İnternet, GIF Yaratıcısı Stephen Wilhite’ı Anıyor


Stephen Wilhite, GIF’i 1980’lerde yarattı

Pek bir çok Stephen Wilhite’ın adını bilmese de, birçoğu onun icadı olan GIF’i kullandı. Wilhite geçen hafta 74 yaşlarında COVID’den öldü. 1980’lerde CompuServe adlı bir teknoloji şirketinde çalışırken GIF’i geliştirdi ve yapmış oldu. GIF, Grafik Değişiklik Biçimi anlamına gelir ve bireylerin yüksek çözünürlüğünde olan görüntüleri geri dönen hareket halinde göndermelerine olanak tanır. CompuServe şirketi, 1980’lerde web hızlarının aşırı yavaş olduğu bir zamanda görüntüleri renkli göndermenin bir yolu olarak GIF’i kamuya açık hale getirdi. Wilhite 2000’lerde emekli oldu ve zamanının çoğunu eşiyle gezi ederek geçirdi.

GIF’ler webin her yerinde patladıktan sonrasında, düzgüsel metinlerde ve WhatsApp konuşmalarının yanı sıra meme’lerde kullanıldığında, kelimenin doğru söylenişi üstünde çevrimiçi olarak büyük bir münakaşa başladı. Ana münakaşa mevzusu, dev benzer biçimde kelimelere benzer “yumuşak” bir G ile mi yoksa üzüm kelimesi benzer biçimde “sert” bir G ile mi söyleniş edildiğiydi. Sadece Wilhite’ın kendisi bunu iyi mi söyleniş etmiş olduğu mevzusunda son aşama açıktı ve söyleniş edilmesini bekliyordu. 2013 senesinde bir röportajda New York Times “Oxford İngilizce Sözlüğü her iki söylenişi da kabul ediyor. Onlar yanlış. Yumuşak bir ‘G’, ‘jif’ olarak söyleniş edilir. Hikayenin sonu.”

Wilhite’ın ölümünün arkasından birkaç Twitter kullanıcısı onu mümkün olan en uygun şekilde GIF’lerle onurlandırdı. Stephen Wilhite, en sevilmiş olduğu GIF’lerden birinin, biz internette viral terimini kullanmadan ilkin viral olan dans eden bebek bulunduğunu söylemişti.

Wilhite’ın internete ve çağıl web kültürüne katkısı asla hatırlanacak.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası