Uyarı yapıldı! ‘Bu uygulamaları cihazlarınızdan hemen silin’

Dünyanın siber saldırganlarla mücadelesi sürüyor. Dev şirketlere saldırarak büyük kayıplara neden olan bu saldırganlar artık akıllı cihazlarımız yöntemiyle da güvenliğimizi tehdit etmeye başladı. Apple, uygulama mağazası iOS’ta, Google ise Android uygulama mağazası Google Play’de fena amaçlı uygulamalarla ve zararı olan yazılımlara karşı savaşım verirken, görünüşe bakılırsa yeni bir tespit daha yapılmış oldu.

“BU UYGULAMALARI HEMEN SİLİN”

Tom’s Guide’ın haberine bakılırsa, Google Play Store’da başka bir fena amaçlı Android uygulama grubu ortaya çıkarıldı. İlk olarak bir antivirüs şirketi tarafınca keşfedilen bu uygulamaların, kullanıcıları onları indirmeleri için kandırmak adına destek programlar ve optimize edici programlar şeklinde görünmüş olduğu açıklandı.

Söz mevzusu haberde isminde olan uygulamalar şöyleki sıralandı:

  • Bluetooth device auto connect – 1 milyon indirme
  • Bluetooth & Wi-Fi & USB driver – 100 bin indirme
  • Volume, Music Equalizer – 50 bin indirme
  • Fast Cleaner & Cooling Master – 500 indirme

Fena amaçlı uygulamaların tümünün Google tarafınca Play Store’dan kaldırıldığı aktarıldı. Sadece, Android tabletinizde yada akıllı telefonunuzda bunlardan herhangi biri hâlâ yüklüyse, cihazlarınıza ve verilerinize yönelik oluşturabilecekleri tehditlerin kurbanı olmamak için bu tarz şeyleri hemen silmeniz gerektiği ifade edildi.

GOOGLE HAREKETE GEÇTİ! SÖZCÜDEN AÇIKLAMA GELDİ

Habere bakılırsa, bir Google sözcüsü, Tom’s Guide’a yapmış olduğu açıklamada, söz mevzusu uygulamalar hakkında daha çok data vererek “Raporda tanımlanan uygulamaların tümü Google Play’den kaldırıldı. Güvenliği ve gizliliği ciddiye alıyoruz ve politikalarımızı ihlal eden uygulamalar bulduğumuzda harekete geçiyoruz.” ifadelerini kullandı.

“TUBEBOX” DETAYI

Öte taraftan haberde, TubeBox isminde bir uygulamadan da bahsedildi. Şirket tarafınca keşfedilen ve yeni raporda ele alınan fena amaçlı uygulamalardan TubeBox’un bir milyondan fazla indirme almış olduğu ve uygulamanın, kullanıcıları video ve reklam izledikleri için ödüllendirmeyi vaat etmesine karşın vaatlerini asla yerine getirmediğinden söz edildi.

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Dikkat çeken anlaşma! Yaklaşık %4 hissesini satın alacakDikkat çeken antak kalma! Ortalama %4 hissesini satın alacak
Asansörde iğrenç taciz! Asansörde iğrenç rahatsızlık! “Seni isterim, 5 dakika dişini sık”
Avrupa'da Eva Kaili depremi! Avrupa’da Eva Kaili depremi!

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası