Yurt dışından telefon getirenler… En çok sizi ilgilendiriyor! 2023 IMEI kayıt ücreti belli oldu: İşte ödemeniz gereken ücret

Yurt dışından ülkeye girerken yanında telefon getiren vatandaşlar olabiliyor. Sadece yurt dışından alınmış mobil cihazların Türkiye’de kullanılabilmesi için IMEI numaralarının BTK tarafınca kayıt altına alınması gerekiyor. Bu yüzden yurt haricinde telefon getirme harcı olarak da malum IMEI kayıt harcını ödemek de gerekiyor. 2023 IMEI kayıt ücreti, yurt dışından telefon getirmek isteyenler tarafınca bir süredir merak ediliyordu. 2023 yılı için tekrardan değerleme oranının netleşmesiyle ise IMEI kayıt harcı olarak da malum 2023 yurt dışından telefon getirme harcının tutarı da ortaya çıktı.

YENİDEN DEĞERLEME ORANI NETLEŞTİ

Gömü ve Maliye Bakanlığı tarafınca belirlenen tekrardan değerleme oranına esas teşkil eden Yİ-ÜFE, ekim ayı sonunda 12 aylık averajlara bakılırsa yüzde 122,93 artış gösterdi. Çeşitli vergi ve harçlarla ilgili kanunlarda, vergi, harç ve ceza tutarlarının her yıl tekrardan değerleme oranı kadar artması öngörülüyor.

Yurt dışından telefon getirme harcı da bu harçlardan biri olarak biliniyor.

Cumhurbaşkanı, Vergi Usul Kanunu kaynaklı artırma yada azaltma yetkisini kullanmazsa 2023 senesinde vergi ve harçlar yüzde 122.93 oranında artacak.

2023’TE YURT DIŞINDAN TELEFON GETİRME HARCININ ÜCRETİ

Eğer bir değişim eğer olmazsa, bu tekrardan değerleme oranıyla 2023 senesinde yurt dışından telefon getirme harcı 6 bin 90 liraya yükselecek.

TRAFİK CEZALARI, PASAPORT ÜCRETLERİ…

Öte taraftan, 4 yıl ve daha çok süreli pasaportların ücreti 3 bin 294 liraya, geçişlik defter ücreti 543.4 liraya çıkacak. En düşük trafik cezası 953 liraya yükselirken icraya başvurma harcı 179 lira, batkı harcı 296 lira, kişi şirketi tecim sicil harcı ise 3 bin 853 lira olarak uygulanacak.

Yeni yılda güvenlik kemeri takmamanın cezası, 196 liradan 437 liraya, kırmızı ışıkta geçmenin cezası, 427 liradan 952 liraya çıkacak.

Trafikte hız sınırını yüzde 10 ile yüzde 30 içinde aşan sürücülere 952 lira, yüzde 30 ile yüzde 50 içinde aşanlara bin 980 lira ve yüzde 50 aşanlara 4 bin 64 Lira ceza kesilecek.

Alkollü vasıta kullanmanın cezası da 4 bin 64 lira ile 8 bin 190 lira içinde değişecek.

CUMHURBAŞKANI’NIN YÜZDE 50 AZALTMA YETKİSİ VAR

Vergi Usul Kanunu uyarınca Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, vergi ve harçlarda tekrardan değerleme oranını yüzde 50 azaltma ve yüzde 50 artırma yetkisi bulunuyor. Motorlu Taşıtlar Vergisi’nde ise Cumhurbaşkanının artırma yetkisi yüzde 50 olmakla beraber, indirme yetkisi yüzde 80 düzeyinde. Cezalarda ise duyuru edilen tekrardan değerleme oranları değiştirilemiyor. (İHA-AA)

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Dünya alarmda! Nereye düşeceğini kimse bilmiyorDünya alarmda! Nereye düşeceğini kimse bilmiyor
Sosyal medya bu acılı anneyi konuşuyor! Fuhuş detayı kahrettiToplumsal medya bu acılı anneyi konuşuyor! Fuhuş detayı kahretti
Deniz Baykal iddialar sonrası suskunluğunu bozdu! CHP'den istifa edecek mi? Deniz Baykal iddialar sonrası suskunluğunu bozdu! CHP’den çekilme edecek mi?

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası