Beyaz Saray, yasadışı göçmenlere ‘takip etmeleri’ için telefon veriyor


Beyaz Saray, Çarşamba günü ABD sınır yetkililerinin ABD’ye cep telefonu verdiğini yalanlamadı. bazı şüpheli yasadışı göçmenler — ayak bileği monitörlerinden değişik olarak, kolayca atılabilmelerine karşın, ABD’ye sürüldükten sonrasında takip edilmelerini kolaylaştırabileceğini savlamak.

Basın sekreteri Jen Psaki günlük brifinginde, “Bireylerin nerede bulunduğunu bildiğimizden ve takip edebildiğimizden ve onlarla denetim edebildiğimizden güvenilir olmak için adımlar atmalıyız.” Dedi.

Kaç telefonun dağıtıldığı yada hangi modellerin dahil olduğu belli değil. Devlet destekli cep telefonları kırılgan bir siyasal sorun haline gelebilir – mesela 2012’de düşük gelirli bir kadının almış olduğu parasız “Obamaphone” ile övünmesini gösteren viral bir videoda olduğu benzer biçimde.

Psaki, telefonların bir seyretme aracı bulunduğunu ve şüpheli kişiler için bir avantaj olarak tasarlanmadığını iddia etti. ülkeye yasadışı yollardan girmek.

Psaki, “Gözaltı programlarına alternatifler, programa kayıtlı katılımcıları seyretmek için üç benzersiz teknoloji biçimine haizdir.” Dedi. “Bunlardan önde gelen telefon, kayıt sürecinde bir katılımcının sesini kullanarak biyometrik ses çıktısı oluşturuyor. Katılımcının bir check-in araması olduğunda, sesi sesli baskı ile karşılaştırılır.

Beyaz Saray, ABD sınır yetkililerinin bazı şüpheli yasadışı göçmenlere onları izlemek için cep telefonları verdiğini söylemiş oldu.
REUTERS/Paul Ratje
ABD'den sınır dışı edilen ve 42. Başlık altında Meksika'ya geri gönderilen göçmenler, telefonlarını Paso del Norte Uluslararası sınır köprüsünde kullanıyor.
Beyaz Saray basın sekreteri Jen Psaki, cep telefonlarının bir seyretme aracı olarak kullanılacağını altını çizdi.
REUTERS/Jose Luis Gonzalez
Sığınma talebinde bulunan bir göçmen, Colores United tarafından işletilen bir sığınakta Göçmenlik ve Gümrük Muhafaza ile check-in yapmak için kendi fotoğrafını çekmesi için kendisine verilen telefonu gösteriyor.
Sığınmacı bir göçmen, Göçmenlik ve Gümrük Muhafaza ile yapmış olduğu check-in işlemleri için kendisine verilen telefonda SmartLink’i kullanıyor.
REUTERS/Paul Ratje

“Başka bir seçenek olan SmartLink, kimlik oluşturmak için yüz eşleştirme teknolojisini kullanarak akıllı telefon yada tablet üstünden katılımcının izlenmesini sağlıyor. Ve Küresel Konumlandırma Sistemi seyretme, bir ayak bileği bileziği vasıtasıyla uydu teknolojisini kullanarak bir katılımcının konumu ve hareket geçmişine ilişkindir.”

Psaki, “Birleşik Devletler’e gelen ve göçmenlik işlemlerine devam edecek olan, nerede olduklarını seyretmek ve izlemek için giren bireyler olarak, bunların hepsi bizim çabamızın bir parçası.”

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası