Uzmanı uyardı! 5 yıl içinde dünyada birçok insanı işsiz bırakacak: “Geçici bir heves değil, yeni bir devrim”

Suni zeka artık daha ilkin asla olmadığı kadar hayatımızın bir parçası oldu. İnsanlar, suni zekanın pozitif ve negatif yanlarını görmeye, değişik deneyimler yaşadıkça da gelecekte neler yapılabileceğini düşünmeye başladı. Geçtiğimiz ay da insanların sordukları sorulara yanıt verebilen, hatta kod yazabilen ChatGPT isminde suni zeka destekli söyleşi robotu gündem oldu.

“YAPAY ZEKADA YENİ BİR ÇAĞ”

İngiliz Daily Mail gazetesinin haberine bakılırsa ise suni zeka destekli söyleşi robotunun geçen senenin sonlarında piyasaya sürülmesi, suni zekada yeni bir çağa işaret etti ve suni zekanın işgücü piyasası üstündeki etkisine ilişkin endişeleri körükledi.

Habere bakılırsa bu söyleşi robotu şiir, senaryo yazma ve sınavlara girme benzer biçimde kabiliyetleri, bazılarının alan kişi hizmetleri, metin yazarlığı ve hatta hukuk alanındaki bazı işleri süratli bir halde devralabileceğine dair önerilerde bulunulmasına yol açtı. Fakat mevzunun uzmanına bakılırsa bu söyleşi robotu, beş yıl içinde birçok insanı işsiz bırakabilir.

“YÜZDE 20’SİNİN YERİNİ ALABİLECEĞİNE İNANIYORUM”

Bir firmada Toplumsal Mühendislik Başkanı olarak vazife meydana getiren suni zeka uzmanı Richard DeVere, “ChatGPT’nin iş gücünün yüzde 20’sinin yerini alabileceğine inanıyorum. ChatGPT geçici bir heves değil, yeni bir teknolojik devrim.”

DeVere şu şekilde devam etti:

“Bu bir tek Bitcoin, NFT’ler yada akıllı kontakt lensler benzer biçimde yeni bir moda değil. Bu oluyor ve yavaşlama emaresi göstermiyor. Bu, insanların otomatikman robotların yerini almış olduğu bir gecede gerçekleşecek bir süreç olmayacak. İlk dalga, günlük işlerine destek olmak için suni zeka araçlarını kullanan daha azca deneyimli insanlardan gelecek.”

Birçok şirket “insanların yapmış olduğu işleri otomatikleştirmek için suni zeka çözümleri sunuyor. Mesela bir şirket sınırsız parasız suni zeka metin yazarlığı vaat ederken, başka bir şirket de insanları mahkemede hız cezalarına karşı korumak için çaba sarfetmek için ChatGPT’yi söyleşi robotu kullanıyor.

“HENÜZ İLK AŞAMALARINDAYIZ”

DeVere, teknolojiyi esasen işlerinde kullanan birkaç şahıs tanıdığını söylemiş oldu ve suni zeka devriminin hemen hemen başlangıcında olduğumuz mevzusunda bizi uyardı. Sadece DeVere, teknolojiyle ilgili bazı uyarıların aksine, yaratıcı mesleklerdeki insanların şimdilik, güvende hissetmeleri icap ettiğini söylemiş oldu.

DeVere, “Yaratıcı mesleklerdeki insanların endişelenmesine gerek yok, bunun yerine gelişimleri benimsemeleri gerekiyor” dedi.

(*5*)ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Dikkat çeken Apple açıklaması!Dikkat çeken Apple açıklaması!
SON DAKİKA: Hava durumu nasıl olacak? Kötü haberi haritayla duyurdular! Hava kirliliği başladı... İstanbul, Kocaeli, Yalova, Bursa...SON DAKİKA: Hava durumu iyi mi olacak? Fena haberi haritayla duyurdular! Hava kirliliği başladı… İstanbul, Kocaeli, Yalova, Bursa…
Geçen hafta harekete geçildi! Sevinçte uyuyamamışlar: Buranın altında hazine yatıyorGeçen hafta harekete geçildi! Sevinçte uyuyamamışlar: Buranın altında gömü yatıyor

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası