Artık her gün 10 dakika sanal gerçeklikte meditasyon yapıyorum… ve bu hayatımı değiştiriyor


Geçtiğimiz aylarda, sınırların ve enerjilerin düzeninin önemini anladım. Ek olarak içsel benliğimle bağlantı kurmama ve korku ve endişelerin üstesinden gelmeme destek olduğundan meditasyonu benimsemeye başladım. Her sabah birkaç dakika meditasyon yapmama karşın, bir empati olarak, günün şiddetine bağlı olarak iki yada üç kez tam vücut tazelenmesine ihtiyacım bulunduğunu fark ettim, bilhassa öğleden sonraları, yatağa çarparak ve kendimi kesmek istediğimde. bir süreliğine dünya.

Iyi mi bulunduğunu bilmiyorum fakat son zamanlarda bir nedenden dolayı sanal gerçeklikte (VR) meditasyondan zevk almaya başladım. Başlangıçta denemeye istekli değildim fakat hayatımda bir tür pozitif değişim görüyorum. Sanal gerçeklikte meditasyon halletmeye başladığımda, yaralarımı iyileştirmenin kısa vadeli bir çözüm olacağını düşündüm fakat bu uzun vadeli bir şey olabilir, yeteri kadar rehberli kurs olması ve hızla gelişen teknolojinin kendisi daha olgunlaşması şartıyla. İşte şimdiye kadar meditasyon için sanal gerçeklik kulaklığı kullanma deneyimim.

Dolabımda yanlışlıkla bir VR başlığı keşfettim… ve bu dijital bir dikkat dağıtıcıdan daha azdı

Birkaç gün ilkin, kullanılmayan bir şeye rastladım. xiaomi VR başlığı dolabımda yer kaplıyor. Xiaomi kulaklığın, kulaklığı başınızın arkasına ve üzerine sabitlemek için iki kayışı vardır. Ön tarafta, boyutu 5 ila 6 inç içinde olan herhangi bir akıllı telefonu kaydırabileceğiniz bir yuva var ( OnePlus Nord CE 2, meditasyon VR uygulamalarını kontrol etmek için) — akıllı telefon ekranı, kulaklığın ekranı olarak vazife meydana getirecek. Başlık, Oculus Quest 2 ile aynı seviyede değil; aksine, o zamanlar oldukça popüler olan Cardboard görüntüleyiciye kıyasla birazcık daha iyi bir uyum ve bitiş sunar. Google mobil VR başlıklarını ana akım haline getirmek için hakkaten oldukça uğraştı.

Google bunu mobil VR ile sonlandırmış olsa da, Cardboard VR tabanlı VR kulaklıklarını çevrimiçi olarak satın alabilirsiniz. Kulaklığın ve çevresindeki ekosistemin sınırlarını bilerek, onu satmayı düşündüm. OLX ve hatta aleti platformda listeledi. Fakat bir şey beni kulaklığı yeniden ziyaret etmeye ve eğlence için kullanmaya başlamamı istedi. Akıllı telefonuma Google Play Store’dan yanlışlıkla birkaç meditasyon VR uygulaması indirene kadar kulaklıkla ne yapacağım hakkında hiçbir fikrim yoktu. Aklıma ilk gelen buydu ve ben haklıydım.

Xiaomi kulaklığın, kulaklığı başınızın arkasına ve üzerine sabitlemek için iki kayışı vardır. (İmaj kredisi: Anuj Bhatia/Hint Ekspresi)

Bir sandalyeye oturdum, telefonumda Solas Meditasyon VR uygulamasını çalıştırdım ve arkasından kulaklığı kulaklığıma bağladım. Uygulamayı başlattığınızda, bir menü açacak ve VR deneyimleri içinde seçim yapmanıza izin verecek: meditasyon alanı, bilgelik alanı ve nefes alma alanı. Kulaklığın lazer işaretçisini kullanarak menüde gezinebilir ve değişik programlar seçebilir yada ayarları değiştirebilirsiniz.

Meditasyon alanını seçtim; kullanımı parasızdır. Seçildikten sonrasında süreyi, tercih edilen sesi ve arka plan sesini seçebilirsiniz. İlk birkaç saniye dikkatim dağıldı ve kulaklığı çıkarmak istedim. Sonunda 10 dakikalık bir seans yaptım ve arkasından hoşuma gitmeye başladı. 360 derecelik bir çevre elde etmek için döndüm ve kendimi bir bahçede buldum. Sakinleştirici bir ses çevreyi hissetmeme ve doğayla ilişki kurmama rehberlik etti. Ses bana gözlerimi kapatmamı ve uzun ve yavaş nefesler almamı söylemiş oldu. Kuşların cıvıltısını duyabiliyordum ve yavaş yavaş kendimi dünyaya teslim etmeye başladım gözlerimin önünde. Düşüncelerime ve nefesime odaklandım. Meditasyon yapıyordum ve o 10 dakika süresince dış dünyadan tamamen kopmuştum. Korkularım tamamen kaybolmaya başladığından değil, fakat kendime ilişik bir yerim var.

VR’de meditasyon niçin benim için çalışıyor?

Aylardır meditasyon yapıyorum. Sabah erkenden bir parka gidiyorum ve rahatlamak ve korkularımdan kurtulmak için meditasyon yapıyorum. Benim için çalışıyor – ve bunu yapmayı bırakmayacağım bundan dolayı VR daha iyi bir ortam. Evinizin bir odasında bile her yerde meditasyon yapabilirsiniz. Bununla beraber, VR’de meditasyon yaparken, akıllı telefonumda meditasyon uygulamalarını denediğimde yada YouTube videoları izlediğimde orada olmayan bir bağlantı buldum – kendime ilişik güvenli bir alan. Sanal gerçeklik (VR) ile ilgili şey, sizi gerçekçi hissettiren bir ortama yerleştiren sürükleyici deneyimdir. Görüntüler umduğunuzdan birazcık daha bulanık çıksa bile, ortamda “var” olduğunuz hissine kapılıyorsunuz.

meditasyon, zen arabuluculuğu, sanal gerçeklik, VR'de meditasyon uygulamaları, Google Cardboard, VR başlığı, VR teknolojisi, sanal gerçeklikte meditasyon Solas Meditasyon VR uygulama arayüzü. Kredi: Anuj Bhatia/Hint Ekspresi)

Denediğim uygulamalardan birinde, yarı saydam suyun ortasında bir düşlem adasında olmam gerekiyordu. Bir tekneye atladım, sema açıktı… Kaplumbağaların yüzdüğünü, kimi zaman kelebeklerin gelip gittiğini görebiliyordum. Bir tek o ortamda olmak, Delhi’nin kavurucu sıcaklığından bir mola vermek gibiydi. Sanal bir dünyada olduğumu biliyordum… gerçeklikten oldukça uzaktaydım fakat tertemiz su ve tabiat ile çevrili olma hissi tedavi edici ve rahatlatıcıydı. Uzun bir yazı yazdıktan sonrasında çoğu zaman rehberli meditasyon için bir YouTube videosu izlerim fakat daima dikkatim dağılmış hissederim. Sadece VR’de meditasyon yapmak tamamen değişik bir edinim. Bir tek odaklanmama destek olmakla kalmıyor, bununla birlikte beni kimsenin izlemediği bir alana götürüyor. Beyniniz ve bedeniniz o alana tepki verir ve dünyanın bir parçası olmuş olursunuz. Kimse size tüm gün kulaklık takmanızı söylemiyor bundan dolayı bu birazcık rahatsız edici olurdu fakat ben daha minik meditasyon seanslarına katılmak için VR’den keyif aldım.

VR, meditasyonun geleceği mi?

Oculus Quest 2 şeklinde gelişmiş başlıklara haiz değilim yada HTC Vive Pro, sadece birkaç gün VR’de meditasyon yaptıktan sonrasında teknolojiye daha çok inancım var. Tüm bu seneler süresince, analistlerin ve teknoloji uzmanlarının sanal gerçeklik beklentileri hakkında negatif görüşleri bulunduğunu duydum. Teknoloji olarak VR’nin hala birçok zorluğu var ve teknoloji şirketlerinin VR kulaklıklarını iyi mi daha erişilebilir hale getireceklerini bulması gerekiyor. Temel bir VR kulaklığı denedim fakat gene de bir kullanım örneği buldum. Keşke Google, mobil VR fikrine birazcık daha bağlı kalsaydı. Bu, geliştiricilere mobil VR’ye bir inanç sıçraması verirdi.

meditasyon, zen arabuluculuğu, sanal gerçeklik, VR'de meditasyon uygulamaları, Google Cardboard, VR başlığı, VR teknolojisi, sanal gerçeklikte meditasyon Teknoloji olarak VR’nin hala birçok zorluğu var ve teknoloji şirketlerinin VR kulaklıklarını iyi mi daha erişilebilir hale getireceklerini bulması gerekiyor. (İmaj kredisi: Anuj Bhatia/Hint Ekspresi)

Şu anda Google Play Store’da yalnızca bir avuç meditasyon VR uygulaması var ve dürüst olmak gerekirse, mükemmel değiller. Bir noktanın ötesinde, hızla gelişen teknolojinin sınırlamalarına ve içerik eksikliğine karşın, meditasyon yolculuğuma VR üstünde devam edeceğime karşın gözleriniz yoruluyor. Sadece sizi meditasyon için bir VR kulaklığı almaya teşvik etmeyeceğim. Sadece pek oldukça şey için bir VR kulaklığı kullanacağım bir gelecek hayal ediyorum. Yazları dışarı çıkmaya gerek kalmadan VR kullanarak kısa rehberli meditasyon seansları yapma fikrini beğendim. Meta’s Oculus Quest 2 hakkında oldukça şey duydum ve kulaklığı yakında almayı umuyorum. Şimdilik, haiz olduğum ucuz VR kulaklığına bağlı kalmak isterim ve onu meditasyon için kullanmaya devam edeceğim.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası