Hız kamerası uygulaması geliştiricileri, İngiltere’deki sürücülerin taciziyle karşı karşıya | Yol güvenliği


Geçen bir arabanın hızını kestirmek için AI kullanan yeni bir uygulamanın geliştiricileri, sürücülerden gelen şiddetli tepkiler sebebiyle anonimliğe zorlandıklarını söylüyorlar.

Uygulama, Her Yerde Hız Kamerası, Silikon Vadisi şirketlerinde ve en iyi İngiltere üniversitelerinde geçmişe haiz bir AI bilim adamları ekibinin ürünüdür. Yaratıcıları, polisi hız yapmayı daha ciddiye almaya teşvik edeceğini ve bölge sakinlerinin, yayaların ve bisikletçilerin bölgelerindeki trafik suçlarını belgelemesine olanak sağlayacağını umuyor.

Sadece Mart ayında piyasaya sürülmesinden bu yana, takıma uygulanan ağır ceza, gerçek kimliklerini paylaşmaktan korktukları için. İsminin açıklanmaması koşuluyla konuşan uygulamanın kurucusu Sam, “Oldukça rahatsız etme edici e-postalar alıyoruz” dedi. “Bu bir Marmite ürünü – bazı insanoğlu bunun iyi bir düşünce bulunduğunu düşünüyor, bazı insanoğlu bizi bir gözetleme durumuna dönüştürdüğünü düşünüyor.

“Bunun her iki tarafını da görebiliyorum, sadece hız sınırlarınız olacaksa, onlara uymanız ihtiyaç duyulan yasadır ve yasayı uygulamalısınız. Bu hiç kimseye karşı kişisel bir kan davası değil, bir tek – yollarımızı iyi mi güvenli hale getiririz? Her yıl yollarda 20.000 ciddi yaralanma oluyor – bu tarz şeyleri iyi mi azaltabiliriz? Ve onları azaltmanın yolu, hız yapmaktan caydırmak oluyor.”

Uygulama için bir çevrimiçi araştırma şunları söylemiş oldu: “Doğu Almanya’da vatandaşlar, en ufak toplumsal ihlallerde bile komşularını Stasi’ye bildirmeye teşvik edildi. Bunun çağdaş bir versiyonunu yarattığınız için ‘tebrikler’. Söyleyemediysen, alaycı oluyorum. Bu uygulama beni iğrendiriyor.”

Uygulama zorluklarla karşılaştı. Google, yalnızca AI kullanarak geçen bir aracın hızını tahmin etmenin mümkün olmadığını söyleyerek ekibin bunu Play Store’da yayınlamasına izin vermeyi reddetti – şirket hızla gelişen teknolojinin bir gösterimini sağladığında bir iddianın yanlış olduğu ortaya çıktı. Bir iOS sürümü de geliştirildi, sadece Apple hemen hemen dağıtım için onaylamadı ve gecikme için bir niçin vermedi. Sam, “İnsanların hayatlarını kurtarabilecek yararlı bir teknoloji parçasını niçin engellediklerinden güvenli değiliz,” dedi.

Birkaç yıl süresince, polis güçleri trafik suçlarının kullanıcı tarafınca yüklenen görüntülerini kabul etti. Bu, bazı vatandaşların, mesela bisikletçi Mike van Erp, güvenli olmayan sürüş için yüzlerce kovuşturmaya neden olan kanıtlar sunmak. “Yaptığımız şey, vasıta kamerası sistemlerinin haiz olduğu kabiliyetleri genişletti, böylece vasıta kameralarının halihazırda yapmış olduğu adli video analizini otomatikleştirebilirsiniz. Dolayısıyla, suçu işleyen bir videoya bakan bir insan yerine, süreci otomatikleştiren bir yazılım geliştirdik.”

Uygulama, sürücülerin hız cezası almasına niçin olması imkansız. Speedcam Anywhere’in algoritması İçişleri Bakanlığı tarafınca incelenmediğinden, yasal olarak bir hız kamerası değildir ve bir polis gücünün hız yapmaktan kovuşturma başlatması için kafi kanıt sağlayamaz. yeterince ihmalkardır.

Sam, uygulamanın yaygın olarak kullanılmasının bunun yerine polisi aşırı hız noktaları mevzusunda uyaracağını ve tehlikeli sürüşü önlemek için daha çok tedbir almaya teşvik edeceğini umuyor. “Bence bu, yollarımızı hepimiz için iyi mi daha güvenli ve daha erişilebilir hale getireceğimize dair daha büyük yolculukta bir adım.

“Evlatların okula bisikletle gitmesi için oldukça tehlikeli yollara haiz olmak, anne babalar için oldukça tehlikeli yollara haiz olmak, evlatlarının karşıya geçmesine izin vermek – bence bu yanlış ve toplumun bunu aşması gerekiyor. Yolları daha güvenli hale getirin, daha azca rahatsız edici hale getirin ve sonrasında başka iyi mi hareket edebileceğimize bakmaya başlayabiliriz.”

Yorum için Apple ile iletişime geçildi.

Speedcam Anywhere iyi mi çalışır?

  • Uygulamanın bir kullanıcısı, hızla yaklaşan bir otomobil duyduğunda uygulamayı açar ve geçen arabayı filme alır.

  • Uygulama, arabanın markasını ve modelini bulmak için DVLA’nın kamu kayıt veritabanını aramak için geçen arabanın plakasını kullanır.

  • Oradan, arabanın aksları arasındaki mesafeyi belirler ve hızı hesaplamak için görüntü ile karşılaştırır.

  • Kullanıcı ondan sonra videoyu kaydetme yada yetkililerle paylaşmak için videodan bir rapor oluşturma seçeneğine haizdir.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası