AI Belirsizliği; Artı, Moderna’nın Çocuklar İçin Aşısı


InnovationRx, haftalık sıhhat haberleri özetinizdir. Gelen kutunuza almak için, abone olun.

T

halk, yayınlanmasından bu yana robot devralmalarına fanatik kaldı. Frankenstein 1800’lerin başlangıcında (canavar teknik olarak bir robot değildi, RUR, “robot” terimini kullanan orijinal Çek oyunu). Ve bu hikayeler, kendi hayatımızı iyileştirmek için robot teknolojisini kullanmanın iyi mi bir şey olabileceğine dair bilimkurguyu düşündürdü. 1970’lerde Lee Majors ve Lindsay Wagner, süper kuvvetli Altı Milyon Dolarlık Erkekler ve Biyonik Hanımefendiler olmak istediğimiz için bizi heyecanlandırdı. Fakat 1990’larda, Yıldız Savaşları fena Borg tarafınca “dejenere edilerek” teknoloji tarafınca denetim edilme korkusunu popüler hale getirdi.

Artık teknoloji bilim kurguyu yakalıyor ve insan bilgisayar çipi implantları çağı geliyor, teknoloji ile kendimizi geliştirmeye erişince halk Jaime Summers’tan daha oldukca Jean-Luc Picard’ın yanında. İnsanların yalnızca %13’ü, insanların bilgiyi daha süratli ve doğru bir halde işlemesine olanak sağlayacak bilgisayar çipi implantlarının “cemiyet için iyi bir düşünce” olacağını düşünürken, %56’lık bir çoğunluk bunun “fena bir düşünce” olacağını söylemiş oldu. gelen son anket Pew Araştırma Merkezi. Kalan %31 ise “güvenli değilim”. Anket 10.000’den fazla ABD’li yetişkinle anket yapmış oldu. Grup, bir bebeğin ciddi sıhhat sorunları geliştirme riskini azaltmak için gen düzenlemesine eşit olarak yayıldı, %30 lehte, %30 aleyhte ve geri kalanı güvenli değil. Ankete katılanların yüzde otuz üçü, Demir Adam damarında el emeği enerjisini çoğaltmak için suni zekaya haiz robotik dış iskeletlerin iyi bir düşünce bulunduğunu düşündü, %24’ü karşı çıktı ve insanların %42’si güvenli değildi.

Sadece insanların çoğunluğunun aynı fikir olduğu bir şey vardı: Hükümetin, iş bu gelişen teknolojileri değerlendirirken mevcut çerçevelere güvenmek yerine daha yüksek standartlar geliştirmesi gerekiyor. Parti hatları içinde bazı bölünmeler olmasına karşın. Cumhuriyetçiler hükümetin bu teknolojileri düzenlemede oldukca ileri gideceğini düşünürken, Demokratlar hükümetin yeterince ileri gitmeyeceğini düşünüyorlardı. Bir başka garip çıkarım da insanların değişen teknolojinin işleri daha iyi hale getireceğine ikna olmamış olmaları. Beyin çipi implantları söz mevzusu olduğunda, insanların bir tek %24’ü bunun insanların yaşamlarında iyileştirmelere yol açacağını düşünürken, %42’si ortalama olarak aynı olacağını ve %31’i daha fena olacağını düşündü. Her üç kategoride de, ankete katılanların bir azınlığı işlerin teknoloji yardımıyla daha iyiye gideceğini düşünürken, çoğunluk aynı yada daha kötünün yanında yer aldı.

Teknoloji Ukrayna’da Harp Suçlularını Iyi mi Adalete Teslim Edebilir?

Ukrayna’nın güneydoğusundaki kuşatma altındaki liman kenti Mariupol’dan gelen video ve fotoğraflar, Rus güçleri tarafınca bombalanan bir hastaneden tahliye edilen hamile hanımefendilerin dünya genelinde bilincini ateşledi. Sıhhat tesislerine, tıbbi ulaşıma ve hastalara yönelik saldırılar, anlaşmalarda düzenlenmiş ve Rusya’nın kendisinin imzaladığı BM kararlarında tekrardan teyit edilmiş olan internasyonal insancıl hukuk ihlalleri olarak kabul ediliyor. Ukrayna’da sahadaki insanoğlu, şimdi basın, çevrimiçi mesajlaşma uygulamaları ve toplumsal medya platformları vesilesiyle dünya genelinde paylaşılan ve büyütülen vahşeti gerçek zamanlı olarak belgeliyorlar. Hızla gelişen teknolojinin desteklediği bilginin bu şekilde yayılması, küresel insan hakları uzmanlarının Rusya’nın Ukrayna’daki savaşının nihayet cenk suçları, bilhassa hastalara ve hastanelere yönelik saldırılar işleyenleri eylemlerinden görevli tutmak için bir devrilme noktası olabileceği mevzusunda ihtiyatlı bir iyimserlik yaratıyor. Burada daha fazlasını okuyun.


Haftanın Fırsatları

Böbrek Bakımı: Fresenius Health Partners, InterWell Health ve Cricket Health arasındaki üç yönlü bir birleşme, 2,4 milyar dolar değerinde yeni bir kronik böbrek hastalığı yönetim şirketi yaratıyor. InterWell markası altında etkinlik gösteren birleşik şirket, InterWell’in 1.600 nefrologunu Cricket Health’in hasta iştirakı ve teknoloji platformu ve Fresenius ayakta tedavi diyaliz klinikleri ağıyla bir araya getirecek.

Doğurganlık Teknolojisi: In vitro fertilizasyon sürecini iyileştirmek için suni zeka kullanan bir girişim olan Alife Health, Lux Capital, Union Square Ventures ve Maveron liderliğindeki 22 milyon dolarlık bir A Serisi tur topladı. Finansman, ilk iki ürününün pazara sunulmasına destek olacak: klinisyenlerin yumurtalıktan olgun yumurtaları almasına destek olacak bir AI aracı ve hastaya yönelik bir uygulama. Ek olarak araştırma aşamasında olan embriyoların seçilmesine destek olacak bir AI aracı üstünde çalışıyor.

Uyuşturucu İçin Biyosfer Madenciliği: Potansiyel tedaviler için biyolojik kökenli minik molekülleri çıkaran bir ilaç bulgu platformu geliştiren LifeMine, bu sabah açıklandı Fidelity liderliğindeki 175 milyon dolarlık bir C serisini artırdı. Şirket bugün de açıklandı GSK ile 70 milyon $’lık peşin ödeme ve C serisi yatırımı içeren bir geliştirme anlaşması imzaladığını bildirdi.

Solid Tümörlere Karşı T-Hücreleri: Boston merkezli Affinit-T Therapetuics’in haiz olduğu 175 milyon dolarlık bir C serisi turu topladı Vida Ventures ve Leaps tarafınca Bayer tarafınca yönetiliyor. Ana para, KRAS onkogeninin mutant varyantlarının niçin olduğu katı tümör kanserlerine karşı T-Hücre tedavilerinin gelişimini hızlandırmak için kullanılacak.

Dijital Terapötikler: AstraZeneca, iki şirket olarak ortalama 30 milyon dolar değerinde bir anlaşmayla İngiltere merkezli dijital sıhhat şirketi Huma’nın hissedarı oluyor. birlikte çalışacak kronik durumlar için tıbbi aygıt çözümleri olarak çeşitli yazılımlar geliştirmek ve ek olarak merkezi olmayan klinik denemeler başlatmak. Anlaşmanın bir parçası olarak Huma, AstraZeneca’nın AMAZE kronik hastalık yönetim platformunu satın alacak.

Kalp sağlığı: Recora Health, bu hafta SignalFire tarafınca yönetilen ve hastaları evde sanal araçlarla ve bakım ekiplerine erişimle meşgul etmeyi amaçlayan kardiyak bakım yönetimi programı için 20 milyon dolarlık finansmanla gizlice ortaya çıktı. Şirket şu anda Geisinger ve bölgesel sigorta planları ile ortaklıklar vesilesiyle 30.000 hastaya hizmet veriyor.


kayda kıymet

sıhhat sigortası Centen Sarah London’ı CEO olarak atadı Michael Neidorff’un emekli olmasının arkasından.

BirleşikSağlık Grubu vardır savaşmaya yemin etti Hakkaniyet Bakanlığı, yazılım ve veri analitiği şirketi Change Healthcare’i satın alması için tavsiye edilen 13 milyar dolara rekabete aykırı gerekçelerle meydan okuyor.

Koronavirüs Güncellemeleri

HBir destek dozu ne kadar önemlidir? Son birkaç aydır mühim bir soruydu ve bugün yayınlanan yeni araştırma bizi cevaba yaklaştırıyor. Geçen yaz, Pfizer/BioNTech’in aşısının devam eden klinik denemesinin bir parçası olarak, iki doz aşı alan 11.000 şahıs, güçlendirici alan bir grup ve plasebo alan bir grup olarak kabaca eşit olarak bölündü. Çekimlerin zamanlaması, ikinci bir aşı dozunu aldıktan sonraki 11 aydan bir tek utangaçtı. Sonuçlar oldukça sarsıcıydı – güçlendiriciler uygulandıktan iki ay sonrasında, delta dalgasının tam ortasında, plasebo grubundaki 110’a kıyasla, yalnızca 7 güçlendirilmiş şahıs bir çığır açan enfeksiyon görmüş oldu. Bu, yalnızca ilk iki doza kıyasla bir rapel dozun ortalama %95 nispi etkinliğidir ve yazarlar, “varsayımsal aşılanmamış bir popülasyona nazaran üçüncü dozun mutlak aşı etkinliğinin daha da yüksek olacağını” belirtiyorlar.

Emek verme ek olarak aşılamanın ciddi hastalıkları önlemenin en iyi yolu olduğuna dair daha çok kanıt sağlıyor. Destek aşısı alanların hiçbirinde ciddi Covid semptomları görülmedi ve yalnızca iki doz, sadece yalnızca bir plasebo güçlendirici alan iki kişide ciddi semptomlar görüldü. Çalışmanın yazarları, bu iki hastanın hiçbirinin hastaneye kaldırılmadığını, “iki dozluk birincil BNT162b2 aşı serisinden sonrasında şiddetli Covid-19’a karşı kalıcı korumayı destekleyen bir bulgu” diye yazıyor.


Moderna, 6 Yaş Altı Çocuklarda Düşük Dozlu Covid Aşısı İçin Acil Kullanım Onayı İstiyor

Moderna, Çarşamba günü yapmış olduğu açıklamada, klinik denemesinde iki düşük dozun güvenli bulunduğunu ve “sağlam” bir bağışıklık tepkisi oluşturduğunu tespit ettikten sonrasında altı yaşından minik çocuklarda Kovid-19 aşısı için acil izin talep etmeyi planladığını duyurdu. hala koronavirüse karşı aşılanamayan son Amerikalı gruptur. Burada daha fazlasını okuyun.

Öteki Koronavirüs Haberleri

Eski Dışişleri Bakanı ve Demokratik başkan talibi Hillary Clinton vardır pozitif test edildi Covid-19 için.

Omicron’un iyi mi bulunduğunu idrak etmek bazı monoklonal antikor tedavilerinden kaçınır daha iyi Covid terapileri yapmanın anahtarı olabilir.

Forbes karşısında

Savaş Kaynaklı Küresel Açlık Felaketi Gelmesi Zor Çözümlerle Yolda

Ukraynalı Mühendisler Rus Bombaları Etrafa Düşerken İnterneti Çalıştırmak İçin Savaşıyor

Razzlekhan: Bir YouTube Rapçisinin 4 Milyar Dolarlık Bitcoin Dolandırıcılığında Nasıl Şüpheli Olduğunun Anlatılmamış Hikayesi

Başka Ne Okuyoruz

Yeni Covid deneme sonuçları, ilaçları incelemenin daha iyi yollarına işaret edebilir (Stat)

COVID veri sihirbazlarından dersler (Doğa)

Meksika, Rus COVID-19 aşısını paketlemeyi planlıyor (Reuters)

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası