Yapay zeka, 300 milyon işin yerine geçebilir

Rapora göre zeka yapay ABD ve Avrupa’daki işlerin dörtte birinin ortadan kalkmasına neden olabilir; Ancak aynı zamanda yenilerin ortaya çıkması ve yollarının açılmasını sağlama.

Raporda yıllık küresel olarak ortaya konulan hizmet ve üretimin yüzde 7 artabileceği belirtiliyor.

İnsanların yarattıklarından ayırt edilemeyecek nitelikte içerik ortaya koyan üretici yapay zekadaki gelişme büyük bir adım olarak tanımlanıyor.

Yapay zekanın etkileyeceği işlerin yüzde 46’sının idari, yüzde 44’ünün yasal, yüzde 6’sının inşaat ve yüzde 4’ünün bakım ve onarım sektöründe olduğu ifade ediliyor.

Yapay zekanın özellikle telif haklarıyla ilgili ortaya çıkan sorunları, sanatçıları ve katılımcıları uzun süredir kaygılandırıyor.

Oxford Üniversitesi’nde mesleklerin geleceği üzerine uzmanlaşan Carl Benedikt Frey, üretici yapay zeka yüzünden kaç mesleğin yok gördüklerini bilmenin zor olduğunu dile getiriyor.

Frey, yaşananları Uber ya da GPS teknolojisi sırasında, aralarındaki yaşadıkları zorluklara benzetiyor.

Bu teknolojilerin gelmesi sonucunun olumsuz etkilerinin azalmadığını ancak maaşların düştüğünü hatırlatan Frey, ChatGPT ile de gazetecilerin maaşlarının düşme riskini aktarıyor.

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Fiyatı 3 bin 599 TL’ye düştü! Kullananların çok sevdiği Cosori airfryerda indirim
Skandal videolara tepki yağıyor!  Arabasına aldığı kızlara...Skandal videolara tepki yağıyor! Arabasına aldığı kızlara…
Elektrikte tüm aboneler için yüzde 15 adres! Elektrikte tüm aboneler için yüzde 15 adres!

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası