Yeni Ufuklar size cüce gezegenden mesaj getirdi

Pluto’ya iniş yapmak nasıl olurdu? NASAbu rüya gibi deneyimi evde yaşatmak için ‘New Horizons’ (Yeni Ufuklar) adlı uzay aracından görüntülerle hazırlanmış bir video yayınladı.

Bu ‘cüce gezegen’e kadar hiçbir insan yapımı makine indirme yapamasa da, fotoğraflara uygulanan renklendirme tekniğiyle bu inişe en yakın deneyimin sağlanması amaçlanıyor.

100’den fazla yüksek hızlardaki fotoğrafın montajıyla elde edilen bu videoyu oluşturmak için, havacılık uzay aracı Yeni Ufuklar, bir buçuk senedir Pluto’nun yörüngesinde fotoğraf çekiyor.

Dünya ile arasında yaklaşık beş milyar kilometreyi bulan kısıtlamalar nedeniyle, Yeni Ufuklar’dan gelen bilgi ve birikimleri almak 16 ay sürüyor.

Uzay aracının bundan sonraki Durağı ise Pluto’nun 1.6 milyar kilometre ötesi.

Yeni Ufuklar ekibinden Amy Shira Teitel, gelecek planlarını şöyle açıklıyor:

“Görev hiçbir zaman sadece bir yeri bulunmamıştır. Aslında, bu görev Pluto-Charon sistemlerini keşfetmenin yanı sıra Kuiper Kuşağı Cisimleri hakkında da bilgi toplama amaçlı oldu.”

Pluto’nun ana uydusu Charon ve çevresindeki küçük cisimler hakkında ortaya çıkan birçok detayı açığa çıkaran Yeni Ufuklar, bilinen diğer bilinmeyenleri de hale getirmek için görev başında.

Teitel yeni hedeflerini açıklıyor:

“Yeni Ufuklar takımının planları, Hubble Uzay Teleskopu ile 2014’te keşfedilen 2014-MU69 hedefini almış durumda. Bu hedef oldukça heyecan verici çünkü, biz Pluto da dahil olmak üzere Kuiper Kuşağı nesnelerinin, bununla aynı ana maddeden oluştuğunu düşünüyoruz.”

Kuiper Kuşağı Neptün’ün dış gezegeninin dışında gezegenler ve kuyruklu yıldızlardan oluşan dairesel bir bölgeye verilen ad.

2006’da ‘resmen’ gezegen levhasını kaybeden Pluto, bu kuşağın en büyük cismi konumunda. Pluto’nun da kuşağında bulunan birçok başka gibi yüzeyini dağlar ve buzlu volkanlar oluşturuyor.

Yeni Ufuklar’ın bir sonraki büyük görevi olan MU69 cismine uçuşu Ocak 2019’da yapılması planlanıyor.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası