Arap Çoğunluk Dünyasını Sanal Gerçeklikte Dolaşmak (Video)


Ortadoğu ve İslam Araştırmaları (GMU) Sunumları


Arap Çoğunluk Dünyasını Sanal Gerçeklikte Dolaşmak

Ortak sponsor: Ortadoğu ve İslam Araştırmaları Programı (GMU), Arap Araştırmaları Enstitüsü, Uygar Arap Araştırmaları Merkezi (Georgetown Üniversitesi), Pennsylvania Üniversitesi Orta Doğu Merkezi ve Franklin & Marshall Koleji’ndeki Phillips Galerisi

Moderatör: Destek küratörler Jessica Holland ve Bridget Guarasci

Geleceğin Coğrafyalarına katılan sanatçılar, canlı bir tartışmada geleceği ve sanal işbirliğinin risklerini gözler önüne seriyor. Filistin Açık Haritalarından Ala Younis, Majd al-Shihabi ve Ahmad Barclay, Ali Yass ve Ahmed Isamaldin, Areej Huniti ve Eliza Goldox ve Sulh Doğrusöz. Jessica Holland ve Bridget Guarasci tarafınca yönetilmektedir. Geleceğin Coğrafyaları sergisi: Arap Çoğunluk Dünyasını Sanal Gerçeklikte Gezi Etmek, olanaksız dünyaları mümkün kılmak için sanal medyayla deneyler yapıyor. Katılımcı sanatçılar, siyasal sertliği çözümleme etmek yada malum yeni manzaraların haritasını çıkarmak için Arap çoğunluklu dünyanın coğrafyalarını tekrardan tasarım ediyor.

Hoparlörler


Ala Yunus
küratörlük, film ve gösterim projeleri olan bir sanatçıdır. Younis, arşivin muğlaklığını ve hayal enerjisini devamlı olarak manipüle etmesini araştırıyor, tarihsel ve politik olayların kişisel vakalara dönüştüğü örnekleri incelemeye çalışıyor. Yayıncılık girişimi Kayfa ta’nın kurucu ortağı, Berlinale Forum Expanded’ın eş başkanı, Dünya Sanat Akademisi (Köln) üyesi ve Singapur Bienali 2022’nin ortak Sanat Direktörü.

Majd al-Shihabi Toronto Üniversitesi’nde değişen teknolojinin kentsel sistemler ve siyaset tasarımındaki rolüne odaklanan Coğrafya alanında doktora öğrencisidir.

Ahmet Barclay bir mimar, görsel iletişimci ve ürün tasarımcısıdır ve veri görselleştirme, görsel sotrytelling ve oyun yöntemiyle öğrenme içeren projelerde etken olarak yer edinen Visualizing Impact ile ortaktır.

Sulh Doğrusöz Fizyolojik ya da simgesel bölge, sınır ve ölçek kavramlarını sorgulayan ve bulunan görüntüler, askeri araç-gereç, arkeolojik eserler ve kodlar benzer biçimde parçalı unsurların iyi mi birer yakın gelecekteki bir kurgu için prequel yada önsezi. Beyrut’ta yaşayan Doğrusöz, Görsel Sanatlar alanında lisans derecesine ve HEAR (Haute Ecole des Arts du Rhin – Ecole Superieure des Beaux-Arts Le Quai), Fransa’dan MFA derecesine haizdir.

Areej Huniti Amman, Ürdün’de yaşayan bir sanatçı ve araştırmacıdır. Şu anki emek harcaması, gerçekliğin büyüsünü ve baştan çıkarıcılığını araştırıyor. Huniti, Londra SOAS Üniversitesi’nden Küresel Dijital Kültürler alanında yüksek lisans derecesi aldı.

Eliza Goldox film, yerleştirme ve yeni medyaya odaklanan çeşitli medyaları içeren solo ve ortak projeler üstünde çalışan bir sanatçı ve proje başlatıcısıdır. Goldox, 2011 senesinde Londra Sanat Üniversitesi Chelsea Koleji’nden Sanat ve Tasarım alanında yüksek lisans derecesi aldı.

HUNITI GOLDOX HUNITI GOLDOX ortak uygulamalarında, kolektif hayal gücü için alanlar ve araçlar geliştirmek için VR, video sanatı ve yazı benzer biçimde yeni medya teknolojilerini kullanır.

Ali Yaş Berlin’de yaşayan bir ressam ve film yapımcısıdır. Eserleri direniş temasıyla ilgilidir. Ali, 2015 senesinde Ürdün Üniversitesi Güzel Sanatlar bölümünden mezun olmuştur. Halen Berlin Sanat Üniversitesi’nde (UdK) eğitim görmektedir.

Ahmet Isamaldin Berlin’de yaşayan Hartum’dan görsel sanatçı-tasarımcı ve blog yazarıdır. Isamaldin, Hartum Üniversitesi’nde fizik ve Kahire’de grafik tasarım ve fotoğrafçılık okudu. Sanat içerikli pratiği, göç ve psikolojinin yanı sıra devrim süreçleri, sömürgeci tasarım ve teknolojiye odaklanır.

moderatörler


jessica hollanda
Arap Emek harcamaları Enstitüsü’nün bir parçası olan Arap ve Müslüman İşleri Forumu’nda Data Üretimi ve Pedagoji Müdürüdür. Jessica ek olarak yakında düzenlenecek olan “Geleceğin Coğrafyaları: Arap Dünyasını Sanal Gerçeklikte Gezi Etmek (2024)” sergisinin eş küratörüdür. Jessica daha ilkin Ürdün Amman’daki ACOR Digital Archive adlı dijitalleştirme ve çevrimiçi eğitim projesinin proje eş lideriydi. Jessica, 2018 senesinde Londra Üniversitesi SOAS’tan Ortadoğu Emek harcamaları ve Arapça alanında üstün başarı derecesiyle yüksek lisans derecesi aldı. Dijital arşivdeki sömürge sonrası ‘maliyetler’ temalı tezini, Floransa’da NYU Dhabi Institut tarafınca düzenlenen Photo Archives VII konferansında meslektaşlarına sundu. (2019). Jessica lisans derecesini 2013 senesinde Cambridge Üniversitesi Sanat Zamanı bölümünden aldı.

Bridget Guarasci Franklin & Marshall College’da Insanbilim Destek Doçenti ve 2021-2022 Wenner-Gren Hunt Doktora Sonrası Bursiyeridir. Emek harcamaları, savaşın ve çatışmanın Arap çoğunluklu dünyada ekolojik yaşamı iyi mi yarattığını inceleyen bir çevre antropoloğudur. İlk bakışta, tabiat ve cenk oksimoronik görünebilir. İnsanlar çoğu zaman tabiatın yaşamla iç içe bulunduğunu düşünür. Sulak alanlar, göçmen kuşların mevsimsel göçler esnasında dünyanın dört bir tarafındaki biyolojik çeşitlilik sıcak noktalarını birleştirdiği kara ve deniz arasındaki geçiş alanları olarak görülüyor. Tabiat bu anlamda bir refah ve sükunet imgesi taşır. Harp, neredeyse tam tersi olarak kavramsallaştırılır. Bombalar, toplar, acı ve ıstırapla dolu cenk, yaşamı ve geçim kaynağını yok etmek için toplumsal dokuyu yırtıyor. Guarasci’nin emek harcaması, popüler düşüncenin aksine, tabiat ve savaşın paradoksal olmadığını, biyosferi yapma ve kullanmanın birbirine karışmış süreçleri bulunduğunu gösteriyor. Bursu, su ekolojilerini yerleştirmenin maddi etkilerinin iyi mi bir siyasal sertlik biçimi bulunduğunu çözümleme ediyor.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası