AI, klasik HK şarkının yaratıcı yorumunu sunar


“Doğu’nun İncisi, güneye doğru akar, bir bakmak için Hong Kong’a koşar” sözlerini içeren Doğu’nun İncisi şarkısı, otuz yılı aşkın bir süredir nesiller süresince söylenmekte ve birçok Hong Kongluya bir ilinti duygusu getirmektedir.

Şehirdeki son konserde, şarkı bir kez daha Hong Kong’un anavatana dönüşünün 25. yıldönümünü kutlamak için çalındı. Performans bu sefer olağanüstüydü: suni zeka müzisyenlerinden oluşan bir koro tarafınca söylendi.

Hong Kong Baptist Üniversitesi’nden bir orkestra eşliğinde, 320 sanal şarkıcıdan oluşan AI korosu, klasik melodiyi AI tarafınca oluşturulan bir 3D animasyon fonunda sunmak için şefin hareketlerini takip etti.

HKBU başkan yardımcısı ve bir AI uzmanı olan Guo Yike, “Bu, dünyanın ilk insan-makine ortaklaşa iş performansı olabilir” diyor.

Suni zeka destekli performans, Guo tarafınca yönetilen bir araştırma projesinin parçasıydı. Proje, AI tabanlı sanat teknolojisinin Hong Kong’a getirebileceği yeni fırsatları keşfetmeyi amaçlıyor ve beş yıl süresince 52 milyon Hong Kong dolarının (ortalama 6,6 milyon dolar) üstünde hükümet fonu sağlamış oldu.

AI şarkıcıları için oldukça bir öğrenme süreciydi. En başta, sanal müzisyenler yüksek notaları söylemekte zorlandılar, hatta kimi zaman akortları bozuldu.

Guo, “Ses frekansla ilgilidir. Frekans devamlı ayarlandığı sürece onlara şarkı söylemeyi öğretmek kolay olsa gerek” diyor.

Daha büyük güçlük, AI şarkıcılarının şefin hareketlerini anlayabilmesini sağlamaktı. İletişim, daha iyi bir performans sunmak için AI şarkıcılarıyla yeniden yeniden ergonomik meydana getiren kondüktörün beline, omuzlarına ve bileklerine bağlı sensörler yardımıyla mümkün oldu.

Neredeyse altı aylık bir eğitimden sonrasında, AI şarkıcıları, müziği muhteşem bir gidişatta sunacak kadar orkestra şefinin dilini anlayabildiler.

Sadece Guo ve ekibini hakikaten şaşırtan şey, suni zekanın sözleri yorumlama ve beraberindeki 3 boyutlu görsel anlatıyı yaratma kabiliyetiydi. Bir makinenin, ortalama 3.000 görüntü oluşturmadan ve bu tarz şeyleri şarkıyla eşleşen naturel geçişlerle birleştirmeden ilkin şarkının anlamını anlaması gerekiyordu.

Mesela, şarkı sözleri “bir bakmak için kokulu nehire akıyor” derken, makinenin “kokulu dere” in Hong Kong’u temsil ettiğini anlaması ve peşinden ilgili görüntüler oluşturması gerekiyor.

Değişen teknolojinin elde etmiş olduğu şey Guo ve ekibinin hayal gücünün ötesindeydi. Sözleri sunarken, AI ilkin bir inci çizdi, ondan sonra katmanlar halinde çiçek açarak Hong Kong’un bir amblemi olan bauhinia’nın yaprakları haline geldi.

Guo, “Şu anda çoğumuz şaşkına dönmüştük. ‘Kokulu dere’ terimi fazlaca beklenmedik bir halde sunuldu. Bu, makinenin kendisinin yaratıcılığıydı,” diyor.

Guo için, suni zekanın yaratabileceği şey, insan davranışını yansılamak etmenin fazlaca ötesine geçiyor. İnsanlardan gelen girdilerin yardımıyla makineler, insan yaratımından değişik bir sanat yaratabilir, diyor.

“Bilimsel atılımlar için idrak fazlaca önemlidir. Algımızı değiştirdik ve işte atılım geliyor” diyor.

Guo, ekibinin sanatı teknolojiyle güçlendirmek için çalışmaya devam edeceğini söylemiş oldu. Gelecekte, opera şeklinde suni zeka destekli yeni sanat formları sunmayı umuyorlar.

“Keşifin sonu yok ve hiçbir şey olanaksız değil” diyor.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası