WhatsApp Proxy’i duyurdu, merak konusu oldu! “Bağlantıları engellenen veya kesintiye uğrayan kişiler…”

WhatsApp iOS ve Android başta olmak suretiyle birçok yerde hizmet vermeyi sürdürürken, yeni özellikler de getiriyor. Popüler mesajlaşma uygulaması son olarak WhatsApp’a proxy desteği getirdi. WhatsApp proxy desteğini resmi bir açıklamayla duyurdu. Böylece WhatsApp’a gelen yeni özelliklere bir yenisi daha eklenmiş oldu. Sadece birçok WhatsApp kullanıcısı, WhatsApp proxy desteğinin ne anlama geldiğini araştırmaya başladı. İşte merak konusu olan WhatsApp proxy desteğiyle ilgili ayrıntılar…

WHATSAPP’TAN PROXY DESTEĞİ!

WhatsApp, resmi blogu üstünden dün yapmış olduğu açıklamada, birçok insanoğlunun hâlâ web kesintileri yüzünden sevdiklerine erişme imkanından yoksun bırakıldığının bilincinde olduklarını belirterek, bu kişilere destek olmak amacıyla dünya genelinde proxy desteği sunmaya başladıklarını deklare etti. WhatsApp’a gore böylece bağlantıları engellenen veya kesintiye uğrayan kişilerin WhatsApp’a erişmeye devam etmesi söz konusu olacak. Bir proxy seçerek, kurulan sunucular üstünden WhatsApp’a bağlanılabilecek.

WhatsApp’ın iddiasına gore, proxy vesilesiyle WhatsApp’a bağlanmak WhatsApp’ın sağlamış olduğu gizlilik ve güvenlik seviyesini azaltmayacak. Kişisel mesajlarınız uçtan uca şifreleme ile korunmaya devam edecek.

Uygulamanın son olarak sürümünü kullanan hepimiz artık ayarlar menüsünden bu seçeneğe erişebilecek.

PROXY NEDİR?

“Vekil sunucu” ya da “ara sunucu” olarak da malum Proxy, bağlanmak istediğiniz siteye başka bir kanal kullanarak ulaşmanıza yarayan bir vasıta olarak niteleniyor. Basitçe anlatmak gerekirse, proxy kullanılarak bir internet sayfasını erişilmek istendiğinde, o siteye direkt değil, bir ara sunucu vesilesiyle erişiliyor.

WhatsApp ise bağlantıları engellenen veya kesintiye uğrayan kişilerin WhatsApp’a erişmeye devam edebilmesi için bu desteği sunuyor.

WHATSAPP’A GELEN PROXY DESTEĞİ NASIL KULLANILIR?

Android’de proxy’ye bağlanma

 • WhatsApp’ın en güncel sürümünü kullandığınıza güvenilir olun.
 • Sohbetler sekmesinde Öteki seçenekler > Ayarlar’a dokunun.
 • Depolama ve Veriler > Proxy’ye dokunun.
 • Proxy kullan’a dokunun.
 • ‘Proxy kullan’ bölümünü etken hale getirdikten sonrasında kullanacak bir proxy bulun.
 • Proxy ayarla’ya dokunup bulduğunuz proxy adresini girin.
 • Kaydet’e dokunun.
 • Bağlantı başarıyla kurulursa bir onay işareti gösterilir.

iPhone’da proxy’ye bağlanma

 • WhatsApp’ın en güncel sürümünü kullandığınıza güvenilir olun.
 • WhatsApp’ta Ayarlar’a gidin.
 • Gizleme Alanı ve Veriler > Proxy’ye dokunun.
 • Proxy kullan’a dokunun.
 • ‘Proxy kullan’ bölümünü etken hale getirdikten sonrasında kullanacak bir proxy bulun.
 • Bulduğunuz proxy adresini girin ve bağlanmak için Kaydet’e dokunun.
 • Bağlantı başarıyla kurulursa bir onay işareti gösterilir.

WhatsApp, Proxy kullanılarak WhatsApp’a erişmekle ilgili “Proxy kullandığınız halde hâlâ WhatsApp mesajı gönderemiyor veya alamıyorsanız kullandığınız proxy engellenmiş olabilir. Üstüne uzun basarak engellenmiş proxy’yi silebilir, peşinden yine tecrübe etmek için yeni bir proxy adresi girebilirsiniz.” diyor.

WhatsApp’ın son bir notu da var. Şirket, “Üçüncü taraf proxy kullandığınızda IP adresiniz proxy sağlayıcısıyla paylaşılır. Üçüncü taraf proxy’ler WhatsApp tarafınca sağlanmamaktadır.” uyarısında bulunuyor.

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Yüzde 700'e varan zam! Oyunculara kötü haberYüzde 700’e varan zam! Oyunculara fena haber
3 parti düşüşte, oy oranı artan iki parti var3 parti düşüşte, oy oranı artan iki parti var
“Uzlaşmaya vardık” diyerek duyurdu: “Vakti geldi! Ortak aday…”

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası