Estée Lauder’den Suni Zeka Vizyoner, Önder ve 21. Yüzyıl Maverick Sol Rashidi


Zamanımızın en etkili, esin verici ve parlak beyinlerinden biriyle sohbetim

10 Bölümlük Dizime Devam Ediyorum 21. Yüzyılı Şekillendiren Yapay Zekada 9 İlham Verici Kadın Lider, Sol Rashidi ile söyleşi etmekten onur duydum. Sol, Estée Lauder Companies Inc.’de Analitikten Görevli Başkandır. Yayınlanmış, 21’i dosyalanmış sekiz patenti vardır ve “2021 Yılının CAO’su”, “Teknolojide En Kuvvetli 50 Hanım”, “En İyi 20 CDO’da 4. sırada” ödüllerini almıştır. , “2020 ve 2021 Küresel Veri Gücü Bayanları Sıralaması” ve “Veri ve Analitikte En İyi 100 Yenilikçi”. Övgüler sonsuzdur. Konuşmamız onun tüm kariyerini, suni zekanın geleceği hakkında düşüncelerini ve en önemlisi oraya ulaşmak için ne icap ettiğini kapsıyordu.

Sol, övgülerini okumak inanılmaz derecede etkisi altına alan. bizlere bir söyler misin hakkında birazcık senin arka planın?

Hep yanlış zamanda yanlış yerde olduğumu söylerim. Asla kimsenin bir veri uzmanı, analitik uzmanı yada AI olmak istediğini söyleyerek büyüdüğünü sanmıyorum. Ben büyürken tartışılan bir mevzu bile değildi. Ustalaşmış bir sporcu olacağımı düşünüyordum. Division 1 su topu oynadım ve hanım ulusal ragbi takımında oynadım. Sonrasında faturaları ödemem gerekiyordu, bu yüzden kimsenin yapmak istemediği tek işi aldım.

Biz ona veri analisti diyorduk fakat günümüz dünyasında buna veri mühendisliği deniyor. O zamanlar, tüm süslü AI araçlarına haiz değildik. Satırları ve sekmeleri esasen maksimuma çıkarmış excel elektronik tablolarını alıyor ve bu tarz şeyleri bir araya getiriyor, bu çok büyük pivot tabloları yaratıyor ve sonrasında etrafta dolaşıp iş ve trend pivot tablolarının kalıpları hakkında konuşuyordum.

Temel bir gereksinim vardı zira işletmeler iş kararları vermekle oldukca meşguldü ve mühendisler ve geliştiriciler Java tabanlı kodlarını çalıştırmakla oldukca meşguldü. Bu, ortada teknik olabilecek, işi öğrenebilecek ve söylediklerini çeviri etmeye başlamış olacak birine gereksinim duydukları garip bir alan yarattı. Bu her şeyi başlattı.

Yanlışlıkla ana veri yönetimi uzmanı oldum ve 2004-2005’te dört büyük danışmanlık firmasının tümü bu beceri setinin izini sürmekteydi.

IBM’e bireysel katkıda bulunan olarak katıldım, ekibi ve arkasından bir kısmı yönettim. IBM omzuma dokunup “Hey, Watson isminde bir şeyi piyasaya sürüyoruz. İşletmelerle konuşan parlak iş geliştirme çalışanlarımız ve Austin, Teksas’ta oturan parlak mühendislerimiz var. inşa edilmemiş bir şey satıyorlar ve mühendisler satış görevlilerinin satmadığı bir şey inşa ediyorlar. Gelip iki ekibi bir araya getirebilir misiniz? Verileri konuşabilirsiniz, sadece bir iş geliştirme tarafınız var. Haydi yol haritasını oluşturalım. Watson’ın pazar talepleriyle uyum sağlaması için.” Ve bu, veri ve analitiği suni zeka inovasyonuyla ilk kez birleştiren ve ürün merkezli bir zihniyet oluşturup haiz olandı.

Watson’da ortalama üç yıl ve IBM’de ortalama dokuz yıl geçirdikten sonrasında, birincil ortaklardan biri olarak Ernst and Young’a katılarak AI ve Dijital Kabiliyetleri pazara sunmalarına destek oldum.

Royal Caribbean benim en büyük müşterilerimden biriydi ve onlara dedim ki, “Siz bir Veri Şefi işe almayı düşünmelisiniz. Bizlere güvenmeniz mükemmel, fakat kabiliyetinizi geliştirmiyorsunuz ve dönemin bir noktasında Burada öğrendiklerimizi özümseyebilecek, burada öğrendiğimiz her şeyi yapabilecek ve kabiliyetinizin bunlar üstünde çalışmasına izin verecek bir halef grubu ve bir ekip meydana getirmeye başlamalısınız. coşku verici projeler

Uzun lafın kısası, görüşme sürecine ortalama sekiz ay kala, görüşmeleri yapmalarına yardım ediyordum. Bana döndüler ve dediler ki, “Dinle, herkesi seninle, iyiyi, kötüyü, çirkini karşılaştırıp duruyoruz ve oldukca umutlusun; her gün oldukça mutlu bir insan olarak çıkıyorsun. Katılmakla ilgileniyor musun? tam zamanlı mıyız?”

İşte o süre yönetim danışmanlığından sektöre geçmeye karar verdim.

İnanılmaz derecede etkili birkaç rolünüz oldu; ne seni otomobil kullanmaya devam eden şeyler var mı? Bir Hanım Teknoloji Lideri olarak bu başarı sizin için ne ifade ediyor?

Bilge biri bir keresinde bana sordu, “Siz termometre misiniz yoksa termostat mı? Kimi büyütmek istediğine karar vermelisin. Termometreler odanın sıcaklığını okur. Termometreler odadaki sıcaklığı yaratır.”

Bu bende yankı uyandırdı. Yaptığım her şeyde ve kurduğum ekiplerde, hepimiz gelişme korsanlarıyız. Kanıtlanmamış ortamlara adım atıyoruz. Dağınık, belirsiz ve yatırım getirisi olup olamayacağını bilmiyorsunuz, sadece gene de yatırım talep ediyorsunuz. Devamlı gelecekte yaşamak ve organizasyonun geri kalanını bundan 4 yada 5 yıl sonrasında gördüğünüz şeklinde önemsemekle ilgilidir.

Kariyerim süresince, yanılmaktan korkmadığımı fark ettim. Temel bilgilerde uzmanlaşmayı seven takımlar kurarım zira bu olmadan inovasyon imkansızdır. Yaratılışımızı ölçeklendirmek için temel bilgilerde ustalaşıyoruz ve bu denge daima bir araya geldi. Netice olarak, yol süresince bazı mükemmel şeyler yarattık zira “Bu işe yaramayabilir, fakat kahretsin, deneyeceğiz” demekten korkmadık. Keşke kimi zaman süreç bu kadar karmaşık olmasaydı zira yolculukta karşı çıkanlar, bizim başarıya ulaşmış olmamızı istemeyenler ve işleri yavaşlatmaya çalışanlar var. Yazık fakat gerçek bu.

Rolünüz, Baş Analitik Görevlisidir. Chief Data yada Chief Digital Officers’dan iyi mi farklıdır?

Hepsi birbiriyle bağlantılı. Meslektaşlarımın bir çok için başlıklara dikkat etmeyi bırakıyoruz. Biz CXO’larız.

50 yıl ilkin, dijital çağdan ilkin, IoT’den ilkin, Büyük Veri’den ilkin, gerçek zamanlı sensör izlemeden ilkin, tahmin dünyasından ilkin kuruluşlara bakarsanız, ya BT’deydiniz ya da değildiniz. İki değişik gruba ayrıldı.

İşler geliştikçe, artık iş zekasına haiz teknik bireylere sahipsiniz. Bu Venn şemasını, amacın iki dünya arasındaki boşluğu kapatmak olduğu ortada oluşturdunuz. Bir aracı dağıtmak için bir vasıta dağıtmıyoruz. Bir iş kabiliyetinin yaşamsal bir etkinleştiricisi olmalıdır.

Bir zamanlar dedin ki, “Kimse temelleri atmış olan, herhangi bir şey inşa etmenin yıkıcı bulunduğunu anlayacaktır…Gelişme ve bozulma arayışında insanoğlu başarısızlıkları görür ve kimi zaman bu başarısızlıkları başarıya dönüştürürsünüz.”senbu duygu üstüne?

Veri, analitik ve suni zeka alanında her insanın ne olması gerektiğine dair bir perspektif vardır, sadece bunun iyi mi olması gerektiğine dair mesuliyet almak ve sahiplenmek cesaret ister. Şu demek oluyor ki sahneye çıktığınızda işiniz daima dinlemek ve öğrenmektir. İşiniz, insanların ne duyduğunu, gördüğünü ve zorluklarını bildiğini anlamaktır. Sadece, gerçek dedektiflik, çoğu zaman size açıklanan semptomları değil, temel sebepleri çözmektir.

Temel sebeplerin peşine düştüğünüzde, bunun kabiliyet, iş süreçleri ve teknoloji eksikliğinin bir bileşimi bulunduğunu fark edersiniz. Kimse Kimseyi suçlamıyor – kimse parmakla göstermiyor. Temelde bu alanlara yatırım yapmadık ve asla kimse bunu kişisel olarak almamalı.

Bu zorlaşıyor zira eğer çözüm onların acı noktalarını hesaba katmıyorsa, belirli bir grubun gereksinimlerini çözmezseniz, onların gereksinimlerini göz ardı ettiğinizi ve aslına bakarsak dinlemediğinizi varsayıyorlar. . Tüm detayları değerlendirdiniz, yapılacak işleri belirlediniz ve işe öncelik verdiniz.

Bu, aynı anda birden fazla ekibi etkileyen önerilerde bulunduğunuz için işleri kesintiye uğratıyor. Vizyonunuzun bir parçası olarak ele alacağınız bir öncelikler sıralaması meydana getirmeye karar verdiğinizde ve bu, başka birinin acı noktalarını hesaba katmıyorsa, duygular incinebilir.

Önümüzdeki 5 / 10 / 20 yıl içinde etik AI yada iyi için AI, Görevli AI’nın benimsenmesinin geleceği hakkında ne düşünüyorsunuz? Geleceğinden ümitli musun yoksa biz düzenlemelere mi gidiyorsunuz?

AI alanı yeni değil, 70’lerde hayata merhaba dedi ve o zamandan beri yavaş hareket ediyor. Moore yasasının devreye girmesiyle, bu alan şu anda haiz olduğumuz hesaplama gücüyle son beş yılda katlanarak hızlandı. Bu yüzden, bazı korkuluklar koyacak bir Etik komitesi olmasını arzu ederdim. Geride kaldığımızı düşünüyorum ve ne yazık ki yasaların muhtemelen Etik Kurulu ve Etik Kurulu’nun önüne geçeceğini düşünüyorum.

Bazı meşru sorular ortaya çıkıyor. Mesela, bir AI algoritması, Median Entertainment’ta en yüksek puan alan bir reklam panosu kabiliyeti tarafınca kullanılan bir parça üretti. Öyleyse sual şu, bu parçanın sahibi kim? Bir algoritma geliştirdi, fakat onu yaratan veri bilimcisi mi? Parçayı meydana getiren veri bilimcilerine yatırım meydana getiren plak şirketi mi? Yoksa hala sanatçıya ve ses mühendislerine mi ilişik? Günün sonunda bunu bir algoritma geliştirdi, peki hesaplamalı dillere kıyasla insan yaratıcılığının ne kadarı var ve sonucunda IP’nin sahibi kim? Bu şeyler hemen hemen yetişmedi ve bunlar büyük sorular.

Bilhassa yayınlarda, haberlerde ve medyada oldukca daha fazlasının yapılması gerekiyor.

Obama ve Trump ile insanların son kelimeleri değiştirebildikleri, toplayabildikleri ve ağız hareketlerini yeni metinle hizalamak için yüz tanımayı kullanabildikleri, son aşama ürkütücü olan bir sürü mem var. Düzmece haberler bizim için büyük bir problem. Mevcut tüm bilgilere dayanan bir topluluk olarak esasen kutuplaşmış durumdayız, bu yüzden insanoğlu bu kabiliyeti yaratır ve yanlış ellere verirse bu bizi saptırabilir. Bence Ai’nin arkasındaki etik, uygulama ve değişen teknolojinin şu anda bulunmuş olduğu yere yetişmedi.

Kapanışta, konuşabilir misin? hakkında bazı şeyler sen var Başarıya ulaşmış bir dijital dönüşüm yolculuğu yaratmak ne anlama geliyor?

Tarihsel olarak geçmişte işe yaradığını düşündüğümüz şey gelecekte işe yaramayabilir. Pazar, hızı ve oyun kitabını değiştiriyor, bundan dolayı uyarlama, dijital dönüşüm başarısına götürmüş olan temel unsurlardan biridir. Fazlaca yeni bir işletim modeline açık olmak zorundayız.

İkincisi, bilinmeyeni keşfetme cesaretine, güvenine ve başına emir özelliklerine haiz liderlere ihtiyacınız var. Bu, bilhassa dijital dönüşüme yönelen şirketlerde gereklidir. Herkeste bu omurga yok. Bugünün bilgilerine gore ileriye giden yolun burada bulunduğunu rahatça söylemelisiniz. Her şey işe yaramayacak, sadece bir çok şeyin kalıcı olmasını umuyoruz. Bu oldukca, oldukca eşi olmayan bir önder gerektirir.

Üçüncüsü, bunu yapanın bir yada iki şahıs olmadığını bilmek. Bir tek CEO’nun inanması olması imkansız. Öteki yöneticilerin hizaya getirilmesi destek sunar. Bir düşünce birliği olması gerekmiyor, sadece çoğunluk bunu destekliyor. Geçmişte işe yarayanların gelecekte işe yaramayacağını bilmeye tamamen açık olmalısınız.

Sol Rashidi’nin sözleri irili ufaklı işletmeler tarafınca dikkate alınırsa, hepsi 21. yüzyılın geri kalanı için daha iyi hazırlanacaklardır. Vizyonu, zekası ve kuşku karşısındaki cesareti çok büyük. Onun şeklinde liderler, AI alanını boynuzlarından yakalayabilir ve gelecekte tüm insanlık için bir ümit ışığı olacağı yere sürükleyebilir.

The Estée Lauder Companies’de Analitikten Görevli Başkan olarak vazife meydana getiren Sol Rashid hakkında

Sol Rashidi, Estée Lauder Companies’de Analitikten Görevli Başkandır. Sol, işletmelerin veri, veri bilimi ve teknoloji olanaklarını kullanarak kabiliyetlerini aşmalarına destek olmak için teknoloji uzmanları ve teknoloji uzmanı olmayanlar içinde noktaları birleştirmeye ve topluluklar meydana getirmeye odaklanır ve kariyerinde övgüler almıştır. Senenin CAO’su, Teknolojide En Kuvvetli 50 Hanım, Veri ve Analitikte En İyi 100 Yenilikçi, Senenin CDO’su. Sol, şirketlerin ileriye doğru uyumlu bir yol oluşturmasına destek olmak için vizyon oluşturma ve strateji ile uygulama içinde bağlantılar geliştirme mevzusunda yeteneklidir. Sol evli ve iki ufak evladı (4 ve 6) var, istekli bir koşucu, krav maga eğitimi alıyor ve kısa süre ilkin golfe başladı. Gezi etmeyi sever, dışa dönüktür ve insanların “Mümkün olanın Sanatı”nı görmelerine yardım etme mevzusunda tutkuludur.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası