Anahtar yenilik alanları olarak vurgulanan akıllı sensörler ve sanal gerçeklik


12 Nis 2022 — Yaklaşan Anuga FoodTec (26-29 Nisan) tecim fuarının ana teması, F&B üretim süreçlerini dizgesel olarak optimize etmek için yeni yeniliklere odaklanan “Akıllı Çözümler – Daha Yüksek Esneklik”tir. Etkinlikte öne çıkan bu teknolojik gelişmelere ek olarak, üretimin çevre ve iklim dostu yönleri de başrolde.

Bu çerçevede, uzman forumları besin teknolojisi bölümünün çeşitli güncel temalarını ele alacak ve bilimsel bulguları ticari uygulamalarla ilişkilendirecektir.

“Birkaç yıl öncesine kadar besin üreticilerinin üretim yapılarını yılda birkaç kez mevsimsel olarak değiştirmeleri yeterliydi. Anuga FoodTec’in yazışma müdürü Christine Hackmann, bugün, endüstrinin atölyelerinin talepleri mühim seviyede değişti,” diyor.

“Oldukça sayıda bireysel tüketici talebi, daima makineleri değiştirmeyi, reçeteleri uyarlamayı ve alternatif paketleme biçimleri sunmayı lüzumlu kılıyor” diye altını çiziyor.

“Üretim kontrolünün bu yeni biçimi, duyusal gerçek zamanlı verileri makinelerin emek harcama durumları hakkında güvenilir tahminlerle birleştirir ve bu tarz şeyleri ekonomik hususlarla birleştirir.”

Dijitalleşme saha düzeyinde adım atar
Innova Market Insights’ın 2022 için En İyi On Trendinden birinin vurguladığı benzer biçimde, “Teknolojiden Tabloya”, teknolojik ilerlemeler, tüm F&B endüstrisi için büyük yenilik fırsatları yaratarak, bir ürünün yaşam döngüsünün her yönünü – konseptten tüketime kadar değiştirebilmek için daha büyük olanaklar sunuyor.

Bilhassa suni zeka, blok zinciri, makine öğrenimi, robotik ve Nesnelerin İnterneti (IoT) alanlarındaki yeni keşiflerin çıtayı yükseltmesi umut ediliyor. dijital izlenebilirlik çözümleri akıllı etiketleme ve süratli dijital seyretme benzer biçimde.

Robotlar ve otomasyon, besin endüstrisi için olmazsa olmaz olmaya devam ediyor. Sadece yarının “akıllı besin fabrikasında” makineler görevlerini tamamlamak için birbirleriyle otonom olarak yazışma kuracak, diyor Hackmann.

Hackmann, “Sanayi 4.0 stratejileri kapsamında, otomasyon uzmanları ve ölçüm teknolojisi sağlayıcıları, saha düzeyinde sorunsuz bir halde uygulamaya konulabilen ve besin üreticilerine derhal ek bir yarar elde eden somut çözümler geliştiriyor” diyor.

“Dijital dönüşüm yönünde ilk adım olarak, mevcut makinelere yeni sensörler entegre ediyor ve bu tarz şeyleri Bulut’a veri yükleyebilmeleri ve akıllı telefonlarla yazışma kurabilmeleri için yapılandırıyorlar” diye vurguluyor.

“İdeal olarak, şeker ve nitrojen içinde ne olduğu benzer biçimde eleştiri proses parametreleri, Bluetooth vesilesiyle gerçek zamanlı olarak direkt tablet ekranına iletilir. Bu, hattın verimliliğinin belirlenmesine olanak tanır ve ek olarak çoğunlukla süreçteki ihtimaller içinde darboğazların tanımlanmasını sağlar, bu da sırayla genel ekipman etkinliğinin (OEE) iyileştirilmesi için daha çok olanak sunar.”

Mikroişlemcili akıllı sensörler
Her şeyden ilkin Hackmann, 4 ila 20 miliamper içinde fizyolojik bir ölçüm kıymetini dönüştürmekten daha fazlasını yapabilen sensörlere yönelik artan bir talebin bulunduğunu vurguluyor.

Entegre bir mikro işlemciye haiz akıllı sensörlere gerekseme duyulduğunu ve bu sensörlerin yalnızca ölçülen değerleri kaydetmeye ek olarak sinyal hazırlama ve işleme görevlerini de birleştirdiğini belirtiyor.

“Sensörler artık yalnız üretimden görevli mühendisler için ilgi çekici değil” diyor. “Bundan dolayı ısı, tazyik yada pH kıymetini ölçmek benzer biçimde klasik görevlerin yanı sıra motorların ve pompaların devamlı izlenmesinde de mühim bir rol oynuyorlar.”

“Konum ve hızlanma parametrelerinin yanı sıra salınımları kaydeden sensörler, aksi takdirde oldukça geç olana kadar algılanamayacak olanı görünür kılar: mekanik bileşenlerin aşınması ve yıpranması.’

Bu şekilde, işletme mensubunun her an tüm bilgilere erişebileceğini, sağlam temelli servis kararları verebileceğini ve böylece süreç içinde ortaya çıkan sorunları çözebileceğini vurguluyor.

“Sadece, ağ bağlantılı sensörler, ilgili üreticilerden bağımsız olarak en düşük alan seviyesine kadar devamlı data kanalları talep ediyor. Tüm makinelerin standart protokoller ve ortak veri setleri kullanarak yazışma kurması önemlidir.”

Powerlink, Open Safety, OPC Unified Architecture yada IO-Bağlantı benzer biçimde geleceğin yazışma standartlarını temel alarak, Köln’deki Anuga FoodTec fuar alanında sergileyen birçok firmanın evrensel spesifikasyonların geliştirilmesini zorladığını belirtiyor.

Yardım sistemleri daha çok şeffaflık sağlar
Hackmann, endüstrinin araçları ve web hizmetlerinin başka bir boyutla, doğrusu yardım sistemleriyle geliştirileceğini belirtiyor.

“Bu, şüphesiz Anuga FoodTec 2022’nin birçok forumunda ve ders aşamasında da merkez sahne alacak bir tema, zira yaygın eleştirilere karşın, geleceğin besin üretimi kesinlikle insansız salonlar istemiyor” diyor.

Bu amaçla, Almanya, Dresden’deki Fraunhofer Proses Mühendisliği ve Paketleme Enstitüsü, IVV, besin endüstrisindeki makine operatörlerini hataları ortadan kaldırmada ve tecrübe ve proses bilgisi geliştirmede destekleyen kendi kendine öğrenen bir yardım sistemi olan SAM’ı geliştirdi.

“SAM, bir insanla aynı hızda öğrenebilir ve yalnız birkaç tekrardan sonrasında bile kalıpları tanıyabilir. Bilgilerin hazırlanmasında, kararların alınmasında ve makinelerin, süreçlerin ve ürünlerin yürütülmesi ve kontrolünde bilişsel becerileri destek sunar”, diyor Hackmann.

“Endüstriyel görüntü tanıma ve akıllı bir veri tabanının birleşimi yardımıyla, asistan sistemler üretim esnasında çalışanlara gerçek zamanlı olarak birlikte rol alıyor.”

BT uzmanları, sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik bölümlerinde Sanayi 4.0 teknolojilerinin uygulanmasında en büyük büyümeyi bekliyorlar – bugün birçok F&B şirketinde öğrenme ve eğitim amacıyla uygulanmakta olan iki görselleştirme süreci.

“Endüstri ve bilimden ortaklarla beraber SAM, gelecek yıllarda büyümeye devam edecek ve işlevleri bu tür modüller vesilesiyle geliştirilecek. Peşinden, giyilebilir cihazlar, veri gözlükleri yada göz takip cihazları benzer biçimde değişik etkileşim araçları bir arayüz vesilesiyle eklenebilir” diyor Hackmann.

“Mesela, harici sensörlerin kullanımı, ses ve jest tanımlaması algılanabilir. SAM, tüm yönleri Köln’deki Anuga FoodTec’te ele alınan ve yiyecek ve içecek üretimi için dijitalleştirme stratejilerinin odak noktası olan makinenin hem çalıştırılması hem de bakımı, montajı ve geliştirilmesi için uygulanacak.”

Benjamin Ferrer tarafınca

Editoryal ekibimizle iletişime geçmek için lütfen [email protected] adresinden bizlere e-posta gönderin.

Bu makaleyi kıymetli bulduysanız, haber bültenlerimizi almak isteyebilirsiniz.
Son olarak haberleri direkt gelen kutunuza almak için şimdi abone olun.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası