Veda mesajıyla sevenlerini hüzne boğmuştu! Resmen emekliye ayrıldı

“Enerjim hakkaten düşük… Bu, gönderebileceğim son görüntü olabilir… Benim için endişelenmeyin…” Bu sözler, 2018 senesinde Mars’a inen NASA’nın aracı InSight’a ilişik. InSight, kendi adına oluşturulan Twitter hesabından paylaşmış olduğu veda mesajında bu laflara yer vermiş ve enerjisinin azaldığını bildirmişti. NASA’nın InSight görevi, Mars’ta geçen dört yıldan uzun bir sürenin arkasından sonlandı.

INSIGHT EMEKLİ OLDU

Ajansın Cenup Kaliforniya’daki Jet İtki Laboratuvarı’ndaki (JPL) vazife kontrolörleri, art arda iki denemeden sonrasında InSight ile yazışma kuramadı ve bu da onları, uzay aracının güneş enerjisiyle çalışan pillerinin bittiği sonucuna götürdü.

(Fotoğraf: NASA)

NASA daha ilkin, aracın iki yazışma denemesini kaçırması durumunda görevin sona erdiğini duyuru etmeye karar vermişti. Fakat InSight’ın Dünya ile son olarak yazışma kurduğu zamanı 15 Aralık olarak açıklayan NASA, her ihtimale karşı InSight’tan gelen bir sinyali dinlemeye devam edeceğini, sadece bu aşamada ondan haber alınmasının pek ihtimaller içinde görülmediğini söylemiş oldu.

İŞTE INSIGHT’IN DOKUNAKLI VEDA MESAJI!

InSight’ın geçtiğimiz günlerde kendi adına oluşturulan Twitter hesabından paylaşmış olduğu veda mesajı ise tam olarak şöyleydi;

“Enerjim hakkaten düşük, doğrusu bu, gönderebileceğim son görüntü olabilir. Gene de benim için endişelenmeyin. Burada zamanım hem verimli hem de sakin geçti. Vazife ekibimle konuşmaya devam edebilirsem bunu yapacağım. Fakat yakında buradan ayrılacağım. Benimle olduğunuz için teşekkürler.”

InSight’ın gönderilmiş olduğu son fotoğrafta ise kubbe şeklindeki sismometre ve tozla kaplı Mars zemini görülüyordu.

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Dikkat! Dikkat! “Şifrenizi acil bir halde güncelleyin”
Atilla Önder, İspanya'da yakalandı... Türkiye'ye getirildiAtilla Önder, İspanya’da yakalandı… Türkiye’ye getirildi
Kılıçdaroğlu'ndan yeni asgari ücret ile ilgili ilk tepki!Kılıçdaroğlu’ndan yeni asgari ücret ile ilgili ilk tepki!

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası