Araştırmacılar Boğulmayı Simüle Eden VR Maskesi Oluşturuyor

Son Guncelleme : 27 Mayıs 2022 | admin


İdeal bir dünyada sanal gerçeklik, benzersiz ve keyifli deneyimleri kitleler için kolayca erişilebilir kılmak için coşku verici bir potansiyel getiriyor. Sadece ideal bir dünyada yaşamıyoruz ve bunun yerine sanal gerçeklik donanımını kullanan araştırmacılarımız var. korkunç deneyimi simüle etmek bir yangında boğulmaktan.

Bu, araştırmacıların simüle edilmiş deneyimleri ürkütücü hale getirmek için sanal gerçeklik donanımını yükseltmenin yollarını ilk kez keşfetmeleri değil. Geçen ay, Carnegie Mellon Üniversitesi’nin Gelecek Arayüzleri Grubundan bir ekip, bir ultrasonik dönüştürücülerle geliştirilmiş kullanıma hazır VR kulaklık bu olabilir dokunma hissini yeniden yaratın Kullanıcının ağzının içinde ve çevresinde, sadece araştırmanın bir uygulamasında, kullananların dudaklarına sıçradığını hissedebilecekleri zehir damlayan devasa bir sanal örümceğe yer verildi. İmzaladığımız gelecek bu değil.

Bu süre, Avusturya’daki Salzburg Uygulamalı Bilimler Üniversitesi’nden iyi niyetli benzer biçimde görünen, sadece hedefi kaçırmış olabilecek bir araştırma ekibi. yayınlanan bir makalede ayrıntılı Informasyon İşlem Sistemlerinde İnsan Faktörleri üstüne son CHI Konferansı için. AirRes Mask isminde, Meta Quest 2 benzer biçimde tüketici dostu bir VR kulaklığın yanında takılmak suretiyle tasarlanmış bir aygıt yarattılar ve kullanıcının nefes almasıyla sanal bir deneyimle etkileşim kurmanın ek bir yolu olarak hizmet ettiler.

AirRes Maskesi iki şekilde çalışır. İlk yaklaşım ve kullanıcıları travmatize etme olasılığı daha düşük olan yaklaşım, maskeyi nefeslerini izlemenin bir yolu olarak kullanır ve daldırma hissini geliştirmek için onu bir VR deneyimine dahil eder. Uygulamalar, sanal bir mum üfleme, balon şişirme ve hatta kendi nefesini kullanarak armonika benzer biçimde bir enstrüman çalma benzer biçimde rahat günlük eylemleri ihtiva eder. Maske, VR deneyiminin iyi mi davranacağını kullanıcının solunum hızına gore uyarlamak için de kullanılabilir. Mesela bir yaydan sanal bir ok atarken hedefi vurmak, kullanıcı nefesini tuttuğunda ve kendini dengelediğinde oldukca daha kolay hale gelir..

Öteki yaklaşım, maskenin kullanıcının nefes alma kabiliyetine direnç ekleme kabiliyetinden yararlanır. Boğulma, kişinin kendi gerçekliğinden kaçmanın bilhassa keyifli bir yolu benzer biçimde görünmüyor, sadece araştırmacılar AirRes Maskesinin daha gerçekçi bir eğitim aracı olarak da kullanılabileceğine inanıyor. İtfaiyeciler, tünel görüşünün başlaması benzer biçimde, insan vücudunun yeterince oksijen alamamasının simüle edilmiş yan tesirleri de dahil olmak suretiyle, sadece gerçek bir yangının ek riskleri olmadan, şiddetli bir yangın onu tükettiği için bir odadaki oksijen eksikliğini fizyolojik olarak deneyimleyebilir. Yüksek süratli manevraların eklenen g-kuvvetleri bir pilotun nefes almasını zorlaştırdığından, maske uçuş simülatörlerini de daha gerçekçi hissettirebilir.

Kesinlikle en sevdiğiniz şarkının ritmine gore sanal bir ışın kılıcı sallamak kadar keyifli bir VR deneyimi benzer biçimde görünmüyor, sadece görünmüş olduğu kadar korkulu, VR’nin benzersiz potansiyelini ve kimi zaman bizi yapma kabiliyetini daha çok göstermeye destek oluyor. bizi hakikaten tehlikeye atmadan hakikaten rahatsız sezmek.

Comments are closed.