İnterneti Merkezileştirmek İçin ‘Kısmen Suçluyum’


  • Jack Dorsey, “bulgu ve kimliğin şirketlerde merkezileştirilmesi internete hakikaten zarar verdi” dedi.
  • Kasım ayında CEO görevinden çekilme eden Twitter kurucusu, kısmen kendini suçladığını söylemiş oldu.
  • Dorsey daha ilkin interneti merkezden uzaklaştırma çabalarını desteklemişti.

Twitter kurucusu Jack Dorsey Cumartesi günü yapmış olduğu açıklamada, bugün netin durumu için kısmen kendini suçladığını söylemiş oldu.

Dorsey, “usenet, irc, web… hatta e-posta (PGP ile)… inanılmazdı,” dedi. cıvıldamak, netin ilk günlerine kadar uzanan belirli çevrimiçi yazışma sistemlerine atıfta bulunur. “Bulgu ve kimliğin şirketlerde merkezileştirilmesi internete hakikaten zarar verdi.”

Dorsey, “Kısmen suçlu olduğumun farkındayım ve pişmanım,” diye devam etti.

2006 senesinde Twitter’ın kurucu ortağı olan ve daha ilkin CEO olarak vazife meydana getiren Dorsey, istifa Kasım ayında, daha ilkin netin ademi merkezileştirilmesini destekledi.

Twitter, eski Başkan Donald Trump’ı kurallarını ihlal etmiş olduğu için platformdan yasakladıktan sonrasında, Dorsey dedim eylemin “tehlikeli bulunduğunu hissettiğim bir emsal: bir kişinin yada firmanın küresel kamusal konuşmanın bir kısmı üstünde haiz olduğu güç” bulunduğunu hissetti.

Dorsey hala CEO iken, Twitter finanse etti Mavi gökyüzü, merkezi olmayan bir toplumsal medya sisteminin daha çok konuşmaya izin vereceğini söylemiş oldu. Geliştirilmesi seneler alacak sistem, gücü kullanıcıların ellerine geri verin ve birçok farklı sosyal ağın oluşturulmasına izin verin.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası