Giyilebilir cihazların akıllı telefonların yerini alması uzun süre alacak


Bilhassa ışığında Google’dan söylentilere göre AR gözlükleri, Apple ve Meta, giyilebilir cihazların sonunda akıllı telefonların yerini alacağına dair bir beklenti var benzer biçimde görünüyor. Cyberpunk ve öteki pek oldukça bilimkurgu filmimizde gördüğümüz şey bu ve birçok durumda belirgin bir kolaylık faktörü var – aslına bakarsanız taktığınız gözlüklerden yol tarifi istemek, Android Auto’ya bağlanmaktan yada bir akıllı telefon takmaktan oldukça daha süratli olacaktır. denetim panelinizde telefon. Akıllı saatler benzer biçimde cihazlarda bir ihtimal daha azca potansiyel vardır, sadece kuramsal olarak, bir saatin görüntülü aramalar yada web’de gezinme benzer biçimde bugün telefonunuzun yapmış olduğu şeylerden daha fazlasını yapamaması için hiçbir niçin yoktur.

Devamını oku: Google’ın yeni akıllı gözlüklerinden görmek istediklerimiz

Apple Watch Series 7 S7 işlemci

İşlemcilerin en büyük sınırlama olmasını bekleyebilirsiniz, sadece bazı yönlerden şu anda zincirin en kuvvetli halkasıdırlar. Samsung benzer biçimde cihazlar Galaksi İzle 4 nihayet yönetim kurulu genelinde sorunsuz performans sunuyor ve Apple Watch Seri 7 Sahiplerin YouTube’u izlemenin ve hatta üçüncü taraf kayışlar vesilesiyle video görüşmesi yapmanın yollarını bulmaları için yeterince kuvvetli. VR dünyasında işler hala daha iyi. Meta Quest 2, bağımsız modda bir PC’ye bağlı olmasıyla birlikte etkisi altına alan olmayabilir, sadece Pavlov yada Superhot benzer biçimde oyunların bağlı olmayan sürümlerini oynayabilmeniz ümit verici bir işaret. Mark Zuckerberg yönetiminde Meta, Quest 2’yi hem bir üretkenlik aracı hem de firmanın hala belirsiz meta veri tabanının temeli olarak zorluyor.

Görmek: Metaverse nedir ve neden bu kadar tartışmalı?

Kaçınılmaz bir mevzu olsa da, tasarım alanıdır. VR kulaklıklar, işlemciler için bir telefon kadar, hatta daha çok alana haiz olsa da, insanoğlu bilhassa tüm gün takmaları ihtiyaç duyulan saatlerden ve AR gözlüklerinden daha ince tasarımlar bekliyorlar. Bu, çip boyutunu ve dolayısıyla performansı kapsar. Mevcut akıllı saatlerin bir çok aynı anda birden fazla uygulamayı yönetim edemez, gelişmiş 3D grafikleri bir kenara bırakın, her ikisi de telefonlarda hafife aldığımız şeylerdir.

Kaçınılmaz bir mevzu tasarım alanıdır.

İşlemciler ek olarak daldırmayı da engelliyor. AR gözlükleri, nesneleri gerçeğe yansıtmakla ilgili olduğundan 3D sunar, sadece görüntü oluşturma özellikleri şimdiye kadar yetersiz kalmıştır. Mesela yaklaşmakta olan Magic Leap 2, 70 derecelik sınırı olan bir görüş alanına haiz ve Microsoft’un HoloLens 2’si daha da ufak 54 derecede sınırı olan. Her ikisi de Quest 2’de 89 derecenin yada Valve’s Index VR başlığında 130 derecenin altında. Bu, yalnızca daldırmayı bozmakla kalmaz, hem de AR’nin iyi olduğu uygulama türlerini de sınırlar. Tarayıcı direkt gözlerinizin önünde dar bir koni içinde oturmak zorunda olsaydı, web haberlerini okumak için fazla süre harcamak istemezsiniz.

Piller: Boyut, boyut, boyut

Oculus Görevi 2

Adam Sinicki / Android Otoritesi

İşlemci endişeleri ile iç içe pil ömrü. Bir işlemci ne kadar süratli olursa, o denli fazla güç tüketir, bu da pillerin bileğe yada başa takılan bir ürüne sığacak kadar ufak olması gerektiğinde problem yaratır. Mühendisler, uzun ömürlülüğü uzatmak için performansı kısıtlamalı yada ortaya çıkan pil darbesini kabul etmelidir. birçok nedenin bir sebebi Garmin saatler haftalarca sürebilirken, bir Galaxy Watch çoğu zaman her gün şarj edilmelidir. Burada VR ile işler daha da fena: Performans özelliklerine ulaşmak için Quest 2, güç kablosu yada harici pil ekibi olmadan ortalama iki saatlik kullanımla sınırlandırılmıştır.

Saatler ve AR gözlüklerle, telefonlar 24 saat yada daha uzun süre dayanabildiğinde, tam bir günlük emek harcama süresinden daha azca bir şey zor bir satıştır. İnsanlar ek olarak giyilebilir cihazları şarj etmeyi unutmaya yada şarjın uygun olmadığı durumlarda kendilerini bulma eğilimindedir. Akıllı saatle uzun yolculuklar icra eden hepimiz, prize takamayacakları bir yerde mahsur kalma endişesini bilir.

İlişkili: Akıllı saatler ve fitness izleyicilerinde tescilli şarjdan bıktık

Ufak ekranlar ve sınırı olan etkileşimler

google mesajlarından samsung galaxy izle 4 ses klibi

Rita El Khoury / Android Otoritesi

AR ile görüş alanı sorununa aslına bakarsanız değinmiştik, bu yüzden burada vurgulanması ihtiyaç duyulan tek şey akıllı saatlerin önündeki belirgin engeldir: İnsan gözünün ve parmakların sınırları göz önüne alındığında, yalnızca iki boyutlu bir ekrana sığdırabileceğiniz oldukça fazla arayüz vardır. inç yada daha azca. Bugünlerde telefonlar bu boyutun ortalama altı katı olduğundan, sesli asistanlar ve ultra süratli işlemcilerle bile saat uygulamaları naturel olarak kısıtlanmıştır.

Bunu çözmenin bir yolu esnek OLED panellerdir, sadece bileğinizi saracak kadar sert bir şeye yakın değiliz. Samsung’un bile Galaxy Z Katlama 3 Ekran kırılgandır, bir kamp gezisi esnasında kirle kaplanabilecek yada spor salonunda demire sürtünebilecek olanları boşverin.

Bağlantı önemlidir

Garmin Fenix ​​7 incelemesi Sapphire Solar yan profil 2

Jimmy Westenberg / Android Otoritesi

Telefonların aksine, bir çok saatte USB-C için kafi alan yoktur. Olsaydı bile, muhtemelen bir saate yerleştirmek için saat işlevlerini yitirmek istemezsiniz. Dex tarzı masaüstü kurulumu, klavyeler yada harici SSD’ler benzer biçimde çevre birimlerine direkt bağlanmaktan oldukça daha azca. Noksan bağlantı noktalarının üstesinden gelmenin yolları vardır, sadece telefonlarla aynı işlevleri sunmazlar ve çoğu zaman bir markaya yada tek bir cihaza kilitlenirler.

AR ve VR kulaklıkları kablolu bağlantı noktalarına haiz olma eğilimindedir, bu yüzden Magic Leap’te olduğu benzer biçimde çoğu zaman bir PC’ye yada bele takılan bir bilgisayara bağlanabilirler. AR gözlüklerle ilgili naturel bir problem, hafifçe ve hareketli olmalarıdır, bu yüzden her türlü kablolu bağlantı can bunaltan olabilir.

Sonunda, kablosuz seçeneklerin kablolu olanlara gerek kalmadığı bir noktaya kadar geliştirilmesi gerekecek. Süratli kablosuz, pil ömrünü bir başka tüketiyor, bu yüzden (VR olmayan) tüketici giyilebilir cihazlarının bu standarda ulaştığını ne süre göreceğimizi düşlemek zor.

Denetim seçenekleri

Bir akıllı telefonu iyi mi denetim edebileceğiniz mevzusunda birkaç sınır vardır. Ekrandaki düğmelerden memnun değilseniz, Bluetooth yada USB üstünden fareler, klavyeler ve oyun kumandaları dahil olmak suretiyle harici denetleyicileri bağlayabilirsiniz. Sesli yardımcıları da kullanabilirsiniz ve dokunmasız hareket kontrolleri, cihazları fizyolojik engellilere açar.

Saatler burada telefonlarla temelde eşleşemeyebilir. Yazmak için, ekran klavyesine haiz esnek bir OLED saat bile tek elle kullanım anlamına gelir ki bu da ideal değildir. Ve normal olarak, ekran bileğinize takılıyken harici denetleyicileri kullanmak asla mantıklı değil. Saatler şu anda yaptıklarından daha fazlasını yapabilir, sadece yakın gelecekte ses ve kolay dokunmatik kontrollere güveneceğiz.

Saatler temelde telefonlarla eşleşemeyebilir.

Olasılıklar AR ve VR’de daha geniştir, sadece şu anda bir kusur, kulaklıkların çoğu zaman bir avuç düğmeli joystick benzeri hareket kontrolörlerine bağlı olması ve bu da sanal klavyelerle yazmayı hantal hale getirmesidir. Kontrolörsüz el takip edeni bazı durumlarda bir seçenektir, sadece dokunsal geri bildirimden yoksundur. Her neyse ki, gerçek dünya klavyelerini seyretmek için seçenekler var ve Meta alternatif haptikleri araştırıyor, sadece muhtemelen bunların bir yenilik yerine standart olmaktan birkaç yıl uzaktayız.

Önümüzdeki birkaç yıl içinde telefonunuzun yerini alacak bir giyilebilir (AR gözlük ve gelişmiş akıllı saat vb.) görebilecek misiniz?

10 oy

Giyilebilir cihazlar akıllı telefonları geçecek mi?

Gerçekçi olarak, akıllı saatler olmaz. Biçim faktörü, bir telefon aksesuarı olarak yada bazı senaryolarda geçici bir yedek olarak iyi çalışır, sadece bunun haricinde oldukça sınırlayıcıdır. Umabileceğimiz en iyi şey, telefonunuzu daha sık geride bırakmanıza izin verecek bir ürün – sonuçta, bir telefonu kullandığınız şeylerin bir çok basittir. Bir tek not alma, oyun oynama yada daha iyi bir arayüz gerektiren yiyecek sipariş etme benzer biçimde şeyler.

VR kulaklıkların, telefonlardan ziyade dizüstü ve masaüstü bilgisayarların yerini alması daha ihtimaller içindedir. Pil ömürleri iyileşse bile, doğası gereği iç mekan kullanımıyla sınırlıdırlar. Aslına bakarsak güneş ışığına maruz kalmış olarak VR lenslerine zarar verebilirsiniz.

AR gözlükleri daha iyi bir konumda, sadece görüş alanı, karmaşık giriş ve tüm gün pil ömrü dahil her problemi çözen çığır açan bir aygıt için gene de birazcık beklememiz gerekebilir. O süre bile, birinci nesil bir modelin pahalı olmasını bekliyoruz, bu da telefonları tamamen finansal nedenlerle daha çekici hale getirebilir.

Comments are closed.