veya tarih aralığı bulunmamaktadır. Her kullanıcı dilediği zaman numarasının taşınmasını talep edebilir. Ancak talebinizin işleme alınması birkaç gün sürebilir.

Numarayı getirmek kaç ay sürer?

Numaranın aktarılabilmesi için belirli şartların yerine getirilmesi gerekmektedir. Bu şartlardan biri de abonelik sözleşmesinin akdedildiği tarihe göre talep tarihinin belirlenmesidir. Örneğin Turkcell ile imzalanan abonelik sözleşmesinin üzerinden en az 3 ay geçmiş olmalıdır. Bu konuda operatörlere bağlı olarak bazı farklılıklar olabilir. Ayrıca abonelik sözleşmesinde taahhüt varsa numara taşınabilirliği için ek ücret ödemeniz gerekebilir. Güncel bilgiler için her operatörün web sitesini veya müşteri hizmetlerini kontrol etmenizi öneririz.

Hat taşınabilirliği talep eden herkes, taşınacak numara için abonelik sözleşmesi tarihinden 90 gün sonra numara taşınabilirliği talebinde bulunabilir. Hukuki süreçte numara taşıma işlemi en fazla 4 gün içerisinde tamamlanır. Talep aşağıdaki yollarla hızlı ve kolay bir şekilde yapılabilir:

  • Numaranın getirileceği operatörün çağrı merkezini arayarak,
  • Numaranın aktarılacağı operatörün şubelerine bizzat giderek,
  • Numaranın aktarılacağı operatörün resmi web sitesine veya mobil uygulamasına erişilerek.
ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
İran-İsrail gerilimi!  Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Batı'ya çağrısıİran-İsrail gerilimi! Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Batı’ya çağrısı
Resimler günün sırasıydı!  karar verildiResimler günün sırasıydı! karar verildi
Taksi şoförünü vahşice öldüren cinayet zanlısı her şeyi itiraf etti!  Yakalandığında aklına gelenler onu şaşırttıTaksi şoförünü vahşice öldüren cinayet zanlısı her şeyi itiraf etti! Yakalandığında aklına gelenler onu şaşırttı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir