Instagram, bir selfie taramasıyla yaşınızı doğrulayan suni zekayı kontrol ediyor. muhteşem değil


Meta sahibi Instagram söz konusu Perşembe günü gösterilen bir blog gönderisinde, AI’nın fotoğraf paylaşım sitesinde kullananların yaşlarını doğrulamak için kontrol etmiş olduğu üç yeni yöntemden biri bulunduğunu söylemiş oldu. Instagram’da doğum tarihlerini 18 yaş altı ile 18 yaş üstü içinde düzenlerlerse, kullananların yaşlarını doğrulamak için seçeneklerden birini kullanmaları gerekecek. Instagram, bu seçenekleri ilk olarak ABD Birleşik Devletleri’ndeki kullanıcılarıyla kontrol ediyor. BT zaten kullanıcılar gerektiriyor hizmeti kullanmaya başladıklarında yaşlarını belirtmek ve AI’yı başka şekillerde kullanır kullananların çocuk mu yoksa erişkin mi bulunduğunu belirlemek için.
Hareket, bir devam eden itme fotoğraf paylaşım uygulamasının en genç kullanıcılarının yaşa uygun içinde ne olduğu görmesini sağlamak için. Bir Feysbuk ihbarcısının ifşasının, platformun durumuyla ilgili endişeleri dile getirmesinin üstünden bir yıldan kısa bir süre sonrasında geldi. genç kullanıcılar üzerindeki etkisi. Geçen yıl, belgeler sızdırıldığında Instagram ateş altında kaldı. muhbirFrances Haugen, toplumsal medya sitesinin bilhassa genç kızlar içinde ruh sağlığına ve gövde imajına iyi mi zarar verebileceğinin bilincinde bulunduğunu gösterdi.
Teknoloji, Londra merkezli bir şirketten geliyor. Yoti. animasyonlu video Instagram’ın blogunda paylaşmış olduğu, Yoti’nin AI yaş tahmininin iyi mi çalıştığına dair bir düşünce veriyor: Bir kullanıcı akıllı telefonunda bir video selfie çekmeye yönlendiriliyor (Yoti, bu adımın ortaya çıkan görüntüde gerçek bir kişinin olduğundan güvenilir olmanın bir yolu bulunduğunu söylemiş oldu) ) ve Instagram bu özçekimden bir görüntüyü şirketle paylaşır. Yoti’nin suni zekası ilkin resimde bir yüz bulunduğunu algılar ve arkasından kişinin yaşını belirlemek için yüz özelliklerini inceler.
Yoti’nin baş siyaset ve düzenleyici yetkilisi Julie Dawson, CNN Business’a suni zekasının, o kişinin doğduğu yıl ve ay ile beraber insanların yüzlerinin görüntülerinden oluşan bir veri seti ile eğitildiğini söylemiş oldu. (belgeler Teknolojisini açıklamak için Mayıs ayında piyasaya sürülen şirket, “milyonlarca değişik yüz görüntüsü üstünde eğitildiğini” söylemiş oldu.)

Dawson, “Yeni bir yüz ortaya çıktığında, o yüzün px düzeyinde bir analizini yapar ve arkasından bir sayı verir – bir itimat değerine haiz yaş tahmini,” dedi. Tahmin tamamlandığında, Yoti ve Instagram, selfie videosunu ve ondan alınan durağan görüntüyü siler.

Bir kullanıcının yaşını doğrulamak teknoloji şirketleri için can can sıkan bir mesele olabilir, bundan dolayı kısmen birçok kullanıcının denetim edilebilecek bir devlet tarafınca verilmiş fotoğraflı kimlik kartı olmayabilir.

Şimal Carolina Wilmington Üniversitesi’nde profesör ve okulun Yüz Yaşlanma Grubu Araştırma Laboratuvarı müdürü Karl Ricanek, Yoti’nin teknolojisinin AI’nın iyi bir uygulaması bulunduğunu düşünüyor.

“Evlatları korumaya çalışmak kıymetli bir çaba” dedi.

Ricanek, bu şekilde bir değişen teknolojinin Instagram için yararlı olabilse de, bir kişinin yüz yapısını değiştiren buluğluk sürecinin yanı sıra cilt tonu ve cinsiyeti de içeren bir takım faktörün bir resimden yaşı doğru bir halde tahmin etmeyi zorlaştırabileceğini söylemiş oldu.

bu son belgeler Yoti’den bir araştırma, teknolojisinin averaj olarak 13-17 yaş arası ve daha koyu ten rengine haiz evlatların yaşını tahmin etmede daha açık ten rengine haiz ufaklıklara gore birazcık daha azca doğru bulunduğunu belirtiyor. Yoti’nin verilerine gore, cilt tonları Fitzpatrick ölçeğinde en koyu iki ton olarak kategorize edilen 13 ila 17 yaş arasındaki bayanlar için yaş tahmini averaj olarak 1,91 yıl düştü – teknoloji şirketleri tarafınca yaygın olarak kullanılan altı tonlu bir ölçek. ten renklerini sınıflandırın – aynı yaş grubundaki ten tonları ölçekte en açık iki ton olan bayanlar için averaj 1,41 senelik hataya karşı. Belgeye gore, 13 ila 17 yaş arasındaki çocuklar için, değişen teknolojinin kaç yaşlarında olduklarına ilişkin tahmini averaj 1,56 yıl azaldı. (genel olarak gençler için averaj hata oranı 1.52 senedir.)

Kanada Ontario’daki Western Üniversitesi’nde destek doçent olan ve AI’nın etik ve toplumsal etkilerini inceleyen Luke Stark, bunun pratikte fazlaca fazla hata olacağı anlamına geldiğini söylemiş oldu. “Hala bir yıldan bir buçuk yıla kadar averaj bir mutlak hata alıyoruz” dedi.

Tümü 25 yaşın üstündeki yetişkinlerden oluşan birkaç CNN çalışanı, çevrimiçi demo Yoti’nin yaş tahmin teknolojisi. Yoti’nin pazarlama müdürü Chris Field, demonun Instagram kullanıcılarının kısa bir video yerine bir özçekim yapması ve sonucun belirli bir yaş tahmini yerine bir yaş aralığı tahmini olması bakımından haiz olacağı deneyimden değişik bulunduğunu söylemiş oldu.

Sonuçlar değişiyordu: Birkaç muhabir için tahmini yaş aralığı tam olarak hedefteydi, sadece ötekiler için uzun seneler sapmıştı. Mesela, bir editörün aslen 30’lu yaşlarının ortasındayken 17 ile 21 yaşları içinde olduğu tahmin ediliyor.

Öteki konuların yanı sıra Stark, değişen teknolojinin sözde “nezaret sürüngenliğine” katkıda bulunacağından da kaygı duyuyor.

“Kesinlikle sorunlu, bundan dolayı insanları gözetleneceklerini ve değerlendirileceklerini varsaymaya şartlıyor” dedi.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası