Yeni bir dönem başlıyor: “Beynimize çip takacak” denilen Elon Musk’tan ise şok bir karar geldi! Kendi kafasına da yerleştirecek

Elon Musk’a ilişkin olan ve beyin implantları geliştiren beyin-bilgisayar arayüzü şirketi Neuralink, dün akşam Kaliforniya’daki genel merkezinde bir etkinlik düzenleyerek yaşanmış olan yeni bir gelişmeyi duyurdu. Neuralink, madeni para büyüklüğündeki beyin implantını altı ay içinde insanlara yerleştirmeye başlamayı hedeflediğini deklare etti. Böylece yeni bir devrin kapısı açıldı.

The Verge’ün haberine nazaran; Düzenlenen etkinlik esnasında Musk, firmanın bir insanlı klinik gözlem için lüzumlu evrakların çoğunu ABD Birleşik Devletleri’ndeki tıbbi cihazları düzenleyen Besin ve İlaç İdaresi’ne (FDA) teslim ettiğini kaydetti.

İŞTE ALDIĞI ŞOK KARAR: KENDİ KAFASINA YERLEŞTİRECEK!

Elon Musk’ın Neuralink emekleri sebebiyle “Beynimize çip takıp bizleri denetim edecek” diyen fazlaca sayıda şahıs var. Sadece Musk, bu kişileri dumura uğratabilecek bir karar almış durumda. Musk, almış olduğu kararla çip denilen aleti, gelecekte kendi kafasına yerleştireceğini deklare etti.

“KAFATASINIZIN BİR PARÇASINI BİR AKILLI SAATLE DEĞİŞTİRMEK GİBİ BİR ŞEY”

Musk, beyne implant yerleştirmeyi “kafatasınızın bir parçasını bir akıllı saatle değişiklik yapmak benzer biçimde bir şey” olarak nitelendirdi. Ek olarak “Kulağa olağanüstü gelse de, omuriliği kopmuş birine tüm vücut işlevselliğini geri kazandırmanın mümkün olduğuna eminiz.” dedi.

Neuralink Show and Tell, Fall 2022 20-19 screenshot

Şirketteki araştırmacılar, felçli kişilerde hareketi geri kazanmaya, körlük problemi yaşayan kişilerde görüşü iyileştirmeye yada eski haline getirmeye destek olabilecek tedaviler geliştirdiklerini de belirtti.

Neuralink’in amacı beyne yerleştirilebilen bir aygıt yaratmak ve onu beyin aktivitesi olan bir bilgisayarı denetlemek için kullanmak. Ek olarak ALS benzer biçimde zayıflatıcı bir durumu olan yada nüzul sonrası acı çeken bir kişinin düşünceleri vesilesiyle yazışma kurmasına izin vermek.

ZİHİN GÜCÜYLE OYUN OYNAYAN MAYMUN VİDEOSUYLA GÜNDEM OLDU

2019’da Musk, firmanın beyin implantını maymunlar üstünde kontrol ettiğini açıklamıştı. 2020’de ise implantların domuzlara yerleştirildiği görüldü. Geçen yıl ise meşhur zihin gücüyle Pong oynayan maymun videosu yayınlanmıştı.

maymun

Bu video sonrası Neuralink’in araştırmaları gündem olmuştu.

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Twitter'dan flaş karar! KaldırıldıTwitter’dan flaş karar! Kaldırıldı
Sahte doktor Ayşe Özkiraz'ın sevgilisi her şeyi anlattıDüzmece tabip Ayşe Özkiraz’ın sevgilisi her şeyi söyledi
Uydu tamir etmeye gitti, evin kızına aşık olunca olanlar olduUydu onarım etmeye gitti, evin kızına aşık olunca olanlar oldu

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası