Hindistan’daki Ruh Sağlığı Manzarası & Vr Benzer biçimde Teknolojiler Iyi mi Destek Olabilir?


Hindistan’da, ruh sağlığı sorunları ne yazık ki uzun süredir en iyi ihtimalle ciddiye alınmayan ve ciddi şekilde damgalanan ve daha da kötüsü dışlanan bir geçmişe haizdir. Bu gerçeği göz önünde bulundurarak, bu makaleye, mevcut ruh sağlığı manzarasını ve karşı karşıya olduğumuz zorluğun ciddiyetini ve kapsamını yansıtacak bazı rakamlarla başlayacağız.

Dünya Sıhhat Örgütü’ne (WHO) bakılırsa, ortalama 100 milyon Hintli zihinsel sıhhat sorunları yada kaygı bozukluklarından muzdarip. Devletimizde her yıl ortalama 200.000 şahıs intihar ediyor, intihara girişim edenlerin sayısını hesaba katarsak bu sayı oldukça daha yüksek olur.

Hindistan’daki Madde Kullanımının Kapsamı ve Modeli Ulusal Araştırması, ortalama 5,7 crore insanoğlunun bağımlı bir alkol kullanım sorununa haiz olduğu tahmin edilmektedir. Sıhhat ve Aile Refahı Bakanlığı tarafınca yaptırılan ulusal temsili bir anket, devletimizde 13 crore’dan fazla insanoğlunun ruh sağlığı hizmetlerine gereksinim duyduğunu belirtti. Uzmanlar, COVID-19 pandemisinin yalnızca durumu daha da kötüleştirmeye hizmet ettiğini ve ülkede yaygın bir ruh sağlığı salgınına yol açtığını kabul ediyor.

Ek olarak Okuyun

Şimdi bu korkulu durumla başa çıkmak için mevcut kaynaklara bir göz atalım.

Hindistan’daki Mevcut Ruh Sağlığı Kaynak Manzarası:

NCBI, 1,3 milyarı aşan bir nüfus için Hindistan’da 9000 psikiyatrist, 2000 psikiyatri hemşiresi, 1000 klinik psikolog ve 1000 psikiyatrik toplumsal hizmet uzmanı bulunduğunu bildirmektedir. Bu sayıları ilk okuduğumda bir yerde sıfırı kaçırdım mı diye merak ettim, fakat doğrular.

Bu alanlarda yılda üretilen mevcut insan kaynakları oranında, Hindistan’ın 100.000 şahıs başına averaj 3 ruh sağlığı insan deposu gereksinimini karşılaması 40 ila 70 yıl içinde bir vakit alacaktır ve bu süre mühim seviyede daha uzundur (yılda yüzlerce yıl). gerçek) her kategoride 10.000 şahıs başına 1 ruh sağlığı uzmanının gelişmiş ülke standardına erişmesi.

Hükümet, 2017’de uygulamaya konan ilerici MHCA mevzuatı ile nüfusun ruh sağlığını ve refahını iyileştirmeye yönelik birkaç pozitif yönde adım attı. Sadece, ruh sağlığına yönelik mevcut ulusal harcamanın toplam sıhhat hizmeti bütçesinin %1’inin altına düşmesi ve geniş yar bulunduğumuz yer ile ülke olarak olmamız ihtiyaç duyulan yer içinde, geleneksel önlemler kendi başlarına kesmeyecek.

Dijital Öncülükteki Müdahaleler İleriye Giden Yol:

Ben bu makaleyi yazarken, teknoloji Hindistan da dahil olmak suretiyle dünya genelinde akıl sağlığı alanındaki boşlukları doldurmak için aslına bakarsan kullanılıyor. Kullanım örnekleri içinde telekonferans kurulumları, depresyon ve anksiyete yardım hatları, web tabanlı teşhis araçları ve depresyondan anksiyeteye, PTSD’ye ve madde bağımlılığına kadar her mevzuda kendi kendine yardım kılavuzları ve gerektiğinde tıbbi pratisyen müdahalesi kanalıyla destek elde eden akıllı telefon uygulamaları yer alır.

Akıl sağlığı problemlerine destek aramak için telebakım ve öteki dijital ortamların kullanımı da pandemi esnasında arttı, tüm sıhhat hizmeti ortamında görülen eğilimlerle orantılı olarak bir tek sistem üstündeki baskıyı hafifletmekle kalmadı, hem de hastaların yardım aramasını da mümkün kıldı. damgalanma, dışlanma ve suçlama korkusu olmadan.

Bununla beraber, hızla gelişen teknolojinin oldukça daha fazlasını yapma potansiyeli var.

Sanal Gerçeklik Ruh Sağlığını Dönüştürüyor:

Mesela, sanal gerçekliği düşünün: Teknoloji onlarca senedir var (ilk ilkel VR konseptleri 1960’larda yaratıldı), sadece son birkaç yılda son alan kişi ürünlerine dönüşecek kadar olgunlaştı. hızla daha uygun fiyatlı hale gelmektedir. VR’nin birincil uygulamalarından bazıları eğlence ve oyun piyasasına odaklanırken, akıl sağlığı da dahil olmak suretiyle öteki alanlarda da kapsam buluyor.

VR şimdi terapistlerin, güvenli ve sıkı bir halde denetim edilen, izlenen bir ortamda kaygı uyandıran uyaranlara aşamalı olarak maruz kalma kanalıyla hastanın kaygı bozuklukları için tedavi edilmiş olduğu maruz bırakma terapisi yürütmesine izin veriyor. Benzer şekilde, VR terapisi, PTSD yada depresyondan mustarip hastaları, travmalarıyla yada tetikleyici bellekleriyle karşı karşıya getirmek, terapistlerinin tepkilerini incelemesine ve yavaş yavaş iyileşmelerine destek olmak için kullanılabilir.

Psikologlar ek olarak VR’nin Alzheimer, şizofreni, DEHB ve otizm şeklinde durumları teşhis etmeye destek olmak için, hastaları aynı ortamlara sokarak ve arkasından yanıtlarını inceleyerek mevcut görüşmeye dayalı tanı metodolojilerine kıyasla daha süratli ve daha nesnel bir halde kullanılabileceğini savunuyorlar. Anhedonia ve PTSD’den fobilere ve anksiyete bozukluklarına kadar, VR liderliğindeki terapi, çeşitli zihinsel sıhhat sorunlarının başarı göstermiş bir halde yönetilmesinde gerçek sonuçlar veriyor.

Akıl sağlığının yanı sıra VR, inovasyonu empati ve yaratıcılıkla birleştirerek çocuklarda gelişimsel bozuklukların tedavisinde son aşama yararlı bulunduğunu kanıtlıyor. Mesela, 2020’de Robert Bosch Mühendislik ve İş Çözümleri (RBEI), Danimarka’nın Kopenhag kentinde Rødovre Kommune ve Københavns Professionshøjskoles (KP) ile ortaklaşa iş yaparak otizmle savaşım eden evlatların bir otobüs yolculuğunu simüle ederek bağımsızlık duygusu geliştirmelerine destek oldu. haiz olmak. Egzersiz, iştirakçilerin güvenli, sanal ve izlenen bir ortamda yalnız gezi etme korkularının üstesinden gelmelerini ve özgüvenlerini geliştirmelerini sağlamış oldu.

Konsept, fütüristik teknolojilerin, terapistlerin hastalara yerinde koçluk sağlamalarına iyi mi destek olabileceğine, klinikte yada evde gerçek dünya durumlarında terapistleri tarafınca tavsiye edilen ruhsal teknikleri uygulamalarına ve uygulamalarına iyi mi destek olabileceğine büyüleyici bir bakış sunuyor. tedavi etkinliği.

Mesela bir NLM çalışmasına bakılırsa, tek bir VR seansı, emek harcama süresince izlenen hastalarda paranoyak inançları ve gerçek dünya durumlarına ilişkin korkuyu yarı yarıya azaltabildi. Aynı platformda gösterilen ve sanrıları ve bunun sonucunda ortaya çıkan gerçek dünya sıkıntısını tedavi etmede VR bilişsel terapinin etkinliğini inceleyen bir başka emek harcama, bir tek 30 dakikalık bir seanstan sonrasında sanrı mahkumiyetinde yüzde 22’lik bir azalma bulunduğunu bildirdi.

İmkanlar sonsuzdur:

Hastaları dinlemek, onlara tavsiyelerde bulunmak ve insan zihnine daha derin müdahale gerektiren vakaları yönlendirmek için informasyon ve kabiliyetlerle donatılmış zihinsel sıhhat dijital ajanlarını etkinleştirmek için AI ve VR’nin bir kombinasyonunun NLP ile beraber kullanılabileceği senaryoları düşünün. sıhhat profesyonelleri öncelik sırasına bakılırsa Akıl sağlığı uzmanları tarafınca reçete edilen ve raftan tüketilen, insanların rahat ve güvenli bir halde ruh sağlığı sorunlarıyla yüzleşmelerine, uzlaşmalarına ve sonucunda üstesinden gelmelerine destek olan kendi kendine yardım kitaplarına benzer sürükleyici VR/AR liderliğindeki kurulumları hayal edin. evlerinden.

Bu senaryolar hala gelecekte bir halde var, sadece bir şey oldukça açık. Hindistan şeklinde ülkelerdeki kitleler için erişilebilir, mevcut ruh sağlığı hizmetlerinin, yenilikçi kamu-özel ortaklıkları tarafınca yönlendirilen ileriye dönük politikalar ve düzenlemelerle dijital teknolojilerin bir araya gelmesinde olması muhtemeldir.

Dijital teknolojilerin doğru kullanımı, farkındalık, eğitim ve teşhis girişimleri kanalıyla devletimizde ruh sağlığı sorunlarıyla ilişkili damgalanma ve kaçınma sendromunun ortadan kaldırılmasına destek olmakla kalmaz, hem de zihinsel refahın erişilebilir, uygun fiyatlı ve hepimiz için erişilebilir olmasını sağlayabilir. , anayasamız tarafınca güvence edilmiş olduğu şeklinde.

—Mudit Mohilay bir pazarlama uzmanı, yazar ve yazardır. İfade edilen görüşler kişiseldir

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası