Web3’ün altyapısı için yarışın içinde


İnsanlar her gün MetaMask, Web3 oyunları, metaverse ve DeFi protokolleri şeklinde açık kaynaklı uygulamalarla etkileşime giriyor, sadece her şeyin emek vermesi için arka planda neler bulunduğunu düşünmek için sık sık durmuyorlar. Web3’ü gelişen yeni bir kent olarak düşünürsek, düğüm altyapı sağlayıcıları, işlemleri mümkün kılan temel güç şebekesidir.

Tüm DApp’lerin blok zincirlerle yazışma kurması gerekir ve tam düğümler, DApp’lerden her gün zincirlere veri okumak ve yazmak için milyarlarca talep sunar. Son aşama genişleyen DApp ekosistemlerine ayak uydurmak ve tüm istekleri yerine getirmek için devasa bir düğüm altyapısına ihtiyacımız var. Sadece düğümleri çalıştırmak fazlaca süre ve ana para yoğundur, bu yüzden DApp oluşturucuları düğümlere uzaktan erişim için sağlayıcılara yönelir. Altyapı sağlayıcılarının bu Web3 ekosistemlerinin mümkün olduğunca çoğunu güçlendirmesi için büyük bir parasal teşvik var, sadece bu yarışı şu ana kadar kim kazanıyor?

merkezileşme problemi

DApp ekosistemlerini güçlendirmek için güvenilir altyapı sağlamanın en süratli yolu, merkezi şirketlerin çoğu zaman Amazon Web Services (AWS) veri merkezlerinde barındırılan bir blok zinciri düğümleri filosu kurması ve geliştiricilerin bir abonelik için her yerden buna erişmesine izin vermektir. Uzaydaki birkaç oyuncunun yapmış olduğu tam olarak buydu, sadece merkezileşme pahasına geldi. Bu, ekosistemi saldırılara karşı savunmasız ve birkaç kuvvetli oyuncunun insafına bıraktığı için Web3 ekonomisi için mühim bir sorundur.

Ethereum düğümlerinin %80’inden fazlasının bulunan ABD Birleşik Devletleri ve Almanya’da ve en büyük üç madencilik havuzunun bir araya gelmiş olarak %51 ağa saldırabileceğini söylemiş oldu. Birçok yönden, günümüzün blok zincirleri, Satoshi Nakamoto’nun Bitcoin’inde orijinal olarak belirtilen ethosun tam aksine, olmasını istediğimizden fazlaca daha merkezidir (BTC) Beyaz kağıt.

Büyük düğüm sağlayıcıları bir araya gelirse, Web3, Web2’ye gore sıkıdüzen direncinden güvenilirliğe kadar haiz olduğu tüm avantajları kaybeder ve nispeten yüksek ücretlerden düşük işlem hacmine kadar yalnızca dezavantajlarına takılıp kalır.

Bir tek bu değil, merkezi sağlayıcılara güvenmek de kapıyı kesintilere açık bırakır. Mesela, bir infura Kesinti aslen Coinbase Wallet, Binance ve MetaMask şeklinde kripto borsalarını ve cüzdanlarını, düğümlerine tam olarak güvenemedikleri için Ethereum ve ERC-20 token çekimlerini askıya almaya zorladı.

Ek olarak, bu merkezi sağlayıcıların çoğunun bel kemiği olan Amazon’un bir ekip sıkıntılar çektiğini de belirtmekte yarar var. kesintiler geçmişte, başka bir güvenlik açığı katmanı oluşturuyordu. Ethereum’un Infura kesintisi tek problem değil. Daha yakın zamanlarda, Ethereum’un Ethereum 2.0’a geçişi 7 saatlik bir kesinti ile geri ayarlandı ağdaki tek bir düğümün donanım hatası sebebiyle. Bu, hakkaten merkezi olmayan ağların endişelenmesi gerekmeyen bir risktir.

Ademi merkeziyetçilik, Web3 ekonomisinin temel bir ilkesidir ve merkezileştirilmiş blok zinciri altyapısı, onu baltalamakla tehdit eder. Mesela, Solana birden fazla kesinti yaşadı ani trafiği kaldırabilecek kafi, merkezi olmayan düğümlerin olmaması sebebiyle. Bu, ölçeklenmeye çalışan blok zinciri protokolleri için yaygın bir sorundur.

İlişkili: Ölçeklenebilirlik mi, kararlılık mı? Solana ağ kesintileri, çalışmaya hala ihtiyaç duyulduğunu gösteriyor

Ve bu bir tek Solana değil. En iyi blok zincir protokollerinin bir çok, ölçeklendirmenin ve daha merkezi olmayan hale gelmenin bir yolunu bulmakta zorlanıyor. Aslen, Ethereum ve Bitcoin şeklinde büyük blok zincirleri ademi merkeziyetçilik cenginde emin kalırken, daha minik blok zincirleri savaşı yitirdi ve aşırı merkezileştirilmiş düğüm sağlayıcıların elinde %51 saldırılara maruz kaldı.

Mesela, 8 Haziran 2013’te Feathercoin (FTC) %51 saldırısına uğradı. Bu, tek bir varlığın FTC ağının toplam işlem gücünün yarısından fazlasını denetim edebildiği anlamına gelir. Bu, onaylanmış işlemleri tersine çevirmelerine ve hatta yeni işlemlerin gerçekleşmesini durdurmalarına izin verdi.

FTC saldırısı ile hem de, internet sayfası bir DDoS saldırısına uğradı. Bu, kullananların saldırıyla ilgili bilgilere erişmesini yada paralarını ağdan çıkarmaya çalışmasını zorlaştırdı. O zamandan beri, FTC belirsizliğe düştü. Fiyatı düştü ve artık büyük borsalarda listelenmiyor.

Bu tarihsel merkezileştirme, şimdiye kadar Web3 ekonomisi için birincil altyapı sağlayıcıları olan AWS ve Infura şeklinde Web2 bulut sağlayıcılarına aşırı güvenilmesine borçludur. Sadece şimdi, merkezileşmeyi ve blok zincirinin meşhur “tek başarısızlık noktası”nı önlemek için, merkezi olmayan altyapı sağlayıcıları büyük bir ivme kazanıyor. Bu, Web3 ekosistemlerinin sıhhatli ve merkezi olmayan kalması ihtimali için iyi bir haber.

Merkezi olmayan altyapı daha iyi çözümler sunar

Her neyse ki, son yenilikler fazlaca daha merkezi olmayan yeni bir sağlayıcı türünün ortaya çıkmasına niçin oluyor. Bu sağlayıcılar, merkezi bulut sağlayıcılarına güvenmek yerine düğümleri şirket içinde yada hatta kullananların evlerinde çalıştırır.

Merkezileştirilmiş sağlayıcılar avantajlı bir başlangıç ​​yapsa da, merkezi olmayan sağlayıcılar son aşama uygun bir alternatif olarak ortaya çıkıyor. En mühim avantajları, tek bir hata noktası tarafınca ortadan kaldırılamamaları ve bir çok durumda küresel kullanıcılara daha süratli bağlantılar sağlamalarıdır. Ek olarak, merkezi olmayan düğüm altyapısı sağlayıcıları, bağımsız sağlayıcıların veri taleplerine hizmet etmiş olduğu ve mahalli jetonlarında ödüller kazanılmış olduğu yeni ekonomiler yaratır. Bu yeni sağlayıcı türü hızla pazar oranı kazanıyor ve hatta sonunda Web3 altyapısının mevcut görevlilerinin yerini alabilir.

İlişkili: Ademi merkeziyetçilik, DAO’lar ve mevcut Web3 endişeleri

Rekabet kızışıyor

Alanda pazar oranı için rekabet eden Ankr, Flux ve QuickNode şeklinde bir takım değişik sağlayıcı var. Bu rekabet ortamı, yeniliğe yol açmış olduğu ve tutarları düşürdüğü için Web3 ekonomisi için iyidir. Ek olarak, sağlayıcıların hizmetlerini iyileştirmek ve müşterilerine mümkün olan en iyi deneyimi sağlamak için devamlı çaba sarf etmelerini sağlar.

Daha da önemlisi, merkezi olmayan altyapı rekabeti, Web3 ekonomisinin daha çok merkezsizleşmesiyle sonuçlanır. Bu iyi bir şey bundan dolayı ekonomiyi saldırılara ve sansüre karşı daha dayanıklı hale getiriyor. Değişik coğrafyalara yayılmış altyapı sağlayıcıları ile geçmişteki %51 saldırıları geçmişte kalmalı.

İlişkili: Web3 katılımcı ekonomiye dayanır ve eksik olan da budur — Katılım

Sağlayıcılar arasındaki bu rekabet, sıhhatli ve merkezi olmayan bir ekosistemi sürdürmek için dirimsel ehemmiyet taşıyacaktır.

Web3’ün vaadini gerçekleştirmek

Web3’ün vaadi bir tek daha iyi bir web oluşturmak değil, daha iyi bir dünya inşa etmektir. Merkezi olmayan altyapı sağlayıcıları, daha adil, güvenli ve sansüre dayanıklı yeni bir web için temel oluşturuyor.

Statükoyu koruyarak, merkezi barındırma sağlayıcıları gerçek yenilik sağlamada başarısız olur ve sansüre açıktır. Merkezi olmayan altyapı sağlayıcıları ise sınırları zorlamaya ve sıkıdüzen ve saldırılara karşı daha dayanıklı olmalarını elde eden demokratik bir yapı ile mümkün olan en iyi hizmeti sunmaya teşvik edilir.

Bu yazı yatırım tavsiyesi yada tavsiyesi içermemektedir. Her yatırım ve tecim hamlesi risk ihtiva eder ve okuyucular bir karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Burada anlatılan görüş, fikir ve görüşler yalnızca yazara aittir ve Cointelegraph’ın görüş ve görüşlerini yansıtmak yada temsil etmek zorunda değildir.

Gregory Gopman Ankr’da pazarlama şefi olarak vazife yapmış olduğu blok zinciri alanında çalışan bir teknoloji girişimcisidir ve projelerin başlatılmasına ve değerlemelerinin artmasına destek olan Mewn adlı bir blok zinciri danışmanlığı yürütmektedir. Greg, 15 yıl süresince yeni şirketlerde çalıştı – 10 yıl Silikon Vadisi teknoloji şirketleriyle ve 5 yıl kripto projeleri inşa ederek. En fazlaca Akash Network ve AngelHack’in kurucu ortağı olması ve Kadena’nın 100 günde 80 milyon dolardan 4 milyar doların üstüne çıkmasına destek olmasıyla tanınır.