LoRa-Powered Kuşevleri, İnternet Kesildiğinde Kablosuz Ağ Bağlantısını Etkinleştiriyor


İnternete dönüşen ağların tasarım gereksinimlerinden biri, harpte bazı düğümler yada bağlantılar dönem dışı bırakılsa yada yok edilse bile, çalışmaya devam etme kabiliyetiydi. Bugünün internetine hala güç elde eden paket anahtarlamalı mimari, bunun direkt bir sonucudur: bir bağlantı emek harcamayı durdurursa, data otomatikman amaçlanan varış noktasına doğru yönlendirilir. Bununla beraber, teknoloji devleri küresel webin giderek daha büyük kısımlarını işgal ederken, bunlardan birindeki kesinti gene de büyük aksamalara niçin olabilir. Ek olarak, aynı şebekeye birden fazla düğüm bağlıysa, büyük ölçekli bir güç kesintisi ağın büyük bölümlerini dönem dışı bırakabilir.

Yanlarında bir çekiç olan altı parça tahta
Kuş evini yalnız altı parça odun oluşturuyor.

Giriş Wellesley Amatör Radyo Derneği tarafından LoRa Birdhouse projesi bu, oldukca ufak bir ölçekte olsa da, bu iki problemi çözer. Doğu Massachusetts’teki amatör radyo operatörleri tarafınca geliştirilen bu, temelde genel amaçlı LoRa tabanlı bir paket anahtarlama ağıdır. Açık kaynaklı donanıma ve yaygın olarak bulunan bileşenlere dayandığından, tasarımı her insanın kendi alanında benzer bir ağ kurmasına olanak tanır.

Ağ, komşularından ileti alabilen ve onları nihai hedeflerine iletebilen düğümlerden oluşturulmuştur. Her düğüm, verilerini bir ESP32 mikro denetleyicisinden alan 902-928 MHz bandında çalışan bir Semtech SX1276 alıcı-verici ihtiva eder. Düğümler, dışarıdaki stratejik konumlara yerleştirildi ve ekolojik ayak izlerini azaltmak ve ek olarak bir elektrik kesintisi durumunda esnekliği sağlamak için güneş panelleri tarafınca destekleniyor. Tüm projeyi daha da çevre dostu hale getirmek için her bir düğüm, ufak kuşlara barınak elde eden bir kuş evine yerleştirildi.

Kullanıcılar, bir USB kablosu kullanılarak bir PC’ye bağlanabilen değiştirilmiş ağ düğümleri vesilesiyle ağa erişebilir. Şu anda, daha kullanıcı dostu bir arayüz planlanmasına karşın, ağ ile etkileşime girmenin tek yolu bir seri terminal programıdır. FCC kuralları ek olarak tüm kullananların (kuş sakinleri hariç) lisanslı amatör radyo operatörleri olmasını ve tüm trafiğin şifrelenmemiş kalmasını gerektirir. Testler, düğümler arasındaki bir kilometrenin doğru koşullarda çalışabileceğini ve ağların oldukça geniş alanlara yerleştirilmesini sağladığını göstermiştir.

Birdhouse Ağı, nükleer bir kıyamet durumunda bir tak-çalıştır web yedeği olmasa da, paket anahtarlamalı kablosuz ağ teknolojisini tecrübe etmek için muhteşem bir sistem sağlar. Benzer LoRa tabanlı ağ girişimleri gördük. , Cellsol ve Meshtastictümü herhangi bir merkezi donanım gerektirmeden kablosuz kontakt kurmanın bir yolunu sağlar.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası