6 Ocak’taki Trump telefon kayıtlarının resmi incelemesi, kaydın tamamlandığını buldu


Davet, başkanlık günlüğünde yada başkanlık davet kaydında hususi olarak belirtilmese de, varlığı, ABD Capitol saldırısını araştıran Meclis seçim komitesinden ilkin ifade veren eski yardımcılar da dahil olmak suretiyle, o gün Trump ve Pence ile beraber olan birçok kaynak tarafınca doğrulandı.

Yedi saatlik aranın gizemi, aramaların niçin noksan olduğuna dair öfkeli spekülasyonları körükledi. Buna, Trump’ın “yakıcı telefonlar” kullandığı (ki inkar etti) yada günlüklerin kasten bastırıldığı iddiaları da dahildir.

Sadece boşluğun daha azca gizemli bir açıklaması olabilir.

Trump’ın telefon davranışına ve Beyaz Saray santral kayıtlarına aşina olan birçok kaynağa bakılırsa, 6 Ocak kaydı Trump’ın tipik telefon alışkanlıklarını yansıtıyor. Genel anlamda yurttayken santralden aramalar yapıyordu fakat Oval Ofis’teyken nadiren kullanıyordu. Kaynaklar, kayıtların 6 Ocak 2021’de Oval Ofis’ten meydana getirilen aramaları göstermemesinin olağandışı olmadığını, şundan dolayı Trump’ın tipik olarak mensubunun onu direkt durağan(durgun) hatlardan yada cep telefonlarından aramasını sağladığını söylemiş oldu. Bu aramalar santral günlüğüne kaydedilmez.

Mevzuya aşina bir kaynağa bakılırsa, 6 Ocak 2021 tarihindeki Beyaz Saray santral günlüklerinin altı sayfası, Beyaz Saray kayıtlarının resmi incelemesine bakılırsa tamamlandı. Tamamlanmamış sayfa yok ve yedi saatlik boşluk, muhtemelen Beyaz Saray durağan(durgun) hatlarının, Beyaz Saray cep telefonlarının ve santralden geçmeyen kişisel cep telefonlarının kullanılmasıyla açıklanıyor.

Yitik aramalar ek olarak daha yaygın bir şeyin altını çiziyor: bir başkanın iletişimini takip eden kusurlu ve eski sistem.

Ulusal Arşivlere bakılırsa Beyaz Saray arama kaydı, 1960’lara dayanan bir santral sistemi tarafınca oluşturuluyor. 1963’te kurulan sürüm esasen düşünülen yalnız yirmi yıl sonrasında “birazcık modası geçmiş”.

Ve kesinlikle cep telefonları ve metin mesajları çağına ya da resmi yazışma yayınlarını alt etme çabalarıyla tanınan bir Başkana uygun değil.

Davet kaydını atlama

Davet günlüğündeki boşluğu açıklayan çeşitli nedenler olabilir.

Bir olasılık, Trump’ın insanlarla cep telefonundan konuşuyor olması. CNN’in daha ilkin bildirdiği şeklinde, Trump bir alışkanlığı vardı arama yapmak yada almak için kendisinin ve öteki kişilerin telefonlarını kullanma.

Başka bir izahat, Trump’ın yardımcılarının santrali atlayarak Oval Ofis’ten direkt aramalar yapması olabilir.

Obama yönetiminde vazife meydana getiren eski bir Beyaz Saray çalışanı CNN’e, o zamanki Başkan Barrack Obama’nın Oval Ofis’ten birini aramak istese, normalde yakınlarda oturan bir yardımcıdan bu kişiyi aramasını isteyeceğini söylemiş oldu. Destek hemen sonra numarayı arar ve arayanı Başkana bağlamak için geçirme düğmesine basardı.

Eski personel, bu çağrının Beyaz Saray santralinden geçmeyeceğini ve bu yüzden Beyaz Saray santral günlüğüne kaydedilmeyeceğini söylemiş oldu.

Başka bir unsur, Trump’ın bazı aramaları yapmış olduğu sırada nerede olduğu şeklinde görünüyor. 6 Ocak kaydındaki tüm aramalar, bunların Beyaz Saray konutundan yapıldığını gösteriyor ve Trump’ın bu aramaları yapmak için santrale güvendiğini gösteriyor. Yitik aramalar, günlükte Trump’ın konuttan Oval Ofis’e taşındığı not edildiğinde başlıyor şeklinde görünüyor.

Birden fazla kaynağa bakılırsa, Trump hususi konuttayken santrali daha sık kullandı. Sadece Oval Ofis’teyken, eski Başkan çoğu zaman ofisinin haricinde oturan yardımcılarını bazı milletvekillerini yada müttefiklerini telefona almak için yönlendirirdi.

İki eski Trump yetkilisi buna ve 6 Ocak’taki Batı Kanadı’nın kaotik doğasının arama kayıtlarındaki boşluklara yol açtığına inanıyor.

Çağrılar, bir Arşiv çalışanı tarafınca Beyaz Saray’a detaylı bir şekilde derlenen Cumhurbaşkanlığı Günlük Günlüğü’nde de belgelenmiş olmalıdır. “Personel bırakma ve telefon görüşmeleri şeklinde doğaçlama anları” içermesi gerekirken, günlük yazarının hesabı yalnızca Başkan’ın personelinden almış olduğu bilgiler kadar iyidir.

Eski Obama çalışanı da bu sürecin daha fazlaca bir onur sistemi bulunduğunu ve öteki yönetimlerde vazife meydana getiren yardımcıların ne kadar titiz olduğuna yada hangi talimatların verildiğine bağlı bulunduğunu kabul etti.

Trump’ın Oval Ofis’te bulunmuş olduğu saatlerde yapıldığı malum aramaların niçin cumhurbaşkanlığı günlüğünde belgelenmediğine dair şu ana kadar bir izahat yapılmadı.

Kaotik kayıt tutma

Birden fazla kaynak, Trump yönetimi esnasında kayıt tutmayı genel olarak kaotik olarak tanımladı. Bu kaynaklar ve eski Başkan’ın davranışlarıyla ilgili önceki kurultay soruşturmalarının bir parçası olarak ifade veren tanıklar, Trump’ı Beyaz Saray santralinden derinden şüpheli olarak nitelendirdi ve belirli telefon görüşmelerinin kayıtlarının tutulmasından kaçınmanın çeşitli yollarını detaylı bir şekilde söyledi.

2020 tarihindeki bir Senato İstihbarat raporu, eski yardımcılarının, Trump’ın tertipli olarak vücudunun adamı Keith Schiller’in cep telefonunu Cumhuriyetçi gizmen Roger Stone’u aramak için tertipli olarak kullandığını şundan dolayı danışmanlarının konuştuklarını bilmelerini istemediğini söyleyen şahit ifadelerini içeriyor.

Eski bir Trump yetkilisi CNN’e verdiği demeçte, “Trump, geceleri santralden geçtikleri süre konut da dahil olmak suretiyle kiminle konuştuğunu bilen insanlardan nefret ediyordu” dedi.

John Kelly, Trump’ın genelkurmay başkanıyken, Trump’ın kiminle konuştuğunu görmek için santrali izledi. Trump, santral arama kaydında görünmesini istemiyorsa, sık sık insanlara telefonu kapatmalarını ve cep telefonundan geri aramalarını söylerdi.

Mark Meadows genelkurmay başkanlığını devraldığında, kaynaklar davet kayıtlarına erişimi olan Beyaz Saray yetkililerinin sayısını sınırladığını ve grubu yalnızca azca sayıda üst düzey yardımcıyla sınırladığını söylemiş oldu.

Boşlukları doldurmak

Davet kayıtlarındaki boşluğa karşın, Meclis seçim komitesi, Trump’ın o gün kiminle konuştuğunu bir araya getirmeye adım atmak için mahkeme celbi yöntemiyle elde edilmiş şahit ifadelerine, ek belgelere ve telefon kayıtlarına güveniyor.

Bu bilhassa Pence’e meydana getirilen yitik davet için geçerlidir. Bu davet, Temsilciler Meclisi’nin, Kurultay’nin seçimleri onaylamasını engellemek için Pence’e baskı halletmeye devam etmiş olduğu için, Trump’ın kabahat faaliyetinde yer almış olduğu argümanında kilit bir nokta. Trump herhangi bir suçla itham edilmedi.

Pence’in eski ulusal güvenlik danışmanı Keith Kellogg, bu senenin başlarında komite önündeki ifadesinde çağrıyı söyledi ve müfettişlere kendisinin ve öteki üst düzey yardımcılarının, gerçekleştiği sırada Trump ile beraber Oval Ofis’te olduklarını söylemiş oldu. Pence’in yanıtlarını değil, yalnızca Trump’ın söylediklerini duyabildiğini söylemiş oldu.

Kellogg’un konuşmayı anlattığı, komitenin Ocak ayı sonlarında Trump’ın kızı Ivanka’ya yazdığı mektupta, kendisinin de panelden ilkin görünmesini ve soruşturmada ortaklaşa iş yapmasını talep etti.

Mektupta, “6 Ocak yaklaşırken, Başkan Trump birçok kez Başkan Yardımcısı Pence’i planına iştirak etmesi için ikna etmeye çalıştı. Başkan’ın Başkan Yardımcısı ile yapmış olduğu görüşmelerden biri 6 Ocak sabahı telefonda gerçekleşti.”

“Oval Ofis’te bulundunuz ve bu telefon görüşmesinin minimum bir tarafını gözlemlediniz. General Keith Kellogg da bu görüşme esnasında Oval Ofis’teydi ve bu münakaşa hakkında ifade verdi” denildi.

CNN, geçen ay Ivanka Trump’ın bir röportaj için komitenin önüne gönüllü olarak çıkmak için görüşmelerde bulunduğunu bildirdi. Çağrının gerçekleştiğine şahit olan ötekiler esasen ifade verdi.

6 Ocak komite üyesi, panelin 'üçgenleştirdiğini'  'dolu bir resim' elde etmek için  Trump'ın eylemlerinden

Komite üyeleri, Beyaz Saray günlükleri ve günlük şeklinde resmi kayıtlardaki bazı boşlukları doldurmanın tek yolunun şahit ifadesinin olmadığını söylediler.

Stephanie Murphy, “İster bizimle ortaklaşa iş yapmak istemeyen bir şahit olsun, isterse aldığımız belgelerde boşluklar olsun, bu bilgiyi başka bir halde alacağız” dedi. CNN+’dan Kasie Hunt’a anlattı Çarşamba günü “Kaynak”ta. “Bu konuşmalar tek yönlü konuşmalar değildi. Bu konuşmaların öteki tarafında biri vardı ve bilgiyi bu şekilde alacağız.”

Murphy, “Temelde birçok değişik açıdan üçgenler oluşturuyoruz ve 6 Ocak’a kadar olan süreçte neler olduğuna dair doyurucu bir tablo elde ediyoruz,” diye ekledi Murphy.

Seçim komitesinin başkanı Mississippi Demokratik Temsilcisi Bennie Thompson Çarşamba günü CNN’e, panelin Ulusal Arşivlerden herhangi bir başkan yardımcısı telefon kayıt kaydı almadığını söylemiş oldu.

Sadece bu ayın başlarında Thompson, CNN’e komitenin hangilerinin bulunduğunu belirtmeden başkan yardımcısı kayıtlarını “almaya başladığını” söylemiş oldu. Arşivler, bir takım başkan yardımcısı kaydının yanı sıra, Beyaz Saray kayıtları olan başkan yardımcısına meydana getirilen aramaları kronikleştiren belgeleri devretti.

Bir arama, o gün arama kaydında olmamasına karşın cumhurbaşkanlığı günlüğünde not edilir.

Meclis tarafınca elde edilmiş bir belge, Başkanın hususi programıdır ve Sen. Kelly Loeffler ile 11:17-11:20 arası ve 6 Ocak günü saat 11:20’de “VPOTUS” ile meydana getirilen telefon görüşmelerini kaydeden el yazısı notları gösterir. , 2021.

Panele verilen cumhurbaşkanlığı günlük günlüğü, Trump’ın 6 Ocak sabahı saat 11:17’de “kimliği belirsiz bir kişiyle telefon görüşmesi” yaptığını gösteriyor, sadece saat 11:20’ye atıfta bulunmuyor. Hiçbir görüşme Beyaz Saray arama kaydına yansıtılmaz.

Bu öykü ek raporlarla güncellendi.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası
Ne Demek - Bursa son dakika - Ehliyet Sınavı Çıkmış Sorular - Paket Arıtma - Gebze implant diş - Kulis haber -
sesli sohbet elektronik sigara cam
Bebek Bakıcısı - Omegle - Sohbet Odaları - Omegla - Görüntülü Sohbet -
uaeupdates.com deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu radabet giriş Puff langstoninstitute.org gaziantep bayan escort antep escort