İşe Alım Kararlarında Suni Zekayı Kullanmak İçin On Buyruk


Büyük İstifa, işçilerin geri adım attıklarında -yeter artık dedikleri zaman- neyin mümkün olabileceği mevzusunda insanların gözlerini açtı. başlangıcından bu yana, daha çok 50 milyon Amerikalı gönüllü olarak ülkeyi terk etti onların işleri. Birçoğu, insanlık dışı koşulları ve işverenlerinin saygı duymamasını gerekçe olarak gösterdi. Yeni işe aldığınız kişilerin makinedeki çarklardan daha fazlası benzer biçimde hissetmesini mi istiyorsunuz? İnsanları amaç olarak sömüren alçaltıcı makinelere katkıda bulunmaktan caymak mi istiyorsunuz?

Kolay bir çözüm var.

AI ve Büyük Verinin hizmette olan araçlar bulunduğunu kabul ederek adım atar. ile ilgili insanlık. Tam tersi değil. Otomasyon çağlarında bile, işe alım kararlarındaki güç dengesi adayın lehine dönmelidir. Aksi takdirde, Fritz Lang’ın 1927 tarihindeki filminden değişik olarak distopik bir kabusa doğru gidiyoruz. metropol, işçilerin durmadan şehri ayakta tutmak için grotesk koşullarda çalmış olduğu.

İK uzmanları Eric Sydell ve Mike Hudy ile beraber yazdığım yeni kitap, Yeteneğin Şifresini Çözmek: Yapay Zeka ve Büyük Veri, Şirketinizin İnsan Bulmacasını Nasıl Çözebilir?, (Fast Company Press), değişen teknolojinin işe alım sürecini iyi mi kolaylaştırabileceğini araştırıyor. Sadece, üretkenlik için insanları en üst düzeye çıkarmak için başka bir iyi mi yapılır kılavuzu değil. Yarının liderlerinin taahhütte bulunmasını talep ediyor etik personel kararları ile ilgili teknoloji.

Niye ya? Bu araçları şimdi yararları için kullanmazsak tüm bireyler, sonunda bizi dizginleyecekler. Bu yüzden, işe alım kararlarında AI/Büyük Veriyi kullanmak için On Buyruk oluşturduk. Bu tarz şeyleri izlemek, hem kuruluşunuzun hem de adaylarınızın en iyi neticeleri elde etmesine destek olurken, bununla beraber her insanın onurunu ve insanlığını onurlandırabilir.

#1: Sisteminizi En Mühim Kişileri Düşünerek Tasarlayın.

Aslına bakarsanız büyük bir perakendeci, işçileri biyometrik bileklikler vesilesiyle takip ederek onları makine rolüne girmeye zorluyor. Çalışanları daha süratli sevkiyat için ürünlere doğru yönde “dürtmek” yöntemiyle üretkenliği artırmayı amaçlayan, metropol-tarzı sömürü.

Kuruluşunuz için istediğiniz gelecek bu mu?

Verimliliğin sunağında tapınmak yerine, bilhassa yeni işe alımları düşünürken, tüm iş yönlerinde insanlığı ilk sıraya koymanızı tavsiye ederiz. Bu, potansiyel müşterilere, iş ilanlarından özgeçmiş incelemelerine ve iş görüşmelerine kadar her aşamada size iyi mi davranılmasını istiyorsanız o şekilde hareket etmek anlamına gelir.

#2: Karar Alma Sürecine Adayları Dahil Edin.

Bazı İK uygulayıcıları, “işi satma” zihniyetine takılıp kalmış ve beklentileri “korkutmak” mevzusunda kaygı duymaktadır. Fakat adayın tavrını alırsak dır-dir yaşamsal Seçim sürecinde yapabileceğimiz en iyi şey, uyumluluğu belirlemek için onlara potansiyel bir işin net ve gerçekçi bir görünümünü vermektir. Kitabımızdaki bir öykü, hem bireysel bankacılık hem de davet merkezi işlerine başvuran ve değerlendirme yaptıktan sonrasında ilgisini çeken genç bir hanımla ilgilidir. İşverene söylediği benzer biçimde, “Hangi ortamın bana en uygun bulunduğunu bulmama destek oldu.”

Sonunda işe alındı ​​ve perakende bölümünde gelişiyor. Bu genç hanım benzer biçimde, adaylar da çoğu zaman bir role uygun olup olmayacakları mevzusunda içgörüye haizdir. Kuruluşlar onlara anlamlı bir katılım için erişim izni verdiğinde, sürece dahil olurlar. Nihai netice, daha iyi bir işe alım kararıdır, şundan dolayı uygun olmadıklarını bilen adaylar çoğu zaman kendi seçimlerini yaparak her iki tarafı da zamandan ve gereksiz güçlüklerden kurtarmış olur.

#3 Bulguları Araştırma Topluluğunda Paylaşın (Mümkün olduğunca).

Gelişmekte olan değişen teknolojinin şirketleri ve toplumu iyi mi etkileyeceğini daha yeni anlamaya başlıyoruz. Bu aşamada işletmeler bulgularını istiflememelidir. Bu, ticari gizemini vermeleri gerektiği anlamına gelmez, sadece yapılacak oldukça iş ve oldukça fazla çekince var ki, daha çok müessese ortaklaşa iş yapabilirse, o denli iyi.

elon musk kısa sürede ekibinin geliştirdiği bilgiyi özgür bırakarak bu emre kendi dönüşünü uyguladı. Musk, “Patentlerimize açık kaynak felsefesini uygulamanın Tesla’nın konumunu azaltmak yerine güçlendireceğine inanıyoruz” dedi. Musk kadar içerik yayınlamamayı tercih edebilirsiniz, sadece bilincinde olun, paylaştığınız kadar başkalarından da kazanabilirsiniz.

#4 Bulgularınızı Açıklanabilir Hale Getirin.

AI kullanımı, geliştirilmesinden görevli mühendislerin bile performansını açıklayamadığı bir kara kutu tuzağına dönüşebilir. İşe alım kararları söz mevzusu olduğunda, şirketlerin niçin bir kişiyi seçip seçmediğini yeterince açıklayamayan teknolojiye güvenme riski vardır.

İK kararlarını suni bir zihne dış kaynak sağlamak, daha verimli yada daha tembel olabilmemiz için güvendiğimiz bir buluşsal koltuk değneği olmamalıdır. Bunun yerine, dahil olan tüm taraflar, sürece dahil olduklarını ve görevli olduklarını duymak için bir suni zekanın işe alım kararıyla ilgili tavsiyelerini anlamalıdır.

#5 Fazlaca Sayfalı Hukuk Dilinden Kaçının.

Labirent benzer biçimde bir yasal sözleşmenin alıcı tarafında bulunan hepimiz, kendilerini asimetrik bir güç düzenlemesinin insafına bırakmak zorundadır. İleriye dönük olarak, iş adaylarına mesajlaşma, bayağı insanların anlayabileceği şekilde tasarlanmalıdır. Etik AI/Büyük Veri uygulaması, adaylara seçim sürecinde iyi mi kullanılacağına dair rahat ve anlaşılır bir izahat gerektirir. Adaylar ek olarak AI/Big Data puanlamasından çıkma seçeneğine haiz olmalı ve katılım eksikliği sebebiyle cezalandırılmamalıdır.

#6 Yalnızca Aday Tarafınca Açıkça Sağlanan Detayları Kullanın.

Bir suni zeka, her türlü veriyi kullanarak bir potansiyel müşteriyi yargılayabilir; bu veriler, bir kişi tarafınca sunulmayan ve seçim şanslarına zarar verebilecek verilerdir. İşte örnekler:

· Kazınmış web sayfaları

· Toplumsal medya paylaşımları

· Fizyolojik görünüş

· Yüz ifadeleri

Değişen teknolojinin adaylara karşı silahlanmamasını sağlamak için şirketlerin, birinin yeni bir roldeki potansiyel başarısını değerlendirmek için kredi puanları benzer biçimde alakasız kişisel detayları kullanmama mevzusunda anlaşmaları koşul.

#7 Suni Zeka/Büyük Veride Sekmeler Tutun. Bir tek Ayarlamayın ve Ihmal etmeyin.

Suni zeka devamlı gelişiyor, girdiden ve tecrübe etme yanılmadan “öğreniyor”. Bu yüzden, bugün işe yarayan şeyin yarın da geçerli olacağı fikri yanlıştır. Netice olarak, bu teknoloji sadece işe alım sürecine destek olma sözünü yerine getirebilir, eğer onu ilgili ve güncel tutarsak.

Tavsiyemiz, arzu ettiğiniz kaliteli neticeleri sağladığından güvenilir olmak için sisteminizi devamlı denetim etmenizdir. Önyargılara ve öteki kusurlara karşı tedbir almak, sorunların ve önyargıların sürece sızıp neticeleri negatif etkilemediğini doğrulamak için dikkatli olmayı gerektirir.

#8 Haksız ve Uygunsuz Uygulamayı Durdurmak için Kontroller Oluşturun.

AI/Büyük Veri, insanlığın şimdiye kadar ürettiği en kuvvetli yeniliklerden ikisidir. Gene de etkilerini takdir etmenin ilk aşamalarındayız. Eşi görülmemiş doğası gereği, etik kullanımı sağlamaktan görevli nitelikli fertleri görevlendirmek kuruluşlara düşer. Bununla beraber bu mühim sorumluluğu sözde teknokratlara bırakmamalıyız. Aksine, yaşamın her kesiminden bayağı bireyler ne olduğu mevzusunda söz sahibi olmayı hak ediyor. Ek olarak benzersiz bir bakış açısına sahiptirler. Hem firmalar hem de adaylar, katılımlarından ve girdilerinden yararlanmaya hazırdır.

#9 Suni Zeka/Büyük Veri Uzman İnsanlarla Çalışmalı.

Noktası Kod Çözme Kabiliyeti bilgisayarların işe alım kararlarını denetim etmesi gerektiği değil. Daha ziyade, insanların başka insanları işe alma mevzusunda daha iyi seçimler yapmasına destek olmak için teknolojiyi kullanmakla ilgilidir. Yalnızca müşterilerle yazışma kurabilen değil, bununla beraber toplumsal yardımda da destek olabilecek birini gerektiren bir ofis yöneticisi işini düşünün. Bir potansiyel alan kişi, sorun çözme becerileri ve bilgisayar bilgisi değerlendirmesinde iyi puan aldıktan sonrasında, bir AI, rolde başarı göstermiş olacaklarını tahmin edebilir.

Doğrusu, bir insan dahil olana kadar.

Ya görüşme esnasında bir süpervizör bu adayın kişilerarası becerilerden yoksun bulunduğunu ve düpedüz düşmanca davranabileceğini fark ederse? Suni zekanın, gerçek etkileşimler söz mevzusu olduğunda kişinin işe yaramayacağını bilmesinin hiçbir yolu yoktur. Bu, suni zekaya oldukça fazla mesuliyet verilmesiyle ilgili bir tehlikedir.

#10 Fotoğraf yada Video Teknolojisini Yalnızca Adayın İzniyle Kullanın.

Gelecek yıllarda, daha çok insanoğlunun hayatlarını toplumsal medya ve öteki teknoloji formlarında belgelemesini bekleyebiliriz. İş ve yaşam bulanıklaşmaya devam ederken, bir tehdit belirir. Adaylar hakkında daha çok data edinmek isteyen firmalar, adayları öteki ortamlarda gözlemleyebilir. Beklentiler asla “zamansız” olmaz.

Uygun güvenceler olmadan, bir güç asimetrisinin adayları haklarından daha çok yoksun bıraktığı bir durum yaratma riskine gireriz. Her fotoğraf çektiklerinde yada bir videoya kaydedildiklerinde, “Bunu kim görebilir ve kendime sağlama şansıma iyi mi zarar verebilir?” Diye sormaları gerekir.

Kontrolsüz bırakıldığında, toplumu kaplayacak, insanların sonsuza kadar (dijital) omuzlarına bakmadan yaşama katılma kabiliyetlerini engellemiş olan bir ürpertici etkiyi algılamak için oldukça azca hayal gücü gerekir.

*****

İşçilerinizin Büyük İstifa tipi bir toplu göçten kaçınmak mı istiyorsunuz? Otomasyon çağlarında kabiliyet savaşını kazanmak ister misiniz? Çalışanlarınıza hepimizin hak etmiş olduğu saygınlıkla hareket etmek ister misiniz?

Kuruluşunuzdaki On Emri şimdi benimseyin. The Doors’un solisti Jim Morrison bir keresinde “Buradan kimse canlı çıkamaz” şarkısını söylemişti. Daha doğru sözler asla söylenmedi. Beraber yaşamak zorunda olduğumuz sürece birbirimize iyi davranmalıyız. Bununla beraber yalnız iyi bir iş.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası
Bebek Bakıcısı
uaeupdates.com deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu seo paket casibom