Yerli Amerikalılar Suni Zekanın Önyargılarını Iyi mi Hata Ayıklamaya Çalışıyor?


Bu şekilde bir vasıta IVOW’s Yerli Bilgi Grafiğiyada IKG, Yerli yiyecek tarifleri ve mutfak uygulamaları hakkında öykü anlatımına odaklanan, erken geliştirme aşamasındaki bir kültürel motor. IVOW ekibiyle 2018’de tanıştıktan sonrasında Bay Yarlott, Yerli bilgisini yakalamak için bir veri setinin bir tür görselleştirmesi olan IKG’yi kurdu.

“Bilirsin dramalarda, bir gizemi çözmeye çalışan birini görüyorsun ve aralarında mantar tahta, minik notlar ve ip var mı?” dedi Bay Yarlott. “Temelde IKG budur, sadece kültürel informasyon için.”

İlk adım, verileri toplamaktı. Ekip, tüm insanların paylaşmış olduğu yaşamın bir parçası olduğundan mutfağa odaklandı. Hem kamudan hem de ekip üyelerinden tarifler ve ilgili hikayeler topladılar.

Bay Monteith, hikayeye girmeyi seçti. Üç Kızkardeş güveç, ortakyaşar ekinlerden (mısır, fasulye ve kabak) oluşturduğu bir tanım, bu bileşenlerin yetiştiği her yerde Yerli halklar içinde bilindiğini söylemiş oldu. Üç Kızkardeş’in hikayesinin bir tek bir tanım değil, hem de suyun korunması şeklinde sürdürülebilirlik uygulamalarını öğretmenin bir yolu bulunduğunu söylemiş oldu. Bay Monteith, “Bu, cemiyet ve dünya genelinde insanoğlu olarak yapmamız gerekenler için mükemmel bir metafor” dedi.

Bir grafik veritabanı yönetim sistemi olan Neo4j kullanılarak, tarifler bileşenlere (başlık, malzemeler, talimatlar ve ilgili hikayeler) bölündü ve menşe kabilesi yada tarifin modern mı yoksa zamanı mi olduğu yada folklorda kökleri olup olmadığı şeklinde bilgilerle etiketlendi. . Bu veri seti hemen sonra bir organik dil işleme platformu olan Dialogflow’a girildi, böylece bir söyleşi robotuna beslenebilir – bu durumda, sina hikayeci, IVOW tarafınca tasarlanan Siri benzeri konuşma aracısı. Şu anda hepimiz Google Asistan vesilesiyle erken sürümle etkileşim kurabilir.

IKG’yi yapmaya yönelik araçlar ve teknikler, yalnızca bilgisayar bilimi geçmişine haiz olanların değil, her insanın kullanabileceği kadar rahat olacak şekilde tasarlandı. Ve IKG, yalnızca yaygın olarak bulunan yada ekibin kendi kabilelerinden, gruplarından ve uluslarından kullanma iznine haiz olduğu detayları kullanır.

Gene de zorluklar var. Süreç emek yoğun ve pahalıdır; IVOW, kendi kendini finanse eden bir girişimdir ve işbirlikçilerin emekleri gönüllüdür.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası