California, çocuklar için sıkıntılı web gizlilik kurallarını geçme yolunda


Kaliforniya yasama organı, eyalet web düzenlemesinde federal hükümeti bir kez daha zorlarken, bu hafta çocuklar için sıkıntılı çevrimiçi gizlilik kurallarını geçirme yolunda aşama kaydediyor.

Niçin mühim: Kaliforniya’nın belirlediği herhangi bir kaide, öteki eyaletlerde öykünmek yasaları teşvik edeceğinden emindir ve Kurultay’yi benzer ülke çapında yasalar üstünde hareket etmeye zorlayabilir.

Ne oluyor: Kaliforniya Çağına Uygun Tasarım Kodu olan AB2273 önerisi, bu hafta eyalet Senatosu ve Meclisinden geçmeye ve sonrasında Vali Gavin Newsom’un imza masasına geçmeye hazırlanıyor, teklifin arkasından kaynaklar Axios’a söylemiş oldu.

  • Newsom, yasa tasarısı hakkında kamuoyuna izahat yapmadı. Geçenlerde bir çıkış yapmış oldu yeni plan Kaliforniya’daki gençlerin ruh sağlığı hizmetlerine erişimini artırmayı amaçlıyor.

Detaylar: Kaliforniya önerisi benzer geçen yıl yeni kurallar geçti Birleşik Krallık’ta, teknoloji firmalarının push bildirimleriyle evlatları iyi mi hedefleyebileceğini yöneten, mesajlaşma kontrollerini mecburi kılan ve reşit olmayanları çevrimiçi ortamda güvende tutmayı amaçlayan öteki özellikleri elde eden.

  • Uyumsuzluk için ağır para cezaları içeren tasarı, California başsavcısını icradan görevli tutuyor. Bir teknoloji endüstrisi kazanımı, ihtimaller içinde ihlallere herhangi bir para cezasından ilkin 90 günlük bir “tedavi” süresi veren bir değişikliktir.

Kaliforniya faturası hedefleri 18 yaşın altındaki “evlatların erişmesi olası” çevrimiçi hizmetler.

  • Sanayi temsilcileri, bu yaşın daha düşük olması için başarısız bir halde baskı yapmış oldu.
  • Evlatların çevrimiçi gizliliğini düzenleyen ABD yasası COPPA, bilhassa evlatları hedefleyen siteler için geçerlidir ve 13 yaşından küçükleri korur.

Ne diyorlar: TechNet’in California yönetici direktörü Dylan Hoffman, Axios’a verdiği demeçte, “Bu tasarı iyileşmiş olsa da, Kaliforniya’daki ve ülke genelindeki istenmeyen neticeleri mevzusunda endişeliyiz.” TechNet, Amazon, Apple, eBay, Google, Meta ve Snap benzer biçimde teknoloji firmalarını temsil eder.

  • Hoffman, “Bu, işletmeler için kafa karışıklığı ve uyumluluk komplikasyonları yaratan eyalet yasalarının bir yaması yerine evlatları çevrimiçi ortamda korumak için evrensel standartları içeren bir federal gizlilik yasasına niçin ihtiyacımız bulunduğunun bir başka örneğidir.” Dedi.
  • Eski bir California yasama mahremiyeti çalışanı olan Nichole Rocha, “Yasama süreci süresince sektör temsilcileri de dahil olmak suretiyle paydaşlarla beraber çalışıyoruz ve yasanın gençlere sağlayacağı korumaları azaltmadan ergonomik endişelerini gidermek için her türlü çabayı gösterdik.” AB 2273’ün sponsoru olan 5Rights Vakfı için ABD İşleri’nden Axios’a verdiği demeçte.
  • Duruma aşina olan bir sanayi lobicisi, son şekli olması olası olan yasa tasarısının mevcut metnini muhteşem değil, “uygulanabilir bir standart” olarak nitelendirdi. [companies] düşünmeye başlayabilir.”

Öteki taraf: Bill karşıtları, AB2273’ün mühim bir bileşeni olan “çocuk kullananların yaşını tahmin etme” yöntemiyle yaş doğrulamanın kullanıcılar için aşırı külfetli ve istilacı bulunduğunu söylüyor.

  • “[AB2273] İnternet üstünden hepimiz için dijital engeller dikecek; bazı işletmeleri sektörden tamamen uzaklaştırmak; çocuklar dahil herkesi daha çok mahremiyet ve güvenlik risklerine maruz bırakmak; savunmasız kullananların gerekseme duydukları kırılgan bilgilere erişimini engellemek; eleştiri ve data uçuran içinde ne olduğu caydıran ürpertici efektler oluşturmak; California küçükleri için interneti küçültmek; Santa Clara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde hukuk profesörü olan Eric Goldman, bir yazısında, California reşit olmayanları kalıcı bir mesleki dezavantaja soktu” dedi. 22 ağustos.

sayılarla: Tech ve öteki gruplar, Axios tarafınca görüntülenen eyalet başvurularına nazaran 2021-22 Kaliforniya yasama oturumunda AB2273’te lobi faaliyeti yürütüyor.

  • Amazon, AB2273 de dahil olmak suretiyle 2021-22 oturumunun 6. çeyreğinde Kaliforniya yasama meclisinde lobi yapmak için 211.124 dolar harcadı. Tasarı çevresinde lobi faaliyetlerine aşina olan kaynaklar, Axios Amazon’un bilhassa AB2273’ün tesiri, bilhassa yaş bileşeni mevzusunda endişeli bulunduğunu söylüyor.
  • TechNet, AB2273 dahil olmak suretiyle 2021-22’de Kaliforniya’da lobi faaliyetleri için 458.428 $ harcadı. Ek olarak AB2273 de dahil olmak suretiyle Kaliforniya’da 2021-22 için TikTok 37.500 $ harcadı; News Media Alliance 20.000$ harcadı; Snap 190.000 $ harcadı; Google 47.000 $ harcadı ve Twitter 16.000 $ harcadı.

Sıradaki ne: Tasarı Pazartesi günü erken saatlerde eyalet Senatosu’nda oylanacak ve derhal arkasından meclisten geçmesi umut ediliyor. Newsom tarafınca imzalanırsa yasa 1 Temmuz 2024’te yürürlüğe girecek.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası