Sunucunun Adamı Daha İyi Bir Bahşiş Vermesi İçin Utandırma Hikayesi İnterneti Bölüyor


Bir karı, 200.000’den fazla kez izlenen bir videoda, müşterisini kendisine daha iyi bir bahşiş bırakması için utandırmayı iyi mi başardığına dair bir öykü paylaştı.

TikTok kullanıcısı @tamela.anderson videoyu yayınladıfena bahşiş bırakan müşterileri utandırmaktan bahseden başka bir kliple birleştirildi ve deneyimi seyircileri ikiye böldü.

AARP tartışıldı yiyecek servisi de dahil olmak suretiyle birinin bahşiş bırakabileceği çeşitli hizmetler.

Bir kadının daha iyi bir bahşiş bırakması için bir müşteriyi utandırmayı iyi mi başardığını anlattığı TikTok videosu viral oldu. Burada, bir restoranda bırakılan bir bahşişin yığın görüntüsü.
vinnstock/iStock

Parçada, “Tam hizmet, oturarak yiyecek için, vergi öncesi faturanın yüzde 15 ila 20’si gelenekseldir” dedi. “Bir büfede yüzde 10 bahşiş bırakın. Yalnız tezgahtan bir sandviç yada kafeinsiz latte mi alıyorsunuz? Minimum yüzde 10 bahşiş verin.”

Bir görgü kuralları uzmanı olan Debby Mayne, birinin beklenen bir bahşişi karşılayamaması durumunda hizmeti kullanmamasını tavsiye etti.

@tamela.anderson, videosunda iki adama hizmet ettiğini ve o sırada sarı saçlı bulunduğunu söylemiş oldu. Bir adam yemeklerin parasını nakit ödedi.

Değişikliği masaya geri getirdikten sonrasında, insanın faturanın yüzde 10 ila 15’ine eşdeğer bir bahşiş bıraktığını fark etti.

@tamela.anderson, “Bana baktı ve ‘Bilirsin, asla sarışınların hayranı olmadım’ dedi” dedi. “Ve asla zaman kaybetmeden ona baktım ve ‘Biliyorsun, boktan bahşişçileri asla sevmedim’ dedim.”

Insanın onu başıyla onayladığını ve onun için aslına bakarsanız bıraktığı bahşişin üzerine 10 dolar daha verdiğini söylemiş oldu.

@tamela.anderson “Utanç verici işler” diyerek sözlerini tamamladı.

Videosu, yorumcular içinde bahşiş verme kültürü hakkında bir münakaşa başlattı.

Bir seyirci, “Öfkeniniz müessesenin sahiplerinde olmalı” diye yazdı. “Sana muntazam ödeme yapmayanlar onlar.”

Bir diğeri, @tamela.anderson’ın bahşiş borcu olmadığını öne sürdü.

Değişik bir videoda @tamela.anderson, restoran sahiplerine üzülmesi icap ettiğini söyleyen yoruma cevap verdi.

“Bu tamamen adil olurdu, fakat durum bu değil” dedi. “Artık bahşiş vermemeye kabul eden hepimiz, işletme sahiplerini restoran çalışanlarına daha çok ödeme halletmeye zorlamayacaktır.”

Bunun yerine @tamela.anderson, birçok çalışanın başka işler aramak için işi bırakacağını söylemiş oldu.

Bazıları insanın başlangıçta bıraktığının standart bahşiş bulunduğunu söylemiş oldu, sadece ötekiler onun savunmasına atladı.

Bir seyirci, “Bu hakikaten adil zira ilkin sizin için geldi,” yorumunu yapmış oldu.

“Kelimenin tam anlamıyla 18’den azını asla duymadım [percent] Ölçü olarak, bu yorumlar şok edici” diye yazdı. “On yıl ilkin sunucuydum ve çoğu zaman minimum 20 [percent]”

Bir başkası da bu düşünceye katılıyor ve yüzde 20’lik bir bahşişin oturarak hizmet için standart bulunduğunu, yüzde 5 ila 15’lik bir bahşişin ise karşı hizmet için standart bulunduğunu öne sürdü.

“Hizmet etmek son aşama yorucu ve insanoğlu bahşişler için buna katlanıyor” dediler.

Haber Haftası yorum için @tamela.anderson’a ulaştı.

Pek fazlaca insan, internete bahşiş verme kültürüyle ilgili hikayelerini aldı ve çoğu zaman bir münakaşaya yol açtılar.

Viral bir TikTok Müşterinin iddiaya nazaran sürücüye bahşiş bırakmadığı iddiasıyla 10 dakikadan fazla tezgahta bekleyen bir DoorDash siparişi gösterdi.

başka bir video “Bahşiş tuzağı” hakkında konuştuk, bu da yüksek bir bahşişin teklif edilmiş olduğu, sadece hizmet tamamlandıktan sonrasında büyük seviyede azaltıldığı yada alındığı anlamına gelir.

Gene de, bir kadın Bahşiş verme kültürünün kontrolden çıktığını açıklamasının arkasından TikTok izleyicilerinin desteğini aldı.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası