Metaverse Birçok Ulusun Diplomasisini Şekillendirebilir, İşte Iyi mi


Teknoloji devleri, netin yeni nesli olacak şekilde şekillenen sanal evren olan meta veriyi devamlı olarak genişletiyor. Fakat yalnız onlar değil. Son zamanlarda birçok hükümet, fizyolojik dünyanın bu dijital ikilisinin geliştirilmesinde yer alma arzusunu dile getirdi. Fakat niçin? Balkanlar’da, Sırbistan ile Hırvatistan içinde Tuna nehri kıyısında yer edinen bu 7 kilometrekarelik mikro devlet olan Özgür Liberland Cumhuriyeti’nin sloganı “Yaşa ve yaşat”. metaverse’de “yaşa ve yaşat”. Geleceğin bu dijital alanına taşınmasına destek olmak için mimarlık şirketi Zaha Hadid Architects ile ortaklık kurdu.

Bu iddialı proje, 2004’ün sonlarında Pritzker Ödülü sahibine ün kazandıran mimari tarzda, yuvarlak eğrilere haiz fütürist binalardan oluşan minik bir sanal kent şeklini alacak. Tamamlandığında, Liberland “siber-kentsel” metaverse, herhangi bir web kullanıcısı tarafınca bir avatar biçiminde erişilebilir olacak. Belediye binasını ziyaret edebilecek, ortak emek harcama alanlarına, mağazalara, iş inkübatörlerine ve hatta NFT’ye adanmış bir sanat galerisine erişebilecekler. sergiler.

Zaha Hadid Architects’in baş mimarı Patrik Schumacher’e gore, Liberland’ın “siber-kentsel” metaverse’si direkt gerçek dünyadan esin alıyor ve hatta bu mikro ulusun gerçek sınırlarını kopyalıyor: “Metaverse’in bir düşlem dünyası olmadığına inanıyorum. Bu bir video oyunu değil” dedi CNN’ye. “[Liberland metaverse’s architecture] sıradışı ve benzersiz, sadece bununla birlikte halihazırda inşa ettiğimiz ve gelecekte olacak mimari türlerine gore gerçekçi.”

Free Republic of Liberland, bir trendin üstüne atlamanın bir yolu olarak kendisini yalnızca meta evrene fırlatmakla kalmıyor, bununla birlikte internasyonal sahnede varlığını da sağlamlaştırıyor. Bilhassa birçok ülke, Birleşmiş Milletler’in hiçbir üyesi tarafınca tanınmayan ve yasaların, düzenlemelerin, tabanca denetiminin ve hatta vergilerin olmadığı bu minik toprak parçasından şüpheleniyor. Bu özgürlükçü yaşam tarzına karşın, kurulduğu 2015 yılından bu yana asla kimse Liberland’e taşınmadı. Bununla beraber, CNN’e gore, Liberland’in 7.000 kayıtlı sakini ve 700.000 başvurusu olduğu bildiriliyor.

Liberland’dan Barbados ve Seul’e

Zaha Hadid Architects tarafınca tasarlanan metaverse, Vit Jedlicka’nın ultra liberal mikro durumuyla aynı idealler tarafınca yönetilecek. Patrik Schumacher yapmış olduğu açıklamada, “Liberland Metaverse, Liberland’ın liberter bir mikro millet olarak gelişimine öncülük etmeyi amaçlasa da, kendi başına bağımsız bir sanal gerçeklik alanı olarak da işlev görecek” dedi.

Özgür Liberland Cumhuriyeti, metaverse için coşku gösteren tek ülke değil. Kasım ayında Barbados, orada diplomatik bir elçilik oluşturmak amacıyla sanal gerçeklik platformu Decentraland ile bir ortaklık kurdu. Bu kurumun metaverse’deki işleyişi detaylı bir şekilde açıklanmadı, sadece minik Karayip adasının hükümeti, çevrimiçi konsolosluk hizmetlerinin yanı sıra öteki sanal evrenlere bir ışınlanma portalı sağlayacağını belirtti. Barbados’un projeye başkanlık eden Birleşik Arap Emirlikleri büyükelçisi Gabriel Abed yapmış olduğu açıklamada, “Metaverse Büyükelçiliği, Barbados’un dış ilişkiler ve internasyonal ilişkileri teknoloji çağına döndürmedeki liderliğini gösteriyor” dedi.

Cenup Kore’nin Seul metropolitan hükümeti de metaverse’e büyük yatırım yapıyor. Kasım ayı başlarında, bu sonsuz olasılıklar evrenine taşınan dünyanın ilk büyük şehri olmak istediğini duyurdu. Projesi, belediye yönetiminin etkinlik gösterdiği tüm alanları kapsayan bir sanal yazışma ekosistemi oluşturmayı içeriyor. Seul sakinleri, sanal gerçeklik kulaklıkları yardımıyla bu yeni dijital alanda kent yetkililerinin avatarlarıyla tanışabilecek yada etkinliklere katılabilecekler.

Cenup Kore başkenti, geçici olarak “Metaverse Seoul” olarak adlandırılan bu projeye 3,9 milyar won (ortalama 3,2 milyar $) yatırım yapmış oldu. Seul Dijital Vakfı (SDF) Başkanı Yo-Sik yapmış olduğu açıklamada, kamu politikalarımızda bu tür faydaların bulunduğunu söylemiş oldu. “Fizyolojik engellemeler sebebiyle sunduğumuz tüm hizmetlerden yararlanamayan vatandaşlar var. Her Seul vatandaşına eşit hizmet sağlamak için Metaverse Seoul’ü kullanmak için elimizden gelenin en iyisini yapacağız.” Bu evrenin bir beta sürümü 2022’nin sonunda piyasaya sürülecek.

hepsini oku Son Haberler , Flaş Haber ve IPL 2022 Canlı Güncellemeler burada.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası