Yapay zeka alkolik yapıyor – Sağlık Haberleri

Amerikan Psikoloji Derneği tarafından yapılan bir çalışmada yapay zeka ile uzun süre çalışmanın yalnızlığa, uykusuzluğa ve alkol tüketimine yol açabileceği tespit edildi.

Science Blog haberine göre araştırma, iş yerinde yapay zeka ile çalışmak ile yalnızlık arasındaki ilişkiye baktı.

Araştırma kapsamında Amerika Birleşik Devletleri, Tayvan, Endonezya ve Malezya gibi farklı kültürlerden insanlar gözlemlendi.

YALNIZLIK VE KAYGI

Çalışmaların ilk bölümünde yapay zeka kullanan 166 Tayvanlı biyomedikal mühendisi deneylere tabi tutuldu. 3 hafta boyunca yalnızlık, kaygılı bağlanma ve aidiyet duyguları hakkında sorgulanan katılımcılar, kendilerinin ve meslektaşlarının yardımsever davranışlarını derecelendirdiler.

Ayrıca katılımcıların aile üyelerine mühendislerin alkol tüketimi ve uyku düzenleri soruldu.

Çalışmada, yapay zeka ile sıklıkla çalışan mühendislerin diğerlerine göre daha fazla yalnızlık ve uykusuzluk yaşadıkları ve alkol tüketimlerinin daha fazla olduğu belirlendi.

GAYRİMENKUL ÜZERİNDE ETKİSİ FARKLI

Çalışmaların ikinci kısmı Endonezyalı 126 emlakçıya uygulandı.

Katılımcıların yarısından 3 gün üst üste AI kullanmamaları istendi, diğer gruptan ise AI kullanmaları istendi.

Mühendislerin aksine, emlakçıların alkol tüketimi konusunda farklı sonuçları oldu.

İki emlakçı grubu arasında mesai sonrası alkol tüketiminde anlamlı bir fark yoktu.

Çalışma yazarı Pok Men Tang, yapay zekanın işyerine olumlu katkılar yaptığını ancak çalışanlara zihinsel ve fiziksel zararlar verebileceğine dikkat çekti.

Tang, yapay zekanın olumsuz etkilerini azaltmak için işverenlerin yapay zeka ile çalışmaya sınırlar koymasının ve çalışanlara birbirleriyle sosyalleşme fırsatları sağlamanın önemini vurguladı.

Yazar Tang, AI programcılarının sistemlerine insansı ses gibi sosyal özellikler eklemesinin faydalı olabileceğine dikkat çekti.

Araştırma, Applied Psychology dergisinde 12 Haziran’da yayınlandı.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası