İTO Haber – [Haber] Kolay kameralara 3D özelliği


Yayınlanma zamanı: 11 Nisan 2022 Pazartesi

HABER: AYŞE BAŞAK

günümüzde kullanılan akıllı telefon, standart görüntü algılamaları yardımıyla ışıkye çeviriyor. CMOS olarak yaygın olarak hazır teknolojiye dayalı telefon kameraları, her yıl daha ufak ve daha kuvvetli bir halde kesim megapiksel çözünürlük sunuyor. Sensörler yakından yalnız iki boyutlu görüntü sunabiliyorlardı. Stanford Üniversitesi araştırmacıları, standart görüntü sensörlerinin ışığını yönlendirmek olarak yeni bir üç yıl süresince yapılacak. Bu geliştirme yardımıyla standart kameralar özelliklerine haiz olan mesafeleri ölçebilecektir.

LAZERLE MESAFE ÖLÇÜMÜ

Işıklı ortamlardan uzakta, tipik hususi ve pahalı lidar sistemlerle mümkün olabilir. Lidar, lazerle ayırma işlemi meydana getiren teknoloji olarak bilinir. Sürücüsüz arabaların tavanlarına monte edilen lazer sistemleri, bu teknolojiyle büyük tasarlanıyor. Arabaların üstündeki donanımlar, araçlarla ilgili olan ölçüm yöntemleriyle ilgili tahminleri.

Proje araştırmacılarından Okan Atalar, “Mevcut sistemleri büyük ve başarıları. Eğer bigün ya da otonom insansız hava aracında kullanılacak robotik amaçlarda kullanmaktan daha çok yararlanmak için kullanmalıyız” diyor.

ENERJİ AÇISINDAN VERİMLİ

Öğretmen, bu aygıt yetiştiricilerinden ufak düşürmek için standart ışıklardan her saniyeden fazlaca bir halde yetiştirilir. ve bir modülatör eklemişler. Sadece bu modülatör oldukça yüksek enerjili için Stanford modülü Nano Laboratuvarı-Kuantum Sistemleri (LINQS) ve ArbabianLab ile ortak amaçlı, kolay bir akustik modülatör yapabilir.

Atalar, bu modülatör hakkında informasyon, “Işığı gözden geçirmenin başka yolları olsa da, enerjinin son aşama doğru olduğundan bu düşünceyi tercih ediyor” diyor.

CEP TELEFONLARI DA

Şu anda devam etmekte olan araştırma yardımıyla, kolay bir tasarım ve mühendislikle, her şey dijital kameranın yeterliliğini sınırı olan, kuvvetli, yoğun bir optik aygıt olması gerekiyor. Bu, yakın gelecekte cep telefonları şeklinde ufak ufak kitap okuma teknolojisinin geleceğini gösterecek. Çalışmanın kullanımı vasıta teknolojisi ve uzay emek harcamaları şeklinde fazlaca değişik kullanılabilirliği düşünülmektedir.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası