İnternet yavaş mı? İşte bunların 11 sebebi ve iyi mi düzeltileceği


kaplumbağa-dostu-aydınlatma-lorawan-for-good.png

Buralarda görmek istediğimiz tek tür yavaş hızlar.

Jaco Beukman, Getty Images/iStockphoto

Evde yavaş web hızları mı yaşıyorsunuz?

ZDNet’in Önerileri


En iyi VPN hizmetleri

En iyi VPN hizmetleri

Her uzaktan çalışan, çevrimiçi ortamda güvende kalmak için sanal bir hususi ağ düşünmelidir.

Birçoğumuz artık evde mühim oranda vakit geçirdiğimiz için, bilhassa aynı mülkte birden fazla insan olduğunda, kapasite mücadelesi bir takım bağlantı sorununa yol açabilir.

Bağlantı düşüşleri, darboğazlar, gecikmeli içerik akışı ve indirmeler ve düşük hızlar, ev web hizmetlerinde sık görülen sorunlardır ve bu, sağlayıcınızın hatası olmayabilir.

Ek olarak: Uzaktan çalışma ve öğrenme için ağınızı nasıl optimize edebilirsiniz?

Aşağıda, internetinizin yavaş olmasının yaygın nedenlerini araştırıyoruz ve bu tarz şeyleri iyi mi düzelteceğinize dair tavsiyeler sunuyoruz.

İçindekiler

Bant genişliğinizi değerlendirin

Durağan(durgun) hız sorunlarınız var ise, dikkate almanız ihtiyaç duyulan ilk şey bant genişliğinizdir.

Günümüzün cihazları ve bant genişliği talepleri ile başa çıkabilecek bir pakette olduğunuzdan güvenli olun. ZDNet’ten Steven J. Vaughan-Nichols tarafınca belirtildiği şeklinde, minimum hız 30 Mb/sn tavsiye edilir. Birçok alana yalnız kablo bağlantıları ile hizmet verilirken, fiber var ise daha iyi hızlar sağlamalıdır.

Ek olarak bakınız: Yavaş Wi-Fi? Ev ofis ağınızı hızlandırmanın 8 yolu

Oldukça fazla bant genişliği kullandığınızı düşünüyorsanız, web sağlayıcınız hizmetinize engelleme getirmiş olabilir. Öyleyse, problemi çözmek için sağlayıcıyı aramanız ve kim bilir sözleşmenizi tekrardan görüşme etmeniz yada sağlayıcıları tamamen değiştirmeniz gerekecektir.

hızınızı deneyin

Halihazırda fiber şeklinde bir paketteyseniz ve ödediğiniz ücret sebebiyle web hızınızın yavaşlamasının bir sebebi yoksa, şuraya gidin: hız testi.net yada Fast.com bağlantınızın gerçek zamanlı analizi için.

Bu parasız hizmetler, aşağıda gösterildiği şeklinde indirme ve yükleme hızlarınızı pingler ve denetim eder:

ekran görüntüsü-2021-02-01-at-11-13-17.png

Mesela 30 Mbps’ye kadar bir paket için ödeme yapıyorsanız ve yalnızca 2 yada 3 Mbps hız alıyorsanız, bu ISS’nizde bir mesele olabilir.

Bu aşamada, bölgede bir kesinti olup olmadığını görmek için sağlayıcınızla görüşmeye kıymet – bunu yapmanın kolay bir yolu, ISS’nizin adını ve “kesintiyi” bir arama motoruna yazmak yada internet sayfalarını ziyaret etmektir. Ek olarak bir yada iki komşunuza mesele yaşayıp yaşamadıklarını sorabilirsiniz.

Yönlendiricinizdeki yanıp sönen ışıklar, kablolar yada bağlantı kutuları şeklinde evinizin dışındaki bir problemi da izah edebilir.

Sadece, mesele yaşadığınız yalnızca çevrimiçi belirli bir hizmetse, şuraya gidin: Herkes için ya da sadece benim için aşağı, adresi yazın ve yavaş hızınızın yada bir tesir alanına bağlantınızın başarısız olmasının bir üçüncü taraf problemi yada kesintisi olup olmadığını deneyin. Kimi zaman, web tesir alanlarına erişememek hizmetinize bağlı değildir, bunun yerine ISS’ler yada içerik dağıtım ağları (CDN’ler) ile ilgilidir; Haziran ayında kesinti 2021.

Ek olarak: En iyi internet hız testleri: Güvendiğimiz beş test

Yönlendiricinizi sıfırlayın

Kimi zaman en rahat izahat doğru olandır. Hızınız düşüyorsa, yönlendiricinizin fişini çekmeyi, 10 saniye kadar kapalı bırakıp tekrardan başlatmayı deneyin. Bir bilgisayarın kimi zaman yenilenmeye ihtiyacı olduğu şeklinde, yönlendiriciler de kimi zaman bunu yapar.

Yönlendiricinizin konumunu deneyin

Evinizi bağlamak için kullanılan iki genel donanım kategorisi vardır: geleneksel bir yönlendirici yada ağ ağı (bir mobil cihaza ve hücresel 3G/4G/5G kurulumuna güvenmiyorsanız).

Geleneksel yönlendiriciler, sizi ISP hizmetinize bağlamak için merkezi bir merkez görevi görür. Bu yönlendiriciler, trafiği tek bir erişim noktası üstünden yönetir.

Karşılaştırıldığında, ağ ağları İnternet erişimi için bir düğüm ağı oluşturan pazara daha çağıl giriş yapanlardır. Tek bir yönlendiriciye bağlanan her ev aleti yerine, bu ürünler bir hub ve evinizin değişik bölgelerine yerleştirilebilen düğümler ihtiva eder ve cihazlar, web’e erişmek için en yakın düğüme bağlanır.

ISS’niz tarafınca sağlanan varsayılan yönlendirici şeklinde geleneksel donanım kullanıyorsanız, uzaklaştıkça bağlantı sorunları, yavaş hızlar ve kesintiler riskinin o denli yüksek bulunduğunu unutmamanız gerekir. Kolay bir çözüm, yönlendiricinizi – kim bilir ev ofisinizin yakınına – taşımak yada Wi-Fi genişletici sinyal enerjisini çoğaltmak için.

Nesneler de aygıtlarınız ve yönlendirici arasındaki bağlantıları engelleyebilir. Mümkünse, yönlendiricinizin etrafındaki dağınıklığı minimumda tutmaya çalışın.

Bir ağ ağı düşünün

Bununla beraber, bir bahçede yada avluda bulunan daha büyük mülkler yada ev ofisleri, tek bir merkezi web merkezi tarafınca hizmet veremeyebilir. Bu durumda, yönlendiricinizi taşımak kafi olmayacaktır ve bunun yerine bir ağ ağı düşünmenin zamanı gelmiş olabilir.

Ek olarak: Mesh ağı ve geleneksel Wi-Fi yönlendiriciler: Ev ofisiniz için en iyisi nedir?

Bu notta, her iki kategori de makul hızlar sağlayabilir – sadece ağ ağları, gelişmiş bağlantı için bazı hızlardan fedakarlık etme eğilimindedir. Akış, oyun ve güç tüketen iş uygulamaları için direkt, yüksek süratli bağlantılara ihtiyacınız var ise, bir yükseltme standart yönlendiricinize eklemek, kıymetli bir yatırımdır ve muhtemelen bir ağ kurulumundan daha iyi performans gösterecektir. Çoğu zaman bir ISP tarafınca sağlanan varsayılan yönlendirici, günümüz evlerinde bant genişliği taleplerini karşılamayabilir.

Eski donanımınız desteklemiyorsa, yüksek süratli bir web planına kaydolmanın da bir anlamı yoktur. Bu yüzden, yavaş hızlar bir sorunsa, yönlendiricinizin yaşını da göz önünde bulundurmalısınız.

Ek olarak bakınız:

Kablolamanızı deneyin

Göz ardı edilebilecek sadece bağlantı yada hız problemlerine niçin olabilecek bir şey, yönlendiricinizi bir anahtara, telefon jakına yada PC’ye bağlayan kablolardır. Kablolarınız eskiyse, onları yenilemeyi ve eski ADSL/Ethernet kablolarını değiştirmeyi düşünebilirsiniz ve bunun problemi çözüp çözmediğine bakın.

İnternet korsanlarını bulun ve kaldırın

Yavaş hız problemi yaşıyorsanız, bunun sebebi başka birinin web aboneliğinizi ele geçirmesi olabilir. Yönlendiriciler çoğu zaman varsayılan olarak ayarlanmış rastgele bir parolayla gelir ve yönlendiricinizdeki bir etikette basılıdır, sadece parolanızı zayıf bir şeyle değiştirdiyseniz, güvenli olmayan bir protokol kullanıyorsanız yada bir Wi-Fi etkin noktanız açıksa, risk altında olabilirsiniz. sizin izniniz olmadan ağınızı kullanan öteki kişilerin

Bağlantınızı kilitlemek yada şifrenizi değiştirebilmek için bir tarayıcıda yönlendiricinizin yapılandırma sayfasına gidin. Satıcınızın belirli yönlendirici adresini (çoğu zaman 192.168.0.1 şeklinde bir şeydir) denetim etmeniz yada yönlendirici türünüzle bir Google araması yapmanız gerekir; bu, yönlendirici ayarlarına erişmek ve istenmeyen kullanıcıları başlatmak için ihtiyacınız olan adresi sağlamalıdır.

Daha azca kalabalık kanala geç

Wi-Fi kanalları, verilerin gönderilmesini ve alınmasını kolaylaştırır. Oldukça fazla bağlantınız olduğunda bu, geniş bant bağlantınızı yavaşlatan bir darboğaza niçin olabilir. Bağlı olarak hangi kanallar yönlendiriciniz kullanırsa, daha azca sıkışık trafik yollarına geçiş yapabilirsiniz.

değişik var Android ve iOS Wi-Fi kanallarınızı kolayca çözümleme etmek ve ağınıza hangi cihazların bağlı bulunduğunu ortaya çıkarmak için uygulamalar. Kanalları değiştirebilmek için yönlendiricinizin yapılandırma sayfasında oturum açabilir ve mevcut seçenekler arasından seçim yapabilirsiniz.

Değişik bir VPN konumu deneyin

Sanal hususi ağ (VPN), cihazınız ve sunucular içinde meydana getirilen bağlantılara bir şifreleme katmanı ekleyen ve ek olarak IP adresinizi maskeleyen bir yazılımdır. Artık çoğumuz evden çalıştığımız için ofisler, kurumsal kaynaklara güvenli bir halde erişmek için bir VPN kullanmanızı gerektirebilir.

Bir VPN’ye ödeme icra eden bir satın alan olarak abone olabilir yada parasız bir hizmet seçebilirsiniz. Ücretli seçenekler çoğu zaman daha hızlıdır, sadece trafik için bir aktarma kullandığınız için gene de internetinizi yavaşlatabilir – ve VPN hizmeti yoğun zamanlarda kullanılıyorsa, tıkanıklık da olabilir.

Ek olarak: En iyi VPN hizmetleri: Güvenli ve hızlı, bedavaya gelmez

Süratli bir düzeltme, çoğu zaman VPN’niz tarafınca sunulan değişik bir konum seçeneğini denemektir; mesela, bir New York sunucusuna ayarlanan Londra kullanıcıları, İngiltere’de bulunan değişik bir sunucu kullanmayı deneyebilir. Sadece, tüm VPN’ler eşit yaratılmamıştır ve sunulan hızlar içinde mühim farklılıklar olabilir.

Parasız VPN’ler çoğu zaman tavsiye edilmez şundan dolayı parasız erişim karşılığında devamlı değiş tokuş — bunun güvenlik, kişisel verileriniz yada hız açısından olup olmadığı. Parasız bir VPN seçeneği kullanıyorsanız ve düşük hız dayanılmazsa, bunun yerine ücretli bir hizmete kaydolmayı düşünebilirsiniz.

Mevcut en iyi seçimlerimiz şunları ihtiva eder: ExpressVPN, sörf köpekbalığıve NordVPN.

Okumaya devam etmek:

Fena amaçlı yazılımları tara

İnternetinizin yavaş olmasının bir başka sebebi de donanımınız yada ISS’niz ile ilgisi olmayabilir. Bilgisayarınıza rahatsız edici yazılımlar şeklinde fena amaçlı yazılımlar bulaştıysa, program hafıza rezervlerini alarak genel performansı düşürüyor olabilir. Güvenli olmak için bir virüsten koruma taraması çalıştırın.

Ek olarak bakınız:

Arka plan kullanımınızı deneyin

Son olarak, yoğun kaynak talepleri yada akış gereksinimleri olan bazı mobil uygulamalar ve PC programları, siz bilincinde olmadan gerekseme duyduğunuz bant genişliğini kaplayabilir. Etken olmanız gerekmeyen tüm yazılımları kapatın.


Bir ipucu var mı? WhatsApp ile güvenli bir halde iletişime geçin | +447713 025 499’da yada Keybase’de sinyal: charlie0


Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası