Google, Bazı İşletme Bilgilerini Otomatik Olarak Güncellemek İçin Suni Zekayı Kullanıyor

Son Guncelleme : 12 Nisan 2022 | admin


Google, emek verme saatlerini ve gerçek dünyadaki yol bilgilerini otomatikman güncellemek için suni zeka (AI) ve bir makine öğrenimi (ML) modeli kullanacağını duyurdu.

Bu girişimlerin amacı, kullanıcılara mahalle değişimleri hakkında daha güncel bilgiler sağlamaktır.

Daha Doğru Informasyon İçin Suni Zekanın Gücünden Yararlanma

AI ile ilgili araştırmalar 1950’lerde başlamış olsa da, nispeten yakın zamana kadar derin öğrenme atılımları hayata geçirmeye başlamamıştı. Bunun sebebi, büyük seviyede makine öğreniminin 2010’dan sonrasında oldukça mühim seviyede ilerlemesidir.

“Deneyimlerime dayanarak, makine öğrenimi algoritmalarının artık darboğaz olmadığını gördüm. Güvenilir olmak gerekirse, muhteşem olmaktan oldukca uzaklar ve yapılacak oldukca iş var, sadece bu iş baş döndürücü bir hızla gerçekleşiyor,” diyor Amazon’un suni zeka laboratuvarının eski başkanı ve bir vektör veri tabanı olan Pinecone’un şu anki CEO’su Edo Liberty. benzerlik araması bir Arama Motoru Dergisi ile 22 Şubat röportajı.

Büyük verilerin yükselişine karşılık gelen bu ilerlemeler, suni zekanın inanılmaz bir hızla ilerlemesine izin veriyor.

Google, Emek harcama Saatlerini Güncellemek İçin Suni Zekayı Kullanıyor

COVID-19 birçok işletmenin çalışma şeklini değiştirdi, perakendecilerin ve restoranların açık olduğu saatler dahil. Bu değişimleri ve daha iyi arama motoru kullanıcılarını ele almak için Google, emek verme saatlerinin büyük olasılıkla yanlış olup olmadığını otomatikman belirleyen bir makine öğrenimi modeli geliştirdi.

Yanlış saatler belirlendiğinde, Google, AI tarafınca oluşturulan tahminlerle firmanın iş profilini anında günceller.

Mesela, bir işletmenin Pazartesi günleri kapalı bulunduğunu gösteren bir profili olabilir, sadece bir yıldan uzun süredir güncellenmemiş olabilir.

Google, en yoğun saatlerinin çoğu zaman Pazartesi akşamları bulunduğunu belirlerse, saatlerin muhtemelen güncel olmadığını anlamış olur ve bu tarz şeyleri otomatikman günceller.

Tahminleri doğrulamak için mahalli rehberlerden ve işletme sahiplerinden yardım alırken, emek verme saatlerini belirlemek için vitrinin Sokak Görünümü resimlerini de kullanır.

İşletme sahipleri ile kontakt kurulur. Google Dubleksinsanların telefon üstünden bilgisayarlarla naturel konuşmalar yapmasına ve gerçek dünyadaki görevleri yerine getirmesine olanak tanıyan bir AI sistemi.

Google, bu değişen teknolojinin önümüzdeki altı ay içinde dünya genelinde 20 milyondan fazla işletmenin saatlerini güncellemesine destek olacağını tahmin ediyor.

ML Güncellemeleri Gerçek Dünya Yol Koşulları

Google ek olarak görüntüleri AI ve ML için kullanmanın başka yollarını denediğini de duyurdu. ABD’den başlayarak, en güncel hız sınırı bilgilerini sağlayacak bir üçüncü taraf görüntü pilotu başlatıyor.

Bu değişen teknolojinin amacı, sürücü güvenliğini çoğaltmak ve sürüşü daha verimli hale getirebilecek ayrıntılar eklemektir. Google sonunda çukurlar, okul bölgeleri ve inşaat hakkında data eklemeyi umuyor.

Gizliliğe Vurgu Yüksek Kalıyor

Bu pilot, kilit bir bileşen olarak gizlilikle tasarlanmıştır. Referans görüntüler yalnızca halka açık yollardan gelecektir. Ortaklardan ek olarak yüzler ve plakalar dahil olmak suretiyle tanımlayıcı detayları bulanıklaştırmaları istenecektir.

Google bir fotoğraf aldığında, fotoğrafı yeniden bulanıklaştırır ve haritalar güncellendikten sonrasında silinir.


Kaynak: Google

Öne Çıkan Görsel: blog.google/products/maps/ adresinden ekran görüntüsü, Nisan 2022.

Comments are closed.