2024’te ödeme dünyasını şekillendirecek 5 trend

class = “medyanet-inline-adv”>

Yerel işletmelerin yurt dışına açılmasından kapalı devre teknolojilerin açık platformlara dönüşmesine, bağımsız ağların uyumlaştırılmasından yapay zekanın sağladığı fırsatlara ve turizmin geri dönüşüne kadar Visa’nın 2024 için öngördüğü 5 trend şöyle:

1- Küçük ve mikro işletmeler dünyaya açılıyor

Yaratıcı ekonomiden paylaşım ekonomisine, e-ticaretten fiziksel mağazalara kadar 2024 yılı küçük ve mikro işletmelerin dünyaya açıldığı yıl olacak. Visa küresel araştırma bulgularına göre, beş küçük işletmeden dördü (%79) büyümek için yurt dışına satış yaptığını söylerken, tüketicilerin %72’si diğer ülkelerdeki işletmelerden kolayca satın aldıklarını söylüyor. Dijital ödemeler, küçük ve mikro işletmelerin yeni müşteri tabanlarına ulaşmasını, kolay ve güvenli bir şekilde tahsilat yapmalarını, harcamalarını takip etmelerini, verimliliklerini artırmalarını ve önemli ölçüde büyümelerini sağlar. 2024 yılında küçük ve mikro işletmelerin artan dijitalleşmenin avantajlarından yararlanarak dış pazarlara daha kolay açılması bekleniyor.

class = “medyanet-inline-adv”>

2- Ödemeler dünyasında farklı ağların uyumlaştırılması ivme kazanıyor

Dijital ödemelerin sağladığı kolaylık ve hız, hem yurt içinde hem de yurt dışında paranın bir noktadan diğerine aktarılma şeklini değiştirdi. Ancak her biri kendi ekosistemi içerisinde çalışan farklı uygulamalar, mobil cüzdanlar, para transferini sağlayan blockchain zincirleri gibi yöntemler birbirinden kopuk deneyimler yarattı. Ödeme dünyasının oyuncuları birbirleriyle uyum içinde çalışmayı önceliklendirdikçe, yakın gelecekte küresel ölçekte daha sorunsuz para transferleri mümkün olacak. 2024 yılında ödemeler ekosistemindeki bankalar, finansal kurumlar, tüccarlar, teknoloji sağlayıcılar ve kart veren kuruluşlar arasında uluslararası para transferlerini kolaylaştırmak için daha fazla işbirliğinin olması, bunun da sistemler arasında daha fazla finansal katılım, erişilebilirlik ve uyumluluk sağlaması bekleniyor.

class = “medyanet-inline-adv”>

3- Açık ödeme altyapıları ticari faaliyetleri kolaylaştırır

Ödeme teknolojilerinde daha modüler ve platform bağımsız altyapılara geçişin 2024 yılında gerçekleşmesi bekleniyor. Bu geçişle birlikte işyerleri tüketici beklentilerini daha kolay karşılayabilecek. Örneğin token çözümüne ihtiyaç duyan bir şirket, bu işlevselliği yalnızca mevcut teknoloji altyapısına ekleyebilecek veya çok kanallı satış yapmak isteyen bir şirket, mevcut ödeme altyapısını değiştirmeden uygulayabilecek. Önümüzdeki dönemde giderek daha fazla ödeme şirketi açık altyapıya geçtikçe daha fazla şirket bu çözümlerden yararlanacak ve dolayısıyla iş yapmak kolaylaşacak.

class = “medyanet-inline-adv”>

4- Yapay zeka ödeme dünyasına yeni fırsatlarla geliyor

Üretken yapay zekanın gelecekteki en önemli uygulama alanlarından biri sahteciliğe karşı mücadeledir. Özellikle geleneksel tahmine dayalı modellerle karşılaştırıldığında büyük miktarda veriyi analiz etme ve bunlardan öğrenme fırsatı sunar. Yeni nesil yapay zeka, birden fazla kaynaktan bilgi alarak yeni içgörüler yaratabilecek. Bu şekilde, sahteciliği önleme yazılımı, sahte işlemleri gerçek satın almalardan ayırmak için daha bilinçli ve doğru kararlar verecek şekilde eğitilebilir.

Üretken yapay zeka aynı zamanda ürünleri, veri yapısını, operasyonları ve altyapıyı iyileştirerek çalışma şeklimizi de dönüştürecek. Örneğin Visa’da tekrarlanan görevler üretken yapay zeka tarafından gerçekleştirilirken, mühendisler daha yüksek katma değerli kod üretmeye odaklanabiliyor. Bu zaten kodlama verimliliğinde %30’luk net bir artışla sonuçlanıyor.

class = “medyanet-inline-adv”>

5- Turizmin dönüşü

Pandemiyi geride bırakırken tatil seyahatleri yeniden başladı. Bu ivmenin önümüzdeki dönemde de devam etmesi bekleniyor. Visa’nın 2023 Küresel Seyahat Trendleri Araştırması’na göre turistlerin %70’inden fazlası artan tatil maliyetlerine rağmen seyahat planlarını değiştirmeyecek, sadece %4’ü ise seyahat planlarını azaltacağını söylüyor. Araştırmaya göre turistler önümüzdeki 12 ay içinde ortalama 2 gezi planlarken, üst gelir grubu daha fazlasını hedefliyor. Turistler seyahat planlamasında esnek çözümleri tercih etseler de konaklamada güvenlik ve temizliği ön planda tutuyorlar. Her şeyden önce gezginler güvenli, dijital ve temassız ödeme deneyimlerini tercih ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir