iPhone üreticisi Pegatron, Covid karantinası sebebiyle Şanghay üretimini durdurdu | Çin

Son Guncelleme : 13 Nisan 2022 | admin


Mühim iPhone üreticisi Pegatron, küresel tedarik zincirleri Pekin’in katı sıfır Covid önlemlerinin sıkıntısını hissettiği için Çin’in Şanghay ve Kunshan şehirlerindeki iki yan kuruluşundaki operasyonları durdurdu.

Şanghay’ın iş merkezi, virüsün iki yıldan uzun bir süre ilkin ortaya çıkmasından bu yana Çin’in en büyük Covid-19 salgınının kalbi haline geldi.

25 milyonluk kent ayın başından beri neredeyse tamamen kilitli kaldı.

Pegatron Salı günü Tayvan Menkul Kıymetler Borsası’na yapmış olduğu başvuruda, “Emek vermeyi geçici olarak askıya aldık” dedi.

Tayvanlı şirket, “mahalli yetkililerle etken olarak ortaklaşa iş yaptığını” ve mümkün olan en kısa sürede faaliyetlerine devam etmeye çalışacağını söylemiş oldu.

Askıya almalar, Şanghay ve yakındaki Kunshan şehrinde bulunan yan kurumlarının ikisi için geçerli.

Evde kalma emirleri ve katı kontrol kuralları, dünyanın en yoğun konteyner limanına ve dış tecim için eleştiri bir kapıya ev sahipliği meydana getiren Şanghay’da ve çevresinde tedarik zincirlerini zorladı.

Çin, Çarşamba günü, büyük çoğunluğu Şanghay’da olmak suretiyle ortalama 28.000 mahalli virüs vakası bildirdi.

Virüs vakalarının artması sebebiyle birçok yapınak operasyonlarını durdurmak zorunda kalırken, bazı personel işletmeler çalışmakta zorlanırken işyerlerinde yaşıyor.

Pegatron’un süspansiyonları son darbeyi işaret ediyor ElmaÇin şehirleri virüs salgınlarını engellemek için savaşım ederken, son aylarda öteki tedarikçilerin montaj hatlarında aksamalara sahne oldu.

Mart ayında, bir başka büyük tedarikçi Foxconn, Çin’in Shenzhen teknoloji merkezindeki operasyonları durdurdu.

Şirket, Foxconn’un Mart ayı sonundan itibaren Shenzhen’de “temel operasyonlarına devam ettiğini” söylemiş oldu.

Çinli yetkililer, sert virüs yavaş hareketi denetim etmiş olduğu için ülke genelinde mal akışını sürdürmek için savaşım etti.

Salı günü geç saatlerde gösterilen bir Ulaştırma Bakanlığı genelgesi, araçların ve personelin “karayolu taşımacılığının engellenmesini” yasaklayarak, ulaşım yolları süresince daha verimli Covid-19 taraması yapılmasını emretti.

İlkbaharda ziraat mevsimi ve besin kaynakları mevzusunda endişeli olan kuzeydoğudaki Jilin eyaleti benzer biçimde virüsün vurmuş olduğu bölgelerdeki yetkililer, ziraat işçilerinin kiralık otobüslerle ziraat arazilerine dönmesine izin vermek için gezi kartları da verdi.

Nomura analistleri bu hafta uyarıda bulunarak, “Çin ekonomisi Mart ortasından bu yana artan bir resesyon riskiyle karşı karşıya” diyerek, kıyı bölgelerinin virüsü dizginlemek için kontroller tarafınca sert bir halde vurulması sebebiyle ihracatın teslimatında ciddi kesintilere işaret etti.

Comments are closed.