TSMC, esnek çip satışlarının Q3’ü artırdığını görüyor; elektronik gerekseme soğutma


Taiwan Semiconductor Manufacturing Co’nun (TSMC) logosu, 19 Ocak 2021 tarihinde Tayvan’ın Hsinchu kentindeki genel merkezinde yer verilmiştir. REUTERS/Ann Wang

Reuters.com’a ÜCRETSİZ sınırsız erişim için şimdi kaydolun

  • Senelik 14,88 milyar dolardan 19,8 milyar dolara – 20,6 milyar dolara kadar üçüncü çeyrek geliri görüyor
  • Uzun vadeli çip talebinden güvenilir
  • 2. Çeyrek karı 237,0 milyar T$ ile 219,13 milyar T$ analist görüşü
  • 2. çeyrek geliri senelik %36,6 artarak 18,16 milyar $ oldu

TAIPEI, 14 Temmuz (Reuters) – Tayvanlı TSMC (2330.TW) Uzun vadeli beklentileri mevzusunda “son aşama güvenilir” bulunduğunu ve 5G ağlarında ve suni zekada kullanılan yüksek teknolojili çiplere yönelik talebin lanse edildiğini söyleyerek, 10 çeyrekte en yüksek olabilecek gelir artışını tahmin etti.

Tayvan Semiconductor Manufacturing Co Ltd (TSMC), dünyanın en büyük sözleşmeli yonga üreticisi ve büyük bir Apple Inc. (AAPL.O) tedarikçisi, üçüncü çeyrek gelirinin bir yıl önceki 14,88 milyar dolardan 19,8 milyar dolar ile 20,6 milyar dolara yükselmesini beklediğini söylemiş oldu.

30 Haziran’da sonlanmış ikinci çeyrekte, TSMC’nin geliri %36,6 arttı ve net kâr %76.4 arttı – sekiz çeyrekteki en büyük artış ve piyasa tahminlerini kolayca geride bıraktı.

Reuters.com’a ÜCRETSİZ sınırsız erişim için şimdi kaydolun

Kuvvetli sonuçlar ve görünüm, iki senelik küresel kıtlığın ortasında TSMC’nin yongalarına yönelik kırmızı sıcak talebin altını çiziyor ve Micron Technology Inc dahil olmak suretiyle birçok yonga üreticisinin arkasından bazı şüpheleri hafifletiyor. (MU.O) son zamanlarda ani bir bolluk hakkında bir alarm çaldı. devamını oku

Ek olarak üstün dereceli küresel enflasyona ve yaklaşan durgunluk endişelerine karşın Apple’ın iPhone 13’üne olan talebin de kanıtı. Pazar lideri Samsung Electronics Co Ltd şeklinde öteki şirketlerdeki akıllı telefon satışları, pandemi kaynaklı talep artışının arkasından düştü. devamını oku

TSMC’nin İcra Kurulu Başkanı CC Wei, çevrimiçi bir kazanç brifinginde yapmış olduğu açıklamada, uzun vadeli çip talebinin “sağlam bir halde yerinde” kaldığını söylemiş oldu. Firmanın çip üretim tesislerinde kapasite kullanımının gelecek yıl “sıhhatli” kalmasını beklediğini söylemiş oldu.

Müşterileri Qualcomm Inc şeklinde çip ana dallarını da içeren TSMC (QCOM.O)2022 için gelir artışı beklentilerini kabaca %26’dan %29’a yükseltti.

Gene de TSMC, artan hammadde maliyetleriyle karşı karşıya bulunduğunu söylediği için ana para harcamalarının önceki 40 milyar ila 44 milyar dolarlık rehberliğinin alt ucunu kaybetyeceğini söylemiş oldu.

Tüketici elektroniğinde kullanılan çiplere yönelik talebin azaldığına ve müşterilerin 2023’e kadar önümüzdeki birkaç çeyrekte çip stoklarını azaltmaya başlamasını beklediğine işaret etti.

TSMC, Nisan-Haziran süreci net karının 237,0 milyar T$ (7,94 milyar$) üstün dereceli seviyeye yükseldiğini söylemiş oldu. Bu, Refinitiv tarafınca derlenen 19 analist tahmininin averaj 219,13 milyar T$’ını geçti.

TSMC’nin hisseleri bu yıl şimdiye kadar ortalama %23 düşerek firmaya 408,3 milyar dolarlık bir piyasa kıymeti verdi. Hisse senedi Perşembe günü, gösterge endeks için %0.8’lik bir kazançla karşılaştırıldığında %1 terfi etti. (.TWII).

(1$ = 29.8600 Tayvan doları)

Reuters.com’a ÜCRETSİZ sınırsız erişim için şimdi kaydolun

Yimou Lee ve Ben Blanchard’dan Raporlama; Sayantani Ghosh’un yazısı; Christopher Cushing’in düzenlemesi

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası