Axon, Taser ile donatılmış bir drone yapma planlarını durdurdu


ile donatılmış dronlar inşa etmek için bir proje üstünde emek vermeyi durdurdu. . onun çoğunluğu yapay zeka etik kurulu planın geçen hafta açıklanmasından sonrasında çekilme etti.

12 üyeden 9’u yalnız birkaç hafta ilkin kurul, Axon’un Taser donanımlı bir drone konsepti için bir pilot emek verme ile ilerlememesi icap ettiğini tavsiye etmek için 8’e 4 oy verdi. Dokuz yönetim kurulu üyesi, “Bu sınırı olan anlayışta, Taser donanımlı drone, yalnızca bir polis memurunun alev ateş tabanca kullanmasını önleyebileceği ve böylece potansiyel olarak bir yaşam kurtarabileceği durumlarda kullanılacaktı” dedi. Axon’ın bu tavsiyeye uymayı reddedebileceğini ve firmanın ilerlemesi için alması ihtiyaç duyulan önlemlerle ilgili bir rapor üstünde çalıştıklarını belirttiler.

Dokuz şahıs, kendilerinin kör olduklarını söylemiş oldu. şirketten geçen Perşembe – Teksas, Uvalde’de 19 ilköğretim talebesi ve iki öğretmenin öldürülmesinden dokuz gün sonrasında – bu şekilde bir insansız hava aracının geliştirilmesine başlama mevzusunda. “Etken bir atıcıyı 60 saniyeden daha kısa sürede etkisiz hale getirme” amacı vardı. Axon, “kurulun tekrardan devreye girmesini ve bu beceri hakkında daha çok rehberlik ve geri bildirim yayınlamayı düşünmesini istediğini” söylemiş oldu.

Axon CEO’su Rick Smith, insansız hava araçlarının toplu çekimleri önlemek için bir tedbir olarak konuşlandırılabileceğini öne sürdü. Olarak notlar, dronların okul koridorlarında konuşlandırıldığını ve havalandırma deliklerinden odalara girme kabiliyetine haiz bulunduğunu hayal etti. Axon’ın 2024’te hazır olabileceğini öne sürdüğü drone sistemi, okullara yılda ortalama 1.000 dolara mal olacaktı.

Sistem, hem insan seyretme hem de suni zeka kullanarak etken nişancı vakalarını saptamak için {güvenlik kamerası} beslemelerinden yararlanacaktı. Bir insan operatör bir Taser’ı ateşleyip ateşlememe mevzusunda nihai sonucu verecekken, Axon onlara “aleti doğru ve güvenli bir halde hedefleme” mevzusunda destek olacak “hedefleme algoritmaları” geliştirmeyi planladı.

İstifa eden yönetim kurulu üyeleri, “Bu tür bir nezaret, şüphesiz renkli topluluklara ve aşırı polise doğal olarak olan ve muhtemelen bunun oldukca ötesinde olan diğerlerine zarar verecektir.” “Taser donanımlı insansız hava aracının, Axon’ın şu anda önerilmiş olduğu kitlesel çekim sorununu çözme mevzusunda gerçekçi bir şansı da yok, yalnızca toplumu gerçek çözümlerden ağlatısal bir soruna yöneltiyor. Sadece Axon’un oldukca daha azca zararı olan alternatifler varken teknoloji ve polis müdahalesini yükseltme önerisi çözüm değil.”

Bu yönetim kurulu üyeleri, Axon duyurusunu yapmadan ilkin, planları “geri çekmeye” çağırdıklarını söylemiş oldu. “Sadece şirket, Uvalde ve Buffalo saldırılarının trajedisinin ticaretini yaparken çoğumuzu şaşırtacak şekilde harekete geçti” diye yazdılar. “Bizim için mühim bir halde, Axon’ın firmanın kendi AI Etik Kuruluna danışma taahhüdünü atladı.”

Smith, duyurunun amacının ihtimaller içinde bir çözüm olarak Tasers ile donatılmış insansız hava araçlarının kullanımı hakkında bir konuşma başlatmak bulunduğunu söylemiş oldu. Smith, “Kitlesel çekimleri durdurmak için yeni çözümler bulma tutkumuzun bizi süratli hareket etmeye yönlendirdiğini kabul ediyorum.” . “Sadece, geri bildirimler ışığında, bu proje üstündeki emek vermeyi durduruyoruz ve ileriye dönük en iyi yolu tam olarak keşfetmek için kilit seçmenlerle daha çok ilişki kurmaya tekrardan odaklanıyoruz.”

AI etik kurulu, Axon’ı rotasını değiştirmeye ikna etmede daha ilkin başarıya ulaşmış olmuştu. 2019 senesinde şirket söz konusu Kurul planla ilgili endişelerini dile getirdikten sonrasında, polis vücut kameralarında yüz tanıma kullanmayacaktı.

Engadget tarafınca tavsiye edilen tüm ürünler, ana şirketimizden bağımsız editör ekibimiz tarafınca seçilir. Hikayelerimizden bazıları bağlı kurum bağlantıları ihtiva eder. Bu bağlantılardan biri vasıtasıyla bir şey satın alırsanız, bir ortaklık komisyonu kazanabiliriz.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası