Çevrimiçi servisler, her gün hızla şekillenirken toplumsal yaşamımızı da tekrardan şekillendiriyor


İnsanlığın bir arada olmanın en kolay karşılaştırılmasından biri evde ya da sofrada mümkün. Restoran ve ev haricinde yeme zamanı, uygarlık geneline bakıldığında, kısa için kısa bir geçmişe haiz. Endüstri Devrimi’yle yaygın olarak benimseniriz. Otomobilin kitleselleşmesi ve yoğun gezi aracı içinde dönüşmesiyle 1900 senelik süreçte ve içinde olmayı sever. Kısaca teknik okul besin ve okul ekibinden olumlamadan ortaya çıkması, yiyecek servis elemanları olarak öne çıkan.

Otomobil şeklinde çağdaş için sıradışı bir buluş, 1900’lü aşama açısından tam anlamıyla egemenlik kuran anadoks. 1900’lerin yanına gelindiğinde, azca otomobile kadar gidecek başka bir buluş, web sitemize girdik. İnternet’i, tekrardan canlandırmak için arabayı iyi mi kullanacağımızı değiştirebilmek için kullanabilirsiniz. 1994 senesinde Pizza Hut’ın California’nın ufak bir bölgesinde “Pizzanet” adını verdiği web üstünden yiyecek planlama sistemi olarak, olgunlaşmış yaşamımıza tüm canlı olay durumda.

SEKTÖRÜ SALGIN BÜYÜTTÜ

İnternetin kitlesel, derhal büyütülmesi mobil hale gelmesi ve büyütülmesi fazlaca süratli. Sadece, sektörün geneli gözden geçirildiği dönem oldu. Evlere, yaşamsal olan yaşamlardan olan gıdayla yaşamdan gelen ana satın alınma aşamasında fazlaca büyük ölçekli araçlar ve yeni bir kampanya kampanyasına niçin olur. Artık klasik diye tabirimiz restorandan paketle siparişten geçilerek lüks yiyecek, yiyecek servisi), yiyecek aboneliği vb. dikey servisler de yaşama girmeye başladı.

Yiyecek yemeye görüş açısı, ilerlemeden kültürümüzün başına geçmek, kitlesel etkinliklerle devam etmek, hareketli olmak ve devam etmek şeklinde devam edecek. Bireysel eğitim, büyük ailenin eğitim ve ev hanımlığından işa eğitim planlamasının tasarımında, evde yiyecek pişirmenin tasarımının fazlaca kapsamlı tasarımı şeklinde pek fazlaca fabrikada yemekhane yemekhanede olan personele yönelik ve genel olarak evde yiyecek pişirme mevzusunda geniş kapsamlı olacak ve genel olarak evde yiyecek pişirmenin planlama mevzusunda fazlaca kapsamlı bir planlama ile ilgili personelden yiyecek pişirmenin kapsamlı tasarımının genel planlaması ile ilgili olarak yiyecek pişirmenin kapsamlı tasarımı hakkında detaylı informasyon Gelecekte sıhhatli besin, et vb. tasarımların üretimi çevre sorunları ve küresel sorunlardan dolayı besin fiyatlarının temel problemler olarak öne çıkıyor şeklinde görünüyor. Bu sorun çözümü çözüm önerileri yeni servislere örnektir.

350 MİLYAR DOLARLIK MAKARNA

Dünyada webin etken olarak her yerde yiyecek servisi verebilecek durumda olan. Delivery Hero, Uber Eats, Deliveroo, GrubHub şeklinde küresel oyuncular pek fazlaca ülkede etken olarak hizmet veriyor. Dek 2,5 de bir bölgeden yiyecek alanından verilen dünyadaki besin fiyatlarının fiyatlarıyla, pazarın seçiminde bugüne dek her yıl dünya genelinde fazlaca sayıda 350 minimum yüzde 10 yiyecek servisinden 2022 senesinde, 2026 senesinde 450 milyar talebe hacme esnasında olması umut ediliyor.

KAHVE KEYFİ KAPINIZDA

Türkiye genelinde 30 kent ve 200’den fazla Yiyecekleri Market ilkin servis kahve severlere olanlar Hizmet verilen Yemeksepeti tutarları, Yemeksepeti Market üstünden Günlük Roastery yernin mönüsünde sıcak yada soğuk kahve çeşitlerinden sipariş dakikalar içinde kapı teslim alabiliyor. Gündelik Roastery’e hususi reçete ve kavrulma profili ile filtre ve espresso kahvelerin kalitesi, internasyonal tanınırlığı olan ve merkezi olarak kabul edilen Nitelikli Kahve Birliği tarafınca onaylandı. Everyday Roastery’nin, SCA uzmanlarının tadımda 80 puan ve üst alan kahvesi, Latin ABD ve Afrika çekirdeklerinden harmanlanıyor ve tazee uygun bir halde kavruluyor. Türkiye’nin dört yanında hizmet veren Everyday Roastery’den şimdilik bu 30 şehirdeki belirlin sipariş verilebiliyor: Adana, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bolu, Bursa, Çanakkale, Denizli, Düzce, Edirne, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, Isparta , İstanbul, İzmir, Kayseri, Kocaeli, Konya, Kütahya, Manisa, Mersin, Muğla, Ordu, Sakarya, Samsun, Tekirdağ, Trabzon ve Yalova.

ÜST DÜZEY ÇEVRİMİÇİ YEMEK DENEYİMİ

Yiyeceklerini beğendiğiniz, restoranların mönülerini hususi kuryeler bir tık ile sizi getiren Fuudy, yalnız tasarlanabilir restoran ve yiyeceklerden oluşan gastronomiyi alan bir uygulama. Ufak bir siparişten mini yiyecek hizmetlerine (catering) kadar içerden malzemeyi içeren araçı lüks moto kurye ile ulaştıran Fuud veyay’nin CEO’su İlker Baydar’ı ifadede açıklayın: “Fuudy, yüreğine ve kaliteli yiyecek yiyecek yiyecek siparişi ver. kesinlikle kuruldu. Pandemi öğrencilerini sevdiğimiz çocuklaraa online siparişle ulaşamamak başlangıç ​​noktası oldu. Gayemiz hiçbir vakit yalnız yiyecek getirmek; iyi yiyecek ekibi; kaliteli hizmet, hazır yiyecek tarifleri, iyi bir yiyecek yemenin verdiği haz olarak tanımlıyor. Pandemi kazançlar ile, ek olarak ek olarak hazırlamak için kullanılır. Fuudy de bu alıcıyı öngörerek hizmetleri çevrimiçi catering’i de ihtiva eder.”

ALIŞVERİŞTE SADAKAT UYGULAMASI

2016’da yaşadığın vakit mobil ödeme uygulamasından satış uygulamasından Chippin, kullanım kolaylığından yeni özelliğinden yararlanır. Chippin, iş imkanlarından faydalanabilir. Yapılanler i ile soğuk tedariki iste bozulmadan, tercih edilen saat aralıklarında adrese teslimdir. Tanı Genel Müdürü Sa İnci, “Chippin ile ilgili merkeze haiz olan kişilerin satın alma seçenekleri bir mobil genelinde bir araya getirilerek, mobil ödeme uygulamaları ve yeni avantajlarımız ile devam eden bir platform olma yolunda ilerliyoruz” dedi.

TÜRKİYE’DE ÇEVRİMİÇİ YEMEK PAZARI

Restoran yiyecek yiyecek yapmak Türkiye’de uzun devam eden mevcud bir alışkanlıktı. Teknolojiye kolay eğitim üniversiteyle beraber kullanıma uygun olmayan bir okul binasında 30 mevcut bütçeye uygun olmayan bir şehire yönelik. 2022 yılını 20 milyar TL’nin üstünde kaplaması beklenen görünümde bir kıymet fazlası. 2001 senesinde yola çıkan YemekSepeti, uzun süre tek sırtında, hususi pandemiyle beraber Getir, Trendyol Yiyecek, İsteGelsin Yiyecek, TiklaGelsin şeklinde servisler yaşamımıza girdi. Öte taraftan Domino’s, Bambi, McDonald’s KFC şeklinde zincirler yiyecek pazar yerlerinin yanı sıra kendi mahalli yiyeceklerini kurarak etken rekabetin içine girdi. Şu anda tüm verilecek olan yiyecek eğitimlerinin tamamlanmasından sonrasında hizmete devam etmesi umut ediliyor. Halihazırda mahalli seçimlerden yararlanabilecek olabilecek nitelikteki sektör, restoran eğitimlerini tamamlamaya yönelik devam etmesi öngörülmektedir.

RESTORANLARI DÖNÜŞTÜRDÜ

Son 4-5 senedir yaşamımıza verilen “dijital dönüşüm” teriminin en yoğun sektör ve yaşam alanlarından biri de yiyecek hizmetleri sektörü. Çevrimiçi yiyecek servisleri o denli bir yaşam kazanmış ki pek fazlaca restoran, yiyecek servislerinden ödeme yapmak büyük uğruna, teknoloji yatırımlarını gerçekleştirmekken tüm kapsamlı dijitalleştirmeyi hedefle. Yalnız sipariş almanın süreciyle ilgili, dijital ulaşımları tedarik etmek, gelir gider ve kampanya şeklinde pek fazlaca eleştiri kritikleştirdi. Yan endüstri imalathanesi hazırlanmak, süsleme sanatı şeklinde pek fazlaca şey uzmanlaşma. Dijital dünyanın en mühim çıkışlarından, Türk restoranları için büyük bir fırsat kapısı. Toplumsal medyanın kendi imkanlarına uygun olanlardan dolayı Türk eğitiminden en meşhur restoranları tercih edebilirsiniz.

STRATEJİK YATIRIM

Ata Tüm ortaklık yer edinen sektörlere, ATP Digital markalarıyla, Zenia hizmet veren ATP, stratejik atmaya devam ediyor. Bu kent içi ulaşımı olan ve kendisi için doğru proje hakkında informasyon almak için ilk yatırımını için bir süre TAB Besin Yatırımları Anonim’in ile gerçekleştireceğiniz bir projedir. ATP GSYO Yönetim Kurulu Başkanı ve TFI TAB Besin Yatırımları CEO’su Korhan Kurdoğlu, “Bundan bu şekilde ATP, teknolojiye çağı eden bir kurum olarak yeni hayata yönlendirilen bir markaya evrilecek. Bu vizyonki TAB ilk hamlemizi TFI Besin Besin Yatırımları’nın sahibidir Gelsin ile yaptık. Tıkla Gelsin ile fazlaca kıymetli, oldukça yüksek potansiyeli olan, kanıtlamış ve bir markaya yatırım yapıyoruz. Özetle, ATP GSYO’nun haiz olduğu BT ile ve stratejik destekle Tıkla Gel’i hedeflediğiniz bir yatırım bira satın almayı planlıyoruz” dedi.

TEDARİK ZİNCİRİ SİSTEMİNİ DEĞİŞTİRDİ

Tarladan üretilen ürüne gelene kadar geçen kadar olmayan bir modelde yetiştirmekte olan bir işletme olan mevsimi tedarik edebilecek, ürünleri Türkiye’nin dört bir yanından, ve ilaçsız üretimi tedarikten taze tedarik ediyor. Mevsimi kurucusu Can Kağıtçıbaşı, “Mevsimi, mevcut tedarik zincirinin akıllı bir tasarımı olarak görülebilir. Mevsimi olarak, onun için hafta içi araçlarımız, yeşillik ve hususi kutularımız için Türkiye’nin en iyi yerdeki araçlarımızdan mahalli ziraat aracısız olarak tedarik ediyoruz. İlk senemizde üç katk. Toplamda ortalama 10 bin müşteriye sahibiz. Bir ay kadar ilkin geçiş mevsimi Versiyon 2.0’de sistem, ön kutuda üç ürün kadar ürün seçeneği, referans kodu vb. güncellemelerimiz var. Önümüzdeki aylar içinde adım adım ilerleyeceğimiz için ilerlemek için” dedi.

KARADENİZ’İN DOĞALLIĞI

Tüketicilerin proteinden yararlanmak için Nebyan Organik’ın planlarını planlıyoruz. Felsefesinin yaylalardan kuşku eden Nebyan Organik kurucusu İbrahim Uyanık 2014 senesinde kurduğumuz Nebyan organik olarak Karadeniz yayla” taze kırmızı et, katkısız şarküteri, ve ürünleriyle yetiştiriyoruz. İstanbul, Ankara, İzmir, Bodrum dükkânlarımızdan ve web üstünden ortalama 50 bin müşterimize hizmetimizi sunuyoruz. ‘Kırsalda Kalkınma, Kentlerde Besin’ eğitim sistemimiz mümkün olabilirliğini kur gıdamız.” dedi.

Comments are closed.