Apple Kulaklık Söylentileri Özeti: Duyduğumuz Her Şey


Bloomberg, The Information ve tedarik zinciri analisti Ming-Chi Kuo, Apple’ın gelecek yıl içinde bağımsız bir kulaklık çıkarmayı planladığını iddia ediyor.

Bağımsız kulaklık pazarı şu anda Meta’nın 299 $’lık Quest 2’si tarafınca domine ediliyor. Raporlar, Apple’ın N301 kod adlı kulaklığının hem sanal gerçeklik hem de karma gerçeklik deneyimleri sunmayı amaçlayan oldukça daha yüksek fiyatlı bir premium ürün olacağını gösteriyor.

Bildirildiğine bakılırsa, renkli geçiş kameraları, oldukça yüksek çözünürlüğünde olan ekranlar ve bir MacBook katmanlı işlemci – hepsi ince ve nispeten hafifçe bir tasarımda.

Apple’ın kulaklığı hakkında şimdiye kadar duyduğumuz her şey:

Yüksek Kaliteli Karma Gerçeklik

Apple’ın kulaklığının varlığı ilk olarak ile Bilgi 2019’un sonlarında. Bu rapor, N301’in “cihazın dışına monte edilmiş ve insanların fizyolojik çevrelerini görmelerine ve etkileşime girmelerine olanak tanıyan” kameralarla “AR ve VR yeteneklerinin bir melezini sunacağını” iddia ediyor.

Bu rapor ek olarak Apple yöneticilerinin kulaklığın “odaların yüzeylerini, kenarlarını ve boyutlarını piyasadaki mevcut cihazlardan daha doğru bir halde haritalayabileceğini” iddia ettiğini söylemiş oldu.

Şubat 2021’de Bilgi iddia edilen cihazda göz takip kameraları dahil bir düzineden fazla kamera bulunuyor.

Bu Iyi mi Karşılaştırılır: Quest 2, otomatik sahne anlayışı olmadan gerçek dünyanın yalnızca grenli siyah beyaz bir görünümünü izah edebilir, sadece Meta bu yıl, renkli kameralar ve gelişmiş karma gerçeklik ile Project Cambria kod adlı daha üst düzey bir kulaklık başlatmayı planlıyor. Fransız başlangıç LYNX ayrıca piyasaya sürmeyi planlıyor Temmuz ayına kadar renk karışık gerçekliğe haiz bir kulaklık.

İnce ve Nispeten Hafifçe Tasarım

Ocak 2021’de Bloomberg iddia edilen Apple, cihazın ağırlığını azaltmak için “dış kumaş” kullanmayı planlıyor.

İçinde BilgiŞubat 2021 raporu outlet, “yüze bir ağ malzemesi ve değiştirilebilir kafa bantları ile tutturulmuş şık, kavisli bir vizör gösteren” son aşama bir prototipin resimlerini görüntülediğini iddia etti ve şu izlenimi verdi:

Mart 2021’de Apple tedarik zinciri analisti Ming-Chi Kuo iddia etti prototipler, 100-200 gram hedef ile 200-300 gram ağırlığındaydı. Fakat Aralık ayında Kuo bu iddiayı revize ettibirinci nesil modelin 300-400 gram ağırlığında olacağını, gelecekteki ikinci neslin ise “mühim seviyede daha hafifçe” olacağını söylemiş oldu.

Bu Iyi mi Karşılaştırılır: Quest 2, 500 gramın birazcık üzerindedir.

Yüksek Çözünürlüğünde olan OLED Mikro Ekranlar

BilgiŞubat 2021 raporu Apple’ın kulaklığının çift 8K ekrana haiz olacağı iddia edildi, sadece ekran teknolojisi hakkında detaylı data verilmedi.

Fakat Kasım ayında tedarik zinciri analisti Ming-Chi Kuo iddia etti kulaklık, çift 4K OLED mikro ekrana haiz olacak. Bu oldukça daha gerçekçi küçük bir ihtimal – Data bazılarının 8K olarak tanımlayacağı çift 4K ekranları çift 8K olarak yanlış yorumlamış olabilir.

OLED mikro ekranlar, düzgüsel OLED vizyonun gerçek siyahlarını ve sonsuz kontrastını sağlar sadece oldukça daha küçüktür ve oldukça kompakt kulaklık tasarımlarına olanak tanır. Bununla beraber, mikro ekranlar mühim seviyede daha pahalıdır.

Bu Iyi mi Karşılaştırılır: Quest 2, göz başına 1832×1920 çözünürlüğe haizdir. PC VR lideri Varjo Aero göz başına 2880×2720 çözünürlüğe haizdir.

rOS: Yeni Bir İşletim Sistemi

2017 yılına kadar, Bloomberg rapor edildi Apple, “gerçek işletim sistemi” için “rOS” adlı yeni bir işletim sistemi üstünde çalışıyordu.

Aralıkta Apple, ‘AR/VR Frameworks Engineer’ için bir iş ilanı yayınladı“işletim sistemlerimize derinlemesine entegre edilmiş yazılımlar” için “tamamen yeni bir uygulama paradigması geliştirme” olarak tanımlanan rolle.

Ocak ayında iOS Geliştiricisi Rens Verhoeven görüldü App Store uygulama yükleme günlüklerinde yeni bir platform olan “com.apple.platform.realityos”.

Şubat ayında “ödüllü git deposu cerrahı” Nicolás Álvarez benekli Apple işleme kodu ‘TARGET_FEATURE_REALITYOS’ ve ‘realityOS_simulator’ referanslı açık kaynaklı GitHub deposuna – ikincisi muhtemelen kulaklıksız geliştiricilerin AR yada VR uygulamaları oluşturmayı kontrol etmesine müsaade eden bir özellik.

Bu Iyi mi Karşılaştırılır: Quest 2, Vive Focus 3 ve Pico Neo 3 Pro’nun tümü, düşük gecikmeli VR ve AR için tasarlanmamış bir işletim sistemi olan Google’ın Android’in büyük seviyede değiştirilmiş sürümlerini kullanır.

MacBook Düzey Performansı

Ming-Chi Kuo’nun Kasım notu iddia edildi Apple’ın kulaklığı, “Mac için M1 ile benzer data işlem gücüne” haiz yeni bir çipe haiz olacak.

M1, Apple’ın ilk şirket içi PC işlemcisidir ve Mac ürünlerini yirmi senedir PC’lere hakim olan x86 mimarisinden akıllı telefonlar ve tabletlerde kullanılan daha güç verimli ARM mimarisine geçirmeyi amaçlayan bir serinin ilkidir.

M1 düzeyinde bir çip, mevcut herhangi bir bağımsız VR kulaklığından daha iyi performans gösterecek ve böylece mobil ve PC tabanlı VR arasındaki performans farkını daraltacaktır.

Bu Iyi mi Karşılaştırılır: Quest 2, Vive Focus 3 ve Pico Neo 3 Pro, Qualcomm’un 2020 başlarındaki amiral gemisi akıllı telefon çipinin bir çeşidi olan Snapdragon XR2’yi kullanıyor. Apple’ın M1’i kabaca iki kat daha kuvvetli.

“Yüksük” Kontrolörler?

En büyük bilinmeyen ise Apple’ın ürününün hangi giriş yöntemini kullanacağı. Bloomberg’in Ocak 2021 raporu talep edildi kulaklığın yüksek çözünürlüğünde olan kameraları, metin girişi için kayan bir klavye ile kontrolör gerektirmeyen el takibini mümkün kılacaktır.

Sadece BilgiŞubat 2021 raporu Apple’ın “bir kişinin parmağına takmak için yüksük benzeri bir aygıt” geliştirdiğini iddia etti.

elma yüksüğü

Bu rapordan kısa bir süre sonrasında, Patentli Elma bir patent başvurusu gördü başlıklı Giyilebilir yada Elde Taşınabilir Aygıt İçeren Kendiliğinden Karışan İnterferometri Tabanlı Hareket Giriş Sistemi. Patent, bir aleti şu şekilde tanımladı:bir kullanıcının parmak hareketlerini, bazı durumlarda başka bir parmağın yüzeyi, kullanıcının avuç içi vb. dahil olmak suretiyle herhangi bir yüzeye referansla izleyin” Hangi”bazı durumlarda bir AR, VR yada MR uygulamasına girdi sağlamak için kullanılabilir“. Dosyalama, kullanıcının bir ekran kalemi tuttuğunu idrak etme örneğini ve hatta potansiyel olarak neyin çizildiği hakkında yararlı bilgiler sağlama örneğini bile veriyor.

Bu Iyi mi Karşılaştırılır: Quest 2 ve PC VR kulaklıkları, her bir el için ikiye bölünmüş bir Xbox yada PlayStation denetleyicisine benzeyen oyun odaklı denetleyiciler kullanır.

Fiyat?

BilgiŞubat 2021 raporu Apple’ın dahili olarak kulaklığı ilk yıl 250.000 birim hedefle 3000 dolar civarında fiyatlandırmayı tartıştığını iddia etti.

Fakat içinde Ming-Chi Kuo’nun Mart 2021 notu, “Üst düzey bir iPhone’a benzer” 1000 dolar civarında fiyatlandırılmasını beklediğini söylemiş oldu.

En sonunda, Ocak ayında Bloomberg iddia edilen Apple “2000 doların kuzeyindeki tutarları tarttı”. Buna karşın, rapor ek olarak Apple’ın ilk yılda 10 milyon adede kadar satış öngördüğünü söylemiş oldu.

Bu raporlar oldukça değişik fiyat beklentilerine atıfta bulunsa da, bunun ucuz bir toplu pazar ürünü olmayacağı açık. Üç değil dört haneli bir fiyat bekleyin.

Gösterim zamanı?

BilgiŞubat 2021 raporu Apple’ın kulaklığı 2022’de piyasaya sürmeyi hedeflediğini söylemiş oldu.

Eylül ayında Tayvanlı haber deposu DigiTimes, seri üretimin Q2 2022 için planlandığını iddia ettisenenin ikinci yarısında bir sürüm için zamanında.

Ming-Chi Kuo’nun Kasım notu tahmin edildi kulaklık, Q4 2022’de piyasaya sürülecek.

Sadece, Ocak ayında Bloomberg iddia edilen Apple, Haziran ayında Dünya Çapında Geliştirici Konferansı’nda (WWDC) duyurmayı ve yıl içinde göndermeyi düşünüyordu. Sadece “aşırı ısınma, kameralar ve yazılımla ilgili zorluklar”, duyurunun bu senenin sonlarına ve 2023’e kadar piyasaya sürülebileceği anlamına geliyor. Aşırı ısınma problemininin, hafifçe bir kulaklıkta dizüstü bilgisayar sınıfı bir işlemci kullanmaya çalışmaktan kaynaklandığı söyleniyor.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası