En İyi Suni Zeka Görünmezdir


AI satış söyleminin merkezi haline gelse de, iyi tasarlanmış AI’nın arka planda sessiz ve etkili bir halde çalıştığını hatırlamalıyız. Algoritmaların karmaşıklığı, yalnızca bu karmaşık sistemleri tasarlamak ve sunmak için çalışan veri bilimcileri ve makine öğrenimi mühendisleri tarafınca bilinmelidir. Bunun sebebi, gösterinin yıldızının suni zeka değil, emek harcama ve tesir sağlama yöntemlerimizde sağlamış olduğu kazanımlar olmasıdır.

Bu terimi göstermek için bir talep merkezi düşünün. Forrester, bir talep merkezini şu şekilde tanımlar: kurumsal varlıklardan ve en iyi uygulamalardan yararlanarak programları pazara sunmak için tasarlanmış ortak pazarlama hizmetleri, altyapısı ve süreçlerinden oluşan merkezi yada bölgesel bir merkez. Açıkça tanımlanmış bir hizmet kapsamı ile uçtan uca talep oluşumunu destekleyen ve elde eden bir mükemmellik merkezi olarak hareket eder..

Başka bir deyişle, talep merkezi, ileri teknoloji ve analitikten yararlanarak B2B talebi oluşturan ve besleyen merkezi bir motordur. Çeşitli alan kişi satın alma yolculukları, bir alan kişi içindeki birden oldukca karar verici, karmaşık karar süreçleri ve satış organizasyonu içindeki satış, başarı, hizmet ve destek benzer biçimde birçok rol göz önüne alındığında, bu motorun sorunsuz emek vermesi gerekir. En iyi talep merkezlerinde, AI bu hususları bir araya getirir ve bunu görünmez bir halde yapar.

● Müşteriler bugün, satın alma yolculuklarından her zamankinden daha çok görevli olmayı tercih ediyor. Buna karşılık, şirketlerin onlara birden fazla kanaldan ulaşabilmesi gerekir. AI, müşterinin yolculuğundaki yerini anlamada, bir sonraki hamlesini tahmin etmede ve bunu etkinleştirmede tehlikeli sonuç bir rol oynar. Amazon ve Netflix’in tavsiyeler oluşturmak için suni zekayı iyi mi kullandığını ve müşteriye doğru zamanda doğru bilgiyi verirken kendilerini daha çok görevli hissetmelerini sağladığını düşünün. Bununla beraber, AI manipülatif yada zorlayıcı olarak görülemez.

● Satış görevlileri, tarihsel olarak, kolayca yada kısa ve öz bir halde verilerle elde edilemeyen hesaplarıyla ilgili tüm istihbaratın deposu olmuştur. Artık dijital sinyaller daha oldukca sayıda ve geniş kapsamlıdır, sadece hepsi satış görevlileri tarafınca etkin bir halde çözümleme edilemez. Suni zeka, bu sinyalleri eyleme dönüştürülebilir içgörüler halinde sentezleyerek satış görevlilerine hesaplarını, ilgili alıcıları ve karar verme aşamalarını daha derinden anlamalarını sağlar. Bu, sonucunda satış görevlilerinin fazla “satışçı” olmamalarına ve son müşteriyle her etkileşimde kıymet katmalarına destek sağlar.

● Firmalar iki departmana katılmanın müşterilere daha iyi hizmet vermelerine destek olacağını bilmelerine karşın, Pazarlama ve Satış geleneksel olarak silolarda iş yapmaktadır. Bu ortak yaklaşım, tüm paydaşların periyodik olarak bir odada bir araya gelmesini gerektirmez. Bunun yerine, tümü AI tarafınca etkinleştirilen daha çok görünürlük, informasyon alışverişi, geri bildirim döngüleri ve doğaçlamalarla ilgilidir. Bu şekilde AI, bir müşterinin değişik departmanlarla haiz olabileceği birçok etkileşim süresince sinyalleri bir araya getirir.

Dolayısıyla, bir talep merkezi suni zekadan yararlanmadan başarı göstermiş olması imkansız. Bununla beraber, AI’dan başarı göstermiş bir halde yararlanmak, çoğu zaman gösteriyi durdurmaktan ziyade daha incelikli ve destekleyici bir yaklaşım gerektirir. Kuruluşunuzdaki çeşitli AI uygulamalarını düşündüğünüzde, en iyi AI’nın görünmez olduğu değerlendirmesine katılıyor musunuz?

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası