Avrupalı ​​mucitler Venedik’te buluştu | Euronews

Avrupa Mucit Ödülleri, Venedik’te düzenlenen törenle sahiplerine sunuldu.

REKLAM

Avrupa Mucit Ödülleri, Venedik’te düzenlenen törenle sahiplerine sunuldu.

Endüstriyel ödülü, sıtmayı teşhis etmek için hızlı ve etkili bir yöntem geliştiren Jan van den Boogaart ve Oliver Hayden kazandı.

Çoğunlukla Asya ve Afrika’da görülen sıtma, dişi Anofel sivrisineklerinde bulunan parazitlerin insanları ısırması sonucu ortaya çıkıyor.

Hayden, sivrisinek kaynaklı sıtmanın, ekonomik açıdan zorlayıcı bir hastalık olduğuna ve günümüzde hâlâ halk sağlığını tehdit ettiğine dikkat çekiyor: “Sivrisinek şaşırtıcı derecede sıra dışı bir canlı. En karmaşık yaşam döngülerinden birine sahiptir. “Hayatta kalmak için saklanıyor ve kendini koruyor ve bunu o kadar başarılı bir şekilde yapıyor ki, bugün hala sıtmayı yok ettiğimizi söylemekten çok uzağız.”

Halk ödülünün sahibi Faslı Adnane Remmel oldu. Biyoloji profesörü Remmel, uçucu yağların antibiyotikleri geliştirmek için kullanılabileceğini keşfetti. Bakterilerin ilaçlara karşı direnci her geçen gün arttığı için buluş bugün büyük bir heyecanla karşılanıyor.

Remmel, antibiyotikleri geliştirmek için uçucu yağları kullanma fikrinin nasıl doğduğunu şöyle açıklıyor: “Uçucu yağlar, bitkilerin mantar ve virüslerle savaşmak için kullandığı bir silahtır. “Bu silahı bitkilerden alıp hayvanlara ve insanlara vermemiz için hiçbir neden yok.” Açıklıyor.

Amerikalı mühendisler James Fujimoto Eric Swanson ve Alman fizikçi Robert Huber, geliştirdikleri OCT optik koherent tomografi cihazıyla ödüle layık görüldü.

OCT, insan dokusunun gerçek zamanlı mikroskobik görüntülerini yakalayabilen ilk teknoloji olarak öne çıkıyor.

Cihaz, biyopsiye gerek kalmadan kanser ve kalp hastalığını teşhis etmek için kullanılabiliyor.

OCT aynı zamanda genetik araştırmalarda yeni bir dönemin başlangıcını da işaret ediyor. .

Avrupa Mucitler Ödülleri töreninde “Yaşam Boyu Başarı Ödülü” İtalyan Rino Rappuoli’ye verildi. Rappuoli, aşılarla ilgili yaptığı çalışmalarla bu ödüle layık görüldü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir