Etik bir metaverse oluşturabilir miyiz? | meta veri deposu


PPsikoterapist Nina Jane Patel, avatarı bir grup adam tarafınca rahatsızlık edildiğinde bir dakikadan azca bir süredir Feysbuk’un Horizon Venues’undaydı. Saldırganlar “sanal toplu tecavüz“Oyun içi resimleri hatıra olarak yakalayan karakteri. Patel, gerçek dünyadaki sarı saçlarına, çillerine ve gündelik iş giysilerine benzemek için şekillendirdiği sanal benliğini umutsuzca kurtarmaya emek harcamadan ilkin şokta dondu.

“Sevmiyormuş şeklinde yapma,” diye kaçarken saldırganların insan sesleri kulaklığıyla alay etti, “git kendini fotoğrafa sür.”

Yeni nesil sürükleyici sanal gerçeklik teknolojileri için bulanık bir halde tanımlanmış terim olan metaverse, hemen hemen emekleme aşamasındadır. Sadece, kaba grafikler ve kimi zaman sorunlu oynanışta bile, bu şekilde bir edinim, derinlere kök salmış bir ürkü tepkisini tetikleyebilir. Hem de çocuk metaverse şirketinin kurucu ortağı olan Patel, “Sadakat öyleki bir gerçek ki” dedi. kabunianlatır Gözlemci. “Fizyolojik olarak, o dövüş ya da uçuş ya da donma modunda tepki verdim.”

Ortaya çıkan raporlar, bugün çoğunlukla işgal ettiğimiz moderatörlü ve algoritmik olarak budanmış dijital bahçelerden daha erken internete hakim olan kanunsuz söyleşi odalarına daha fazlaca benzeyen bir metaverse tasvir ediyor. Yeni bir Kanal 4 gönderiler soruşturma Nefret söylemi, cinsel rahatsızlık, pedofili ve evlatların erişebileceği alanlarda seksi simüle eden avatarlarla dolu belgelenmiş metaverseler.

Metaverse yutturmaca öncesinde meydana getirilen araştırmalar, bu deneyimlerin alışılmadık olmaktan fazlaca uzak bulunduğunu buluyor. 2018 çalışmak sanal gerçeklik araştırma ajansı The Extended Mind tarafınca tertipli olarak VR teknolojilerini kullanan adamların %36’sının ve bayanların %49’unun cinsel tacize uğradığını bildirdi.

Geçen yıl bu alana yapmış olduğu yatırımın sinyalini vermek için adını Meta olarak değiştiren Feysbuk, kararını kamuoyuna duyurdu. bir “kişisel sınır” özelliği tanıtın Patel’in deneyiminin manşetlere çıkmasından kısa bir süre sonrasında metaverse ürünlerine girdi. Bu, karakterlerin başkalarını bir güç alanı şeklinde kol mesafesinde tutmak için tetikleyebileceği sanal bir toplumsal mesafe işlevidir.

Metaverse hakkındaki Dispatches belgeseli için Yinka Bokinni, 13 yaşında bir çocuk gibi davrandı ve ırksal ve cinsel istismarla karşılaştı.
Metaverse hakkında Dispatches belgeseli için Yinka Bokinni, 13 yaşlarında bir çocuk şeklinde davrandı ve ırksal ve cinsel istismarla karşılaştı. Fotoğraf: Kanal 4

VR bütünlüğü ürün müdürü Bill Stillwell, “Ürünlerimizi kullanan her insanın iyi bir edinim yaşamasını ve bu şeklinde durumlarda destek olabilecek araçları kolayca bulmasını istiyoruz, böylece araştırıp harekete geçebiliriz” dedi. Meta.

Metaverse perdesi, bigün internetle ilk olarak sanal gerçeklik başlığı vasıtasıyla etkileşime geçeceğimizi söylüyor; burada keskin bir halde oluşturulmuş ve inandırıcı 3D ortamlar, fizyolojik ve sanal dünyaların sınırlarını bulanıklaştıracak. Sanal konserler ve moda şovları şimdiden dijital katılımcı sürülerini cezbetti ve markalar ve ünlüler meta evrende araziler satın alıyor ve tek satışlar tüm dünyaya ulaşıyor. milyonlarca dolar – metaverse emlak balonu hakkında endişeler uyandırıyor.

Teknoloji şirketleri, bigün bu dünyaların mümkün olduğunca gerçek olmasını sağlamak için çalışıyor. Feysbuk geçen Kasım ayında açıklandı nesneleri tutma hissini öykünmek etmeye destek olmak için dokunsal titreşimli bir eldiven geliştirdiğini; İspanyol başlangıç OWO kullananların oyun içi sarılmaları ve tabanca seslerini hissetmelerini sağlamak için sensörlerle dolu bir ceket yarattı; ve Japon teknoloji şirketi H2L üstünde çalışıyor acıyı simüle etmek kolunuzu gagalayan bir kuş hissi de dahil olmak suretiyle metaverse.

Uzaya milyarlarca dolar dökülüyor. Meta’nın yanı sıra karma gerçekliğini satan Microsoft HoloLens kulaklıklar, metaverse ile ilgili bir yazılım üstünde çalışırken, Apple bir artırılmış gerçeklik kulaklığı geliştiriyor. Roblox ve Epic Games şeklinde video oyunu şirketleri ve Sandbox, Decentraland ve Upland şeklinde merkezi olmayan, blok zinciri tabanlı meta veri merkezleri de geleceğin bir dilimini kapmak istiyor. CitiGroup’un yatırım bankası, metaverse ekonomisinin balonlaşacağını tahmin ediyor 2030’a kadar 13 trilyon dolar.

Düzgüsel web rahatsızlık, nefret söylemi ve yasa dışı içerikle boğuşuyor ve ilk raporların da açıkça ortaya koyduğu şeklinde, bunların hiçbiri meta veri tabanında kaybolmayacak. Melbourne Üniversitesi’nde bilgisayar ve data sistemleri alanında doktora araştırmacısı olan ve fazlaca oyunculu video oyunlarında terbiye üstüne çalışan Lucy Sparrow, “Bir şey yapmak mümkünse, biri yapmış olacaktır” diyor. “İnsanlar teknolojiyi kullanma yada kötüye kullanma mevzusunda hakkaten oldukça yaratıcı olabilirler.”

Metaverse aslen bu zararlardan bazılarını büyütebilir. David J Chalmers, New York Üniversitesi’nde felsefe ve sinir bilimi profesörü ve yazarıdır. Reality+… Sanal Dünyalar ve Felsefenin Sorunları. Ona gore, bir avatara yönelik “bedensel rahatsızlık”, geleneksel toplumsal medya platformlarında çoğu zaman sözlü tacizden daha travmatik olarak yaşanıyor. “O somutlaşmış toplumsal gerçekliğin versiyonu, onu fizyolojik gerçekliğe fazlaca daha yakın kılıyor” diyor.

Prof David J Chalmers, metaverse'deki 'bedensel' tacizin sosyal medyadaki sözlü tacizden daha travmatik olabileceğini savunuyor.
Prof David J Chalmers, metaverse’deki ‘bedensel’ tacizin toplumsal medyadaki sözlü tacizden daha travmatik olabileceğini korumak için çaba sarfediyor. Fotoğraf: TED/YouTube

Bu yürekli yeni dünya ile beraber etik, yasal ve felsefi sorular ortaya çıkıyor. Düzenleyici ortam metaverse ile başa çıkmak için iyi mi gelişmelidir? Meta veri taşıma platformları, öncekilerin güvenlik protokollerine güvenebilir mi, yoksa tamamen yeni yaklaşımlar güvence edilir mi? Ve sanal cezalar fena oyuncuları caydırmak için kafi olacak mı?

Feysbuk şeklinde bir toplumsal medya platformundan meta veriye geçmek, moderatörlükten geçiş anlamına gelir. içerik moderatörlüğe davranış. Feysbuk’un baş teknoloji sorumlusu Andrew Bosworth, ikincisini “anlamlı bir ölçekte yapmak neredeyse olanaksız” dedi. geçen Kasım ayında sızdırılmış bir dahili not.

Bosworth’un notu, metaverse’den atılan fena aktörlerin, birden fazla sanal avatar kullansalar bile, Feysbuk’a ilişik tüm platformlarda engellenebileceğini öne sürdü. Sadece bu yaklaşımın hakkaten etkili olması için kimlik oluşturulmasını gerektiren hesaplara dayanması gerekir.

Feysbuk geçen yıl dedi Suni zeka denetiminin meta veri deposuna iyi mi uygulanacağını araştırıyor, sadece hemen hemen hiçbir şey oluşturmadı. Otomatik içerik denetimi, mevcut toplumsal medya platformları tarafınca fazlaca sayıda kullanıcı ve materyalin yönetilmesine destek olmak için kullanılır, sadece gene de yanlış pozitifler – ilk olarak bağlamı anlayamama sebebiyle – ve politikaları hakkaten ihlal eden içinde ne olduğu yakalayamama sebebiyle.

“AI hala gerçek zamanlı ses akışlarını yakalayacak ve birinin saldırgan olup olmadığını doğru bir halde belirleyecek kadar akıllı değil.” savunuyor ​​Bournemouth Üniversitesi’nde dijital haklar profesörü Andy Phippen. “Ve insan denetimi için bir miktar kapsam olsa da, tüm gerçek zamanlı çevrimiçi alanların izlenmesi, inanılmaz derecede kaynak yoğun olacaktır.”

Dijital dünya suçlarının gerçek dünyada cezalandırmayla sonuçlandığına dair bazı örnekler vardır. 2012 senesinde Hollanda Yüksek Mahkemesi bir davaya hükmetti Çevrimiçi fazlaca oyunculu oyun Runescape’de dijital bir muska ve kılıcın çalınmasını içeriyor. Bir ötekini bıçak diretmesiyle soyan iki oyuncu, gerçek dünya cemiyet hizmetine mahkum edildi ve yargıç, çalınan nesnelerin maddi bir kıymeti olmamasına karşın, değerlerinin onları elde etmek için harcanan vakit ve çabadan kaynaklandığını söylemiş oldu.

Gerçek dünyadaki mahkemelerde dijital ihlallere karar vermek tam olarak ölçeklenebilir görünmüyor, sadece hukuk uzmanları, meta verinin teknoloji CEO’larının söylediği kadar mühim hale gelmesi durumunda, bu alanlara uygulanan gerçek dünya yasal çerçevelerini giderek daha çok görebileceğimize inanıyor. Londra Brunel Üniversitesi’nde biyo-hukuk öğretim görevlisi Pin Lean Lau, meta veri tabanında bazı yeni yasal zorluklar ortaya çıkabilse de, mesela “avatarın tüzel kişiliği yada sanal mülkün mülkiyeti ve bunun kullanılıp kullanılamayacağı hakkında sorular” diyor. krediler için güvence olarak … tekerleği tamamen tekrardan buluş etmemiz gerekmeyebilir.”

Bununla beraber, metaverse’nin mevcut çevrimiçi toplumsal alanlar ürününe hakim olan reaktif uygulama modelinin ötesine geçme fırsatı sunabileceğini umanlar var. Birincisi, Sparrow, metaverse şirketlerinin, bir hücum karşısında bir güvenlik yanıtını tetiklemesi ihtiyaç duyulan kurbanın bireysel sorumluluğa verdiği mevcut vurguyu onaylamıyor. Bunun yerine, “Daha pozitif alışverişleri teşvik eden bir topluluk ortamı yaratmada iyi mi proaktif olabiliriz?” Diye soruyor.

Asla kimse sanal bir polis devletinde yaşamak istemez ve yaptırımların cemiyet yanlısı davranışları teşvik ederek dengelenmesi gerektiğine dair artan bir anlayış vardır. Google, Microsoft, Oculus, Vive ve Sony Interactive Entertainment’tan oluşan sektör kuruluşu XR Association tarafınca öne sürülen bazı tavsiyeler içinde fedakarlık ve empatinin ödüllendirilmesi ve pozitif kolektif davranışların kutlanması yer ediniyor.

Oyun araştırma şirketi Quantic Foundry’nin kurucu ortağı Nick Yee, çok oyunculu oyun örneğini vurguladı EverQuestOyunda ölen oyuncuların öldükleri yere geri dönmeye ve yitik eşyalarını geri almaya zorlandıkları yer. Yee, bu tasarım hususi durumunun esirgemez davranışı teşvik etmeye destek bulunduğunu korumak için çaba sarfediyor, şu sebeple oyuncular eşyaları alırken öteki oyunculardan yardım istemek zorunda kaldılar, arkadaşlığı geliştirmeye ve pozitif etkileşimleri teşvik etmeye destek oldular.

Patel, meta veri deposunun iyi mi düzenleneceğini düşünürken yaptırım mekanizmalarının ötesine bakmayı korumak için çaba sarfediyor. Bazı insanların dijital ortamlardaki zararı olan davranışlarını incelemeyi ve “onları bu şekilde davranmaya iten şeyin ne işe yaradığını merak etmeyi” öneriyor.

Merkezi olmayan platformlar meta veri deposu ekosisteminde rol oynamaya devam ederse, günümüz toplumsal medya platformlarının yukarıdan aşağıya yönetişim modeli de sarsılabilir. Bu tür modeller daha ilkin denendi. çevrimiçi forum platformu Redditmesela, polis münakaşa gruplarına kısmen topluluk moderatörlerine güvenir. Erken bir fazlaca oyunculu çocuk oyunu, Disney’e ilişik kulüp pengueniöteki oyunculara göz kulak olan oyunlaştırılmış bir “gizli saklı gizmen” muhbir ağının öncülüğünü yapmış oldu.

A 2019 kağıt Feysbuk’a ilişik Oculus VR ile çalışan araştırmacılar, firmanın yukarıdan aşağıya yönetişimin problemlerine karşı koymanın bir yolu olarak VR uygulamalarında topluluk odaklı moderasyon girişimlerini araştırdığını gösteriyor.

Mark Zuckerberg'in avatarı (solda), geçen yıl Ekim ayında Facebook'un Meta olarak yeniden adlandırıldığı konferans sırasında metaverse'de takılıyor.
Mark Zuckerberg’in avatarı (solda), geçen yıl Ekim ayında Feysbuk’un Meta olarak tekrardan adlandırıldığı konuşma esnasında metaverse’de takılıyor. Fotoğraf: Feysbuk/Reuters

Birçok yönden, teknoloji şirketlerinin metaverse zararlarıyla savaşım etmek için buldukları çözümler, internette uyguladıkları yetersiz stratejileri yansıtıyor ve düzenlemeden kaçınmak için bir sop olarak tanımlanabilir.

Bununla beraber, toplumsal medyayı yumuşatmak için çıkarılan yeni yasalardan bazıları meta veriye de uygulanabilir. Toplumsal medya şirketlerine yasa dışı içinde ne olduğu derhal kaldırmazlarsa sert cezalar tatbik eden AB’nin yeni çıkarılan Dijital Hizmetler Yasası şeklinde hükümet mevzuatı ve İngiltere’nin hala kuluçkada olan çevrimiçi zarar faturası güvenlik standartlarının geliştirilmesinde rol oynayabilir metaverse’de. Feysbuk’un metaverse girişimleri, güvenlik mevzusunda düzenleyicilere esasen zarar veriyor. Bu senenin başlarında, Birleşik Krallık’ın veri gözlemcisi Data Komisyonu Ofisi, Facebook ile görüşme istedi popüler Oculus Quest 2 sanal gerçeklik başlığında ebeveyn denetimlerinin olmaması hakkında.

Sadece, mevcut web kapsamının ötesine geçen sanal organların iyi mi yönetileceğine dair hala çözülmemiş yasal sorular var – mesela ulusal yargı çevresindeki kuralların sanal bir dünyaya iyi mi uygulanacağı ve bir avatarın bigün lüzumlu yasal statüyü kazanıp kazanamayacağı şeklinde. dava açılabilmesi için. Alanın son aşama spekülatif doğası, şu anda bu soruların yanıtlanmaktan uzak olduğu anlamına geliyor.

Chalmers, “Yakın vadede, metaverse yasalarının büyük seviyede fizyolojik ülkelerin yasalarından türeyeceğinden şüpheleniyorum” diyor. Sadece uzun solukta, “sanal dünyaların kendi başlarına, kendi ilkeleriyle daha fazlaca özerk toplumlar şeklinde olmaları mümkün.”

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası